Trénink komunikace a terapie v domácím prostředí rodiny.Pomoc při rozvoji komunikace s dítětem. VTI se zaměřuje na rozvoj toho, co se v komunikaci a interakci s druhými lidmi daří – nehledá chyby.
Ne ! Zaměřujeme se hlavně na to, co se daří, co funguje, co je úspěšné nebo jinak významné z hlediska vašich potřeb. Právě díky zaměření především na úspěšné momenty interakce je metoda vysoce účinná a je možno během relativně krátké doby dosáhnout viditelných pozitivních změn v rodinách.
Trvá v průměru od 2 do 7 měsíců. Obvyklé je, že viditelné výsledky jsou po 3 až 4 cyklech práce. (1 cyklus = natáčení + analýza + rozhovor)
Cena pro pěstouny s dohodou se SPR 200Kč za 1 cyklus práce. Pro náhradní rodiny, které nemají uzavřenou dohodu se SPR : 1500Kč za 1 cyklus práce.
Terapeutické rodičovství vychází z teorie attachmentu a vývojového traumatu, které se odlišuje od posttraumatické stresové poruchy a jiných traumat. Vývojové trauma vzniká právě v dětství ztrátou primární pečující osoby. Je dobré vědět, že děti v náhradní rodinné péči mají v zásadě vždy poruchu citové vazby a trpí vývojovým traumatem. Projevy mohou být různé a trauma jinak hluboké. Tyto děti ztratily svou první vztahovou osobu – matku, která je minimálně několik měsíců nosila ve své děloze a se kterou byly spojeny jako jedno tělo. Tato ztráta se zapisuje do mozku dětí velmi hluboko a s tímto faktem je třeba počítat při výchově a péči o ně.
Celý princip terapeutického rodičovství vychází z principu PACE (zkratka vycházející z anglických slov), ve kterém je zahrnuto přijetí, hravost, empatie a zvídavost. S tím vším přistupujeme k dítěti, které trpí vývojovým traumatem a poskytujeme mu láskyplné prostředí, ve kterém je možné následky tohoto traumatu léčit. S těmito dovednostmi jsme schopni být s tím dítětem tam, kde je ono samo a pomáhat mu otevírat se a důvěřovat světu kolem sebe. Tento proces může být velmi dlouhodobý, ale podle studií a výzkumů se ukazuje, že jako jeden z mála je účinný. Abychom mohli být pro děti v náhradní rodinné péči dobrými rodiči, průvodci či pečovateli, je třeba vytvořit pro ně pocit bezpečí. Ten se vytváří přes vztah. Ve vztahu byly tyto děti velmi zraněny – ztratily svůj první vztah s blízkou osobou. Tedy jedině přes vztah se mohou začít léčit a posouvat na cestě k důvěře a pocitu bezpečí.
Díky kurzu si uvědomíme, jaké máme sami citové vazby, co je pro nás obtížné a v čem se naopak cítíme silní. Podíváme se na svět očima dítěte a můžeme dojít k pochopení, proč naše děti mají právě takové projevy, jaké mají, a jak s tím dále nakládat.
Celý kurz je v rozsahu 54 hodin.
Mgr. Lucie Baliharová
klíčová pracovnice rodin, organizátorka vzdělávání
+420 778 706 282
baliharova@pestouni.cz
Mgr. Helena Strejčková
psycholožka
+420 775 896 568
strejckova@pestouni.cz