Ve společnosti budou vždy existovat děti, které nemohou vyrůstat v péči svých rodičů a to z různých důvodů. Nemusí se vždy jednat o selhání rodičovské péče, ale třeba o úmrtí rodičů nebo jejich závažnou nemoc.
V tuto chvíli nabízí náš stát několik druhů řešení, jak pomoci ohroženým dětem :
- Náhradní výchovná péče — ústavní péče v dětských centrech a v dětských domovech.
- Náhradní rodinná péče (NRP), která se dělí na
- pěstounství,
- poručnictví,
- svěření do péče jiné osoby než rodiče,
- osvojení (adopce).
Zvláštní formou pomoci ohroženým dětem, především staršího věku a z velkých sourozeneckých skupin, kteří jsou umístěny do ústavního zařízení, je péče hostitelská. Více o hostitelské péči najdete zde.
Dlouholetou zkušeností, podpořenou výzkumy, je prokázáno, že náhradní rodinná péče dokáže lépe naplnit potřeby dítěte než péče ústavní.
Bylo by neodpustitelné, aby dítě vyrůstalo v ústavním prostředí, když se o něho může starat pěstounská „teta“, která mu poskytne teplou náruč, lásku a bezpečí. Jeho zdravý vývoj bude tak co nejpřirozenější. Je potěšitelné, že ohrožené děti jsou stále častěji umisťovány do náhradní rodinné péče a ústavní péče postupně ustupuje. Vždy se sleduje nejlepší zájem dítěte. Situace dětí jsou různé, některé děti se mohou vrátit do své biologické rodiny, jiné děti se pro závažné důvody nemohou vrátit ke svým rodičům. Proto existují i různé formy náhradní rodinné péče.
Základní rozdíl mezi osvojením (adopcí) a pěstounskou péčí
Nejvhodnější cestou pro zdravé, právně volné dítě je osvojení (adopce). Biologičtí rodiče se dítěte zřeknou. Mezi novým rodičem a přijatým dítětem vzniká po právní stránce stejný vztah jako u vlastního dítěte (zastupování rodičů, dědická práva, v rodném listu jsou zapsáni jako rodiče). Současně zanikají všechna vzájemná práva a povinnosti mezi dítětem a jeho původní rodinou. Dětí k osvojení je však velice málo.
Do pěstounské péče jsou přijímány děti, které právně volné nejsou. To znamená, že biologickým rodičům zůstává rodičovská zodpovědnost, s výjimkou práv a povinností, které jsou zákonem stanovené pěstounům (vyživovací povinnost, právo rozhodovat o podstatných záležitostech, právo se s dítětem pravidelně osobně stýkat a dostávat o něm informace). Tato práva však mohou být soudem upravena.
Do pěstounské péče přicházejí děti, jejichž výchova vyžaduje zvýšenou péči a pozornost. Proto je i státem finančně podporována. Z odměny pěstouna se jako u zaměstnání odvádí sociální a zdravotní pojistné, které je pak základem pro výpočet důchodu či nemocenských dávek.
Jak se liší „klasická“ pěstounská péče a pěstounská péče na přechodnou dobu ?
- Dlouhodobá pěstounská péče ve většině případů trvá až do dosažení zletilosti dítěte v pěstounské péči.
- Do pěstounské péče na přechodnou dobu jsou děti svěřovány pouze na dobu, než se jejich situace trvale vyřeší, a to buď vrácením do původní biologické rodiny, svěřením do dlouhodobé pěstounské péče nebo osvojením. Situace dítěte musí být vyřešena během jednoho roku.
Co je zprostředkovaná a nezprostředkovaná pěstounská péče ?
- Zprostředkovaná pěstounská péče vzniká tehdy, když zájemce absolvuje přípravy k přijetí dítěte do rodiny a odborné posouzení na příslušném krajské úřadě, následně je zařazen do evidence pro zprostředkování náhradní rodinné péče a poté je vybrán jakožto vhodný náhradní pečovatel pro konkrétní dítě z evidence krajského úřadu. Patří sem dlouhodobá pěstounská péče, přechodná pěstounská péče a péče o dalšího sourozence dítěte, svěřeného do dlouhodobé pěstounské péče a o které pečuje tatáž osoba.
- Za nezprostředkovanou pěstounskou péči se považuje péče osoby příbuzné nebo dítěti blízké (tzv. příbuzenská pěstounská péče), která podá přímý návrh k soudu na svěření dítěte do pěstounské péče. Za nezprostředkovanou péči se pěstounství považuje i tehdy, kdy se zájemce chce ujmout konkrétního dítěte a požádá o jeho svěření do své pěstounské péče rovněž přímým návrhem k soudu.
Kdo se může stát náhradním rodičem ?
Pěstounem nebo osvojitelem se může stát každý občan České republiky, ať už jednotlivec, manželé nebo partneři. Cizinec musí mít na území ČR trvalý pobyt nepřetržitě 365 dnů.