Akreditované semináře, které je možné objednat i na klíč.
- Trauma v kontextu problematiky NRP — PhDr. Leona Jochmannová — 8 hodin
- A2021/1123-SP/PC/VP
Problematika traumatu je v současnosti hodně diskutována a právě v rámci oblasti pěstounské péče se sociální pracovníci často setkávají. Projevy traumatu a jeho důsledky mají negativní dopady na chování dítěte, mohou se projevovat psychosomaticky. Kurz je proto zaměřen na základní informace o traumatu a intervenci u dětí či dospělých, dále se účastníci seznámí se základními vědeckými poznatky z oblasti medicíny a psychologie. Budou diskutovány příklady z praxe. Kurz nabídne účastníkům podněty i inspiraci pro praxi.
Kniha lektorky : https://www.grada.cz/trauma-u-deti-11253/
- Zprostředkovaná traumatizace a resilience pomáhajících — doc. ThDr. Mgr. Slavka Karkošková PhD. – 8 hodin
- A2024/0745-SP/PC/VP
Klienti, se kterými při výkonu své profese přicházíme do kontaktu, si často prošli různými životními traumaty. Dozvídání se o podobách a následcích těchto traumat může zprostředkovaně zasahovat i pomáhající profesionály. Pokud v přípravě na výkon dané pomáhající profese chyběly informace o fenoménu, symptomech a prevenci zprostředkované traumatizace, pomáhající profesionály mohou zůstat znejistěni, nevědí, co se to s nimi děje a co si s tím mají počít. Kurz pomůže účastníkům porozumět tomu, že zprostředkovaná traumatizace je přirozený jev, který není třeba nijak patologizovat, ale ani podceňovat. Jelikož nerozpoznaná a neošetřená zprostředkovaná traumatizace může významně negativním způsobem ovlivňovat kvalitu práce i soukromý život, účastníkům kurzu bude představena i široká škála metod prevence zprostředkované traumatizace.
- Sexualizované projevy chování u dětí — doc. ThDr. Mgr. Slavka Karkošková PhD. – 8 hodin
- A2024/0746-SP/PC/VP
Dítě může mít v různých obdobích svého vývoje projevy sexualizovaného chování. Některé z nich mohou být v mezích normy, zatímco jiné ohrožují zdravý vývoj daného dítěte nebo jiných dětí, s nimiž ono přichází do kontaktu. To jako rodiče nebo pečovatelé reagují při výskytu sexualizovaného chování dětí, se liší v závislosti na míře jejich poznatků a předsudků o předmětné problematice. V důsledku nedostatečného porozumění a nereflektovaných předsudků mohou reagovat způsobem, který je nejen neefektivní, ale může dotčeným dětem i ublížit. Kurz nabízí příležitost ke zorientování se v problematice a seznámení se s metodami správné intervence vůči projevům sexualizovaného chování dětí.
- Problematika sdíleného rodičovství a identity dítěte – 8 hodin — doc. PhDr. Ing. Hana Konečná, Ph.D.
- A2021/0760-SP/PC/PP/VP
Díky moderním medicínským technologiím a reinterpretaci lidských práv dochází v posledních dvou desetiletích k zásadní redefinici rodiny. Přestává se mluvit o nukleární rodině tvořené mámou, tátou a dětmi, ale o rodině, v níž je rodič 1, rodič 2, … rodič 6. Pro odborníky pomáhajících profesí, orientované právě na pomoc dětem a rodinám, je nutné se ve změnách a trendech orientovat.
Situace, kdy dítě žilo v jiné rodině než té, do které se narodilo, nejsou nové. Vždy byli sirotci, děti úmyslně opuštěné či odebrané, případně děti narozené mimo manželství. Tyto děti to měly v životě složitější nejen kvůli nepříznivému startu do života, ale i kvůli tomu, že jejich cesta k hledání odpovědi na otázku „Kdo jsem?“ byla složitější.
S rozvojem moderních reprodukčních technologií, obvykle označovaných termínem „asistovaná reprodukce“ nebo laicky „umělé oplodnění“, se důvody, proč děti nežijí v rodině, do níž se narodily, či proč jejich vztah s jejich právními rodiči není založen na genetické vazbě, ještě rozšířily. Metody asistované reprodukce totiž využívají darované spermie, darovaná vajíčka, darované dělohy, či náhradní mateřství.
Seminář nabídne vhled do problematiky a otevře diskusi na téma co je rodina, jak zacházet se složitou situací a jak pomoci dítěti orientovat se v ní.
- Specifická péče o děti s FAS – 8 hodin – Mgr. Zuzana Petrincová, Mgr Zuzana Tomanová
- A2023/0271-SP/PC/PP/VP
Poruchy fetálního alkoholového spektra je společný termín pro spektrum vývojových poruch vyskytujících se u dětí matek, které během těhotenství požily, případně opakovaně požívaly alkohol. Dozvíte se, jak se FAS/FASD projevuje u dítěte a jak ovlivňuje jeho celkový vývoj. Na konkrétní kazuistice si ukážeme, co může dítěti pomoci v jeho oslabeních a jak posilovat jeho silné stránky. Přes senzorickou aktivitu budete mít možnost si vyzkoušet, jak se cítí dítě, Děti s FAS mají většinou oslabenou senzoriku a vysvětlíme si jak to dítě ovlivňuje v běžném životě. Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak můžeme usnadnit život a fungování dítěte s poruchou senzorické integrace v kontextu fetálního alkoholového spektra poruch.
Aktuálně vypsané semináře pro odbornou veřejnost.
Máte zájem o vzdělávání na klíč ? Anebo máte zájem akreditovat u nás Vámi nabízené vzdělávání ?
Kontaktujte Mgr. Hanu Bartákovou Lukešovou, koordinátorku vzdělávání