Období po příchodu dítěte do rodiny je časem na vzájemnou adaptaci. Tato doba může být různě dlouhá v závislosti na tom, jaká byla předchozí životní historie dítěte, jak dlouhý čas strávilo v zanedbávající rodině či v ústavním zařízení, ale také na věku dítěte.
Velmi důležitou etapou je doba přechodu dítěte z přechodné pěstounské péče do péče osvojitelů či dlouhodobé pěstounské péče. Pro dítě je samotný přechod k novým rodičům velká změna, proto je třeba vše přizpůsobit tak, aby probíhala co nejpřirozeněji. Každý člen rodiny si k nově příchozímu vytváří osobní vztah, stejně jako si dítě vytváří vazby ke každému členu rodiny.
Paní Věra, pěstounka pro přechodnou pěstounskou péči nám napsala o svých zkušenostech :
Noví rodiče už přijížděli denně k nám a seznamovali se s chlapečkem a péčí o něj. Zajímalo je všechno. Co a kolik toho miminko spapá, kdy a jak usíná, co má nejraději a co se mu a naopak nelíbí. Pro bezproblémový přechod dítěte z rodiny do rodiny je důležitá každá maličkost. Také my jsme jeli s malým okouknout jeho nový domov. Pro našeho drobečka už bylo vše připraveno. Po pravdě jsem byla trošku smutná, že to krásné děťátko si už domů neodvezeme. Novým rodičům jsme při rozloučení věnovali kufřík, kde bylo oblečení a identifikační páska z porodnice, dudlík a hračka, které měl chlapeček nejraději a flash disk, na kterém byly fotografie a deníček…Měli jsme nádherný pocit a jistotu, že jsme udělali kus práce, že jsme jednomu človíčku pomohli překlenout byť nepatrný, ale velmi důležitý kousíček života…Dnes už máme za sebou dvě předání. S oběma rodinami jsme v kontaktu, občas si zavoláme, posílají nám fotografie a informují nás, jak děti rostou a prospívají.
Cílem přechodné a adaptační fáze je pozvolné vytváření výlučného citového vztahu k rodičovským osobám, sourozencům, širší rodině. Často se doporučuje, aby pěstounka zůstala po nějaký čas s dítětem doma, aby jeho aklimatizace v novém prostředí mohla probíhat co nejlépe. V případě starších dětí se také doporučuje odklad povinné školní docházky. V této době mohou děti dohnat ztráty z předchozího období, rozvinout svůj verbální projev, který je pro úspěch ve škole velmi významný.