Abyste se stali dlouhodobými pěstouny, pěstouny na přechodnou dobu anebo osvojiteli musíte být zařazeni do evidence osob vhodných stát se pěstouny. Tomu předchází proces prověřování a příprav.
Díky odborným přípravám je možné získat co nejvíce informací, inspirovat se zkušenostmi dalších lidí, zapojit do příprav celou rodinu. Někomu možná může celý proces připadat dlouhý, je to však důležitý čas příprav na velké změny v rodině.
V průběhu příprav můžete se seznámit s doprovázejícími organizacemi a vybrat si tu, která bude rodině po přijetí dítěte oporou a se kterou budou chtít dlouhodobě spolupracovat v rámci Dohody o výkonu pěstounské péče.
Jaké první praktické kroky podniknout ?
Kontaktujte příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností podle místa Vašeho trvalého bydliště, oddělení OSPOD — odbor sociálně právní ochrany dětí. Sociální pracovnice s vámi pohovoří o vaší motivaci stát se pěstouny, o vašich představách o dítěti a zodpoví případné dotazy. Může Vám pomoci vyplnit formulář Žádost o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli/pěstouny /pěstouny na přechodnou dobu. Tato žádost se stane základem pro založení Vaší spisové dokumentace. Součástí žádosti je dotazník pro žadatele.
Dále je k žádosti potřeba přiložit :
- doklad o státním občanství nebo o povolení k trvalému pobytu na území ČR
- opis z evidence Rejstříku trestů
- zprávu ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu žadatele
- údaje o ekonomických a sociálních poměrech
Pracovnice OSPOD k žádosti přikládá po místním šetření své stanovisko. V případě, že již rodina měla dříve svěřené děti do pěstounské péče, je připojeno také vyjádření organizace, se kterou mají pěstouni uzavřenou Dohodu o výkonu pěstounské péče. Celá spisová dokumentace žadatelů je pak předána příslušnému krajskému úřadu.
Kdo a na základě čeho rozhodne, zda budeme zařazeni do evidence osob vhodných stát se pěstouny ?
O zařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny/pěstouny na přechodnou dobu rozhoduje krajský úřad. Ten má v procesu zprostředkování péče ústřední roli. Vede nejen evidenci osob vhodných stát se pěstouny, ale také evidenci dětí vhodných k umístění do pěstounské péče.
Aby mohl krajský úřad rozhodnout, zda budou žadatelé zařazeni do evidence, je provedeno tzv. odborné posouzení. Součástí posouzení psychologa krajského úřadu jsou rozhovory, vyplnění psychologických testů a zhodnocení absolvovaných odborných příprav. Důležité je, že k přijetí dalšího dítěte mají možnost se také vyjádřit děti žijící v rodině, s ohledem na jejich věk a rozumovou vyspělost. Posuzuje se také jejich schopnost přijmout dítě do rodiny. U žadatelů o pěstounskou péči na přechodnou dobu se klade důraz na schopnost pečovat o děti vyžadující zvláštní péči a schopnost spolupráce s rodiči těchto dětí.
Celý proces zprostředkování není krátký, ale důkladná příprava i čas si vše dobře promyslet a pracovat s novými poznatky, získanými při přípravě je velmi důležitý.
Jak vypadá odborné psychologické posouzení žadatelů ?
Cílem psychologického posouzení je vybrat osoby, které budou schopny své nové náročné rodičovské roli dobře dostát, a naopak vyloučit osoby pro tuto roli nevhodné. Za závažnou kontraindikaci je považována zejména porucha osobnosti (ve smyslu problematicky strukturované osobnosti, vykazující závažné odchylky od populační normy). Součástí psychologického vyšetření jsou i testové metody, které jsou zvládnutelné naprostou většinou žadatelů. Není proto třeba se jich obávat. Zásadou je nevybírat rodičům děti, ale pro konkrétní děti hledat co nejvhodnější náhradní rodiče.
Jaký je časový rozsah odborných příprav ?
Přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči začínají po naplnění kursu. Pro osvojitele je stanovený potřebný počet školení v rozsahu 48 hodin, pro dlouhodobé pěstouny 55 hodin a pro pěstouny na přechodnou dobu je to 74 hodin vzdělávání.
Příprava navíc povinně zahrnuje i přípravu dětí žijících v rodině osob vhodných stát se osvojiteli či pěstouny. Pokud již žadatelé přípravy absolvovali a chtějí přijmout do rodiny další dítě, absolvují přípravu v rozsahu nejméně 4 hodin. V rámci přípravy dojde k novému posouzení jejich současné situace a vhodnosti pro výkon náhradní rodinné péče.
Jakou formou budou přípravy probíhat a jakým tématům budou věnovány ?
Přípravy probíhají nejen formou přednášek, ale také formou diskuzí, praktických ukázek, zážitkových aktivit. Můžete se při nich také setkat se zkušenými pěstouny a různými odborníky a hovořit o tom, co vás zajímá a co potřebujete vědět/osvětlit.
Jednotný metodický manuál příprav neexistuje. Proto se obsah kraj od kraje může lišit.
Můžeme v průběhu schvalovacího procesu změnit žádost z pěstounské péče na osvojení ?
Jistě, tato možnost tu je. Psychologa bude zajímat, co Vás ke změně rozhodnutí vedlo. Je třeba to mít dobře promyšlené.
Můžeme dostat dítě přes Vaše Sdružení ?
Sdružení pěstounských rodin je nápomocno při vyhledávání osob vhodných stát se náhradními rodiči. Je třeba však začít na pověřeném obecním úřadě a projít přípravami. Jakmile budete zařazeni do evidence osob vhodných stát se náhradními rodiči, můžete se o dětech, které jsou nabízeny v rubrice „Hledáme Vás mámo, táto“, informovat.
Potřebujete podpořit, zjistit více informací ?
Uvítáme Vás na našich pracovištích a nabízíme možnost bezplatných osobních konzultací. Z důvodů péče o naše stávající pěstounské rodiny nemusíme být přítomni na pracovišti, proto doporučujeme osobní schůzku si předem domluvit telefonicky.
Můžete nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem emailem : info@pestouni.cz nebo prostřednictvím zprávy na facebooku.
Rádi Vám zapůjčíme publikace o náhradní péčí z naší knihovny k prostudování. Můžete se podívat i na naše bezplatné webináře anebo poslechnout podcast Náhradka.
Anebo navštivte náš nový web Budoucipestouni.cz — Uvažujete o pěstounství ? Pomůžeme vám v procesu rozhodování
Těšíme se na spolupráci s Vámi !