Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Vzdělávání a akce

Akce pro odbornou veřejnost

Akreditované semináře, které je možné objednat i na klíč.

Pro­ble­ma­ti­ka trau­ma­tu je v sou­čas­nos­ti hod­ně dis­ku­to­vá­na a prá­vě v rám­ci oblas­ti pěs­toun­ské péče se soci­ál­ní pra­cov­ní­ci čas­to setká­va­jí. Pro­je­vy trau­ma­tu a jeho důsled­ky mají nega­tiv­ní dopa­dy na cho­vá­ní dítě­te, mohou se pro­je­vo­vat psy­cho­so­ma­tic­ky. Kurz je pro­to zamě­řen na základ­ní infor­ma­ce o trau­ma­tu a inter­ven­ci u dětí či dospě­lých, dále se účast­ní­ci sezná­mí se základ­ní­mi vědec­ký­mi poznatky z oblas­ti medi­cí­ny a psy­cho­lo­gie. Budou dis­ku­to­vá­ny pří­kla­dy z pra­xe. Kurz nabíd­ne účast­ní­kům pod­ně­ty i inspi­ra­ci pro praxi.

Kni­ha lek­tor­ky : https://www.grada.cz/trauma-u-deti-11253/

Kli­en­ti, se kte­rý­mi při výko­nu své pro­fe­se při­chá­zí­me do kon­tak­tu, si čas­to pro­šli růz­ný­mi život­ní­mi trau­ma­ty. Dozví­dá­ní se o podo­bách a násled­cích těch­to trau­mat může zpro­střed­ko­va­ně zasa­ho­vat i pomá­ha­jí­cí pro­fe­si­o­ná­ly. Pokud v pří­pra­vě na výkon dané pomá­ha­jí­cí pro­fe­se chy­bě­ly infor­ma­ce o feno­mé­nu, sympto­mech a pre­ven­ci zpro­střed­ko­va­né trau­ma­ti­za­ce, pomá­ha­jí­cí pro­fe­si­o­ná­ly mohou zůstat zne­jis­tě­ni, nevě­dí, co se to s nimi děje a co si s tím mají počít. Kurz pomů­že účast­ní­kům poro­zu­mět tomu, že zpro­střed­ko­va­ná trau­ma­ti­za­ce je při­ro­ze­ný jev, kte­rý není tře­ba nijak pato­lo­gi­zo­vat, ale ani pod­ce­ňo­vat. Jeli­kož neroz­po­zna­ná a neo­še­t­ře­ná zpro­střed­ko­va­ná trau­ma­ti­za­ce může význam­ně nega­tiv­ním způ­so­bem ovliv­ňo­vat kva­li­tu prá­ce i sou­kro­mý život, účast­ní­kům kur­zu bude před­sta­ve­na i širo­ká šká­la metod pre­ven­ce zpro­střed­ko­va­né traumatizace.

Dítě může mít v růz­ných obdo­bích své­ho vývo­je pro­je­vy sexu­a­li­zo­va­né­ho cho­vá­ní. Někte­ré z nich mohou být v mezích nor­my, zatím­co jiné ohro­žu­jí zdra­vý vývoj dané­ho dítě­te nebo jiných dětí, s nimiž ono při­chá­zí do kon­tak­tu. To jako rodi­če nebo pečo­va­te­lé rea­gu­jí při výsky­tu sexu­a­li­zo­va­né­ho cho­vá­ní dětí, se liší v závis­los­ti na míře jejich poznat­ků a před­sud­ků o před­mět­né pro­ble­ma­ti­ce. V důsled­ku nedo­sta­teč­né­ho poro­zu­mě­ní a nere­flek­to­va­ných před­sud­ků mohou rea­go­vat způ­so­bem, kte­rý je nejen nee­fek­tiv­ní, ale může dotče­ným dětem i ublí­žit. Kurz nabí­zí pří­le­ži­tost ke zori­en­to­vá­ní se v pro­ble­ma­ti­ce a sezná­me­ní se s meto­da­mi správ­né inter­ven­ce vůči pro­je­vům sexu­a­li­zo­va­né­ho cho­vá­ní dětí.

Díky moder­ním medi­cín­ským tech­no­lo­giím a rein­ter­pre­ta­ci lid­ských práv dochá­zí v posled­ních dvou dese­ti­le­tích k zásad­ní rede­fi­ni­ci rodi­ny. Pře­stá­vá se mlu­vit o nuk­le­ár­ní rodi­ně tvo­ře­né mámou, tátou a dět­mi, ale o rodi­ně, v níž je rodič 1, rodič 2, … rodič 6. Pro odbor­ní­ky pomá­ha­jí­cích pro­fe­sí, ori­en­to­va­né prá­vě na pomoc dětem a rodi­nám, je nut­né se ve změ­nách a tren­dech orientovat.
Situ­a­ce, kdy dítě žilo v jiné rodi­ně než té, do kte­ré se naro­di­lo, nejsou nové. Vždy byli sirot­ci, děti úmy­sl­ně opuš­tě­né či ode­bra­né, pří­pad­ně děti naro­ze­né mimo man­žel­ství. Tyto děti to měly v živo­tě slo­ži­těj­ší nejen kvů­li nepří­z­ni­vé­mu star­tu do živo­ta, ale i kvů­li tomu, že jejich ces­ta k hle­dá­ní odpo­vě­di na otáz­ku „Kdo jsem?“ byla složitější.
S roz­vo­jem moder­ních repro­dukč­ních tech­no­lo­gií, obvykle ozna­čo­va­ných ter­mí­nem „asis­to­va­ná repro­duk­ce“ nebo laic­ky „umě­lé oplod­ně­ní“, se důvo­dy, proč děti neži­jí v rodi­ně, do níž se naro­di­ly, či proč jejich vztah s jejich práv­ní­mi rodi­či není zalo­žen na gene­tic­ké vaz­bě, ješ­tě roz­ší­ři­ly. Meto­dy asis­to­va­né repro­duk­ce totiž vyu­ží­va­jí daro­va­né sper­mie, daro­va­ná vajíč­ka, daro­va­né dělo­hy, či náhrad­ní mateřství.
Semi­nář nabíd­ne vhled do pro­ble­ma­ti­ky a ote­vře dis­ku­si na téma co je rodi­na, jak zachá­zet se slo­ži­tou situ­a­cí a jak pomo­ci dítě­ti ori­en­to­vat se v ní.

Poru­chy fetál­ní­ho alko­ho­lo­vé­ho spek­tra je spo­leč­ný ter­mín pro spek­trum vývo­jo­vých poruch vysky­tu­jí­cích se u dětí matek, kte­ré během těho­ten­ství poži­ly, pří­pad­ně opa­ko­va­ně poží­va­ly alko­hol. Dozví­te se, jak se FAS/FASD pro­je­vu­je u dítě­te a jak ovliv­ňu­je jeho cel­ko­vý vývoj. Na kon­krét­ní kazu­is­ti­ce si uká­že­me, co může dítě­ti pomo­ci v jeho osla­be­ních a jak posi­lo­vat jeho sil­né strán­ky. Přes sen­zo­ric­kou akti­vi­tu bude­te mít mož­nost si vyzkou­šet, jak se cítí dítě, Děti s FAS mají vět­ši­nou osla­be­nou sen­zo­ri­ku a vysvět­lí­me si jak to dítě ovliv­ňu­je v běž­ném živo­tě. Na kon­krét­ních pří­kla­dech si uká­že­me, jak může­me usnad­nit život a fun­go­vá­ní dítě­te s poru­chou sen­zo­ric­ké inte­gra­ce v kon­tex­tu fetál­ní­ho alko­ho­lo­vé­ho spek­tra poruch.

Aktu­ál­ně vypsa­né semi­ná­ře pro odbor­nou veřejnost.

Máte zájem o vzdělávání na klíč ? Anebo máte zájem akreditovat u nás Vámi nabízené vzdělávání ?

Kon­tak­tuj­te Mgr. Hanu Bar­tá­ko­vou Luke­šo­vou, koor­di­ná­tor­ku vzdělávání