Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

ZÁKONY PRO DĚTI díl II.

07. listopadu 2024 Lenka Pospíšilová 8 minut čtení
ZÁKONY PRO DĚTI díl II.

Jed­ním z nej­čas­těj­ší pro­blé­mů pěs­toun­ských rodin je styk při­ja­té­ho dítě­te s bio­lo­gic­kou rodi­nou. Jak ho upra­vu­je záko­na a co dělat, když si bio­lo­gic­ký rodič při­jde pro dítě s asi­s­ten­cí Poli­cie ČR ? Kon­flikt­ní situ­a­ce mohou nastat také kolem zve­řej­ňo­vá­ním foto­gra­fií na soci­ál­ních sítích a odpo­věd­nos­tí za ško­du. Dal­ší poví­dá­ní s advo­ká­tem Mgr. Mar­ti­nem Kor­ne­lem, Ph.D., spe­ci­a­lis­tou na rodin­né prá­vo, se zamě­řu­je na prá­vě na ně.

Foto­gra­fie na sítích

V posled­ních letech je vel­kým pro­blé­mem zve­řej­ňo­vá­ní foto­gra­fií a videí s dět­mi na soci­ál­ních sítích. Jsou situ­a­ce, kdy bio­lo­gic­ká rodi­na pou­ží­vá tako­vé foto­gra­fie jako argu­ment pro navrá­ce­ní dítě­te do jejich péče a někdy může pře­kro­čit míru také pěstoun.

Roz­dě­lím to do dvou rovin, začnu rodi­či a pak se podí­vá­me na pěstouny.

Pokud jde o rodi­če, za situ­a­ce, kdy bylo jejich dítě svě­ře­no do pěs­toun­ské péče, ale jinak není soud­ním roz­hod­nu­tím dotče­na jejich rodi­čov­ská odpo­věd­nost, je pře­de­vším jejich vol­bou, jest­li něja­ké foto­gra­fie své­ho dítě­te na inter­net budou dávat nebo ne. Pokud nepře­kro­čí míru a nebu­dou pre­zen­to­vat fot­ky, kdy dítě je tře­ba nahé nebo v extrém­ně neli­cho­ti­vých situ­a­cích, tak to spa­dá do jejich rodi­čov­ské kom­pe­ten­ce a neměl by jim do toho nikdo zasa­ho­vat. Fot­ky na sítích jako argu­ment pro soud a úřa­dy za mne stej­ně nefun­gu­jí, úpl­ně stej­ně je mohou rodi­če sou­du uká­zat bez nut­nos­ti jejich vysta­vo­vá­ní na soci­ál­ních sítích, napří­klad když se budou domá­hat zru­še­ní pěs­toun­ské péče. Z pohle­du pěs­tou­na to může být pro­blém, ale z důvo­dů, kte­ré jsem vyjme­no­val, se tomu těž­ko může bránit.

Ved­le toho zále­ží samo­zřej­mě také na věku dítě­te. Někdy mezi tři­nác­tým a pat­nác­tým rokem se láme hra­ni­ce, kdy by pri­már­ně dítě samo mělo roz­ho­do­vat o tom, jaké jeho fot­ky a kde budou umís­tě­ny. Dám pří­klad : pokud dítě­ti je sedm­náct, řek­ne, že nechce, aby jeho fot­ky byly na inter­ne­tu, tak by to rodi­če respek­to­vat měli. Pokud by to nere­spek­to­va­li, mohl by soud napří­klad zasáh­nout do jejich rodi­čov­ské odpovědnosti.

Ovšem to by muse­li pěs­touni, pro­to­že dítě není zle­ti­lé, podat návrh na soud.

Ano, přes­ně tak. V tako­vém pří­pa­dě by se moh­li domá­hat soud­ní­ho roz­hod­nu­tí, co rodi­če smí nebo nesmí dělat, v pod­sta­tě jim zasáh­nout do rodi­čov­ské odpo­věd­nos­ti a ome­zit ji.

V sedm­nác­ti je to jas­né, když půjde­me níže, pod pat­náct let, tak tam se to začí­ná roz­ma­zá­vat. Ve tři­nác­ti smí dítě, obvykle dle pod­mí­nek pro­vo­zo­va­te­lů soci­ál­ních sítí, mít vlast­ní pro­fil a v sou­la­du s pod­mín­ka­mi pří­sluš­né sítě roz­ho­do­vat samo, jest­li své fot­ky zve­řej­ní nebo ne. Pří­pad­ně vyu­žít nástro­jů, kte­ré posky­tu­je pří­sluš­ná plat­for­ma, pro­to, aby byly foto­gra­fie, se kte­rý­mi nesou­hla­sí, odstraněny.

Teď tedy pohled na to, co může pěs­toun. Dopo­ru­čo­val bych, být spí­še zdr­žen­li­vý. Obec­ně je pre­zen­ce dětí na soci­ál­ních sítích více, než je vhod­né. A zvláš­tě u dětí v pěs­toun­ské péči bych byl oprav­du zdr­žen­li­vý. Nee­xis­tu­je zákon­né pra­vi­dlo, co pěs­toun může nebo nemů­že. Umis­ťo­vá­ní běž­ných foto­gra­fií v při­mě­ře­né míře, a je tady otáz­ka, co je to při­mě­ře­ná míra, by z pohle­du sou­du neměl být pro­blém. Napří­klad sku­pi­no­vá fot­ka z výle­tu a její umís­tě­ní Face­book, by pro­ble­ma­tic­ké spí­še být nemě­lo. Nicmé­ně ve chví­li, kdy by rodič řekl, že si to nepře­je, dostá­vá­me se tro­chu do šedé zóny, tak­že bych dopo­ru­čo­val, to respek­to­vat. Pro­to­že obec­né roz­hod­nu­tí, jest­li dítě bude nebo nebu­de na sítích, nále­ží pře­de­vším nosi­te­li rodi­čov­ské odpo­věd­nos­ti, kte­rý ji vyko­ná­vá v plném rozsahu.

Dove­du si před­sta­vit, že i mno­hem mlad­ší děti na to mají názor a mohou si vyhra­dit, co si pře­jí nebo nepřejí.

Můžou a urči­tě na to mají prá­vo. V roli pěs­tou­na, kte­rý má mno­hem užší okruh práv k dítě­ti než rodi­če, bych dopo­ru­čo­val k názo­ru dítě­te o to více při­hlí­žet. Jenom to zdů­raz­ňu­je, co už jsem říkal, že pěs­touni by obec­ně měli být zdr­žen­li­ví při zve­řej­ňo­vá­ní foto­gra­fií svě­ře­ných dětí.

Kon­takt s bio­lo­gic­kou rodinou

Co dělat a jak svůj poža­da­vek pod­lo­žit, když pěs­touni chtě­jí mini­ma­li­zo­vat nebo úpl­ně zame­zit kon­tak­tu s bio­lo­gic­kou rodi­nou, pro­to­že ho dítě těž­ko sná­ší a má na něj nega­tiv­ní vliv.

Tady se dostá­vá­me do schi­zofren­ní situ­a­ce. Tím, že je dítě svě­ře­no do pěs­toun­ské péče, se obvykle dává naje­vo, že se nad bio­lo­gic­kou rodi­nou nelá­me­me hůl a pořád exis­tu­je mož­nost, že by se do ní moh­lo vrá­tit. Z toho pak ply­nou ty násled­ky. Zákon říká, že pěs­toun by měl styk s bio­lo­gic­kou rodi­nou pod­po­ro­vat jako sou­část její sanace.

Aby pěs­touni ješ­tě zachra­ňo­va­li bio­lo­gic­kou rodi­nu, je tro­chu vel­ký poža­da­vek. I když jsou i tací.

Je jas­né, že je to může být nároč­né nebo někdy dokon­ce nemož­né. Nicmé­ně zákon to říká a sto­jí za tím, jak už jsem zmí­nil, záměr sana­ce bio­lo­gic­ké rodi­ny. Samo­zřej­mě zachra­ňo­vá­ní při­ro­ze­né rodi­ny má ležet na odbor­ní­cích z OSPOD, růz­ných soci­ál­ně akti­vi­zač­ních sku­pi­nách … zkrát­ka soci­ál­ní prá­ci obec­ně. Z toho vyplý­vá, že ome­ze­ní nebo zru­še­ní sty­ku je ulti­mát­ní řeše­ní prá­vě z pova­hy pěs­toun­ské péče. Ome­ze­ní nebo úpl­ný zákaz sty­ku je tak na roz­hod­nu­tí sou­du a mělo by to být oprav­du výji­meč­né. Je tedy tře­ba obrá­tit se na soud s návrhem na úpra­vu sty­ku, ve kte­rém je mož­né vyme­zit, jak by si pěs­touni před­sta­vo­va­li jeho pod­mín­ky, nebo navrh­nout úpl­ný zákaz. V prů­bě­hu říze­ní bude veli­ce důle­ži­té, jak se k tomu posta­ví OSPOD – jak má tu situ­a­ci zma­po­va­nou, jak kon­tak­ty dosud pro­bí­ha­ly, jaké násled­ky styk s bio­lo­gic­kou rodi­nou na dítě má. Dal­ší fak­tor může být, co vyply­ne z lékař­ských zpráv. Když v nich budou infor­ma­ce typu regres, úzkos­ti a jejich pro­hlu­bo­vá­ní… jsou to přes­ně důvo­dy, proč k ome­ze­ní nebo záka­zu sty­ku sáh­nout. Soud ale musí zvá­žit, jakou míru ome­ze­ní sta­no­vit, aby se ješ­tě zacho­va­la šan­ce na sana­ci původ­ní rodi­ny. Pro­to­že ve chví­li, kdy zaká­že kon­takt s bio­lo­gic­kou rodi­nou úpl­ně, tak je obvykle konec. Pak už asi k obno­vě funk­ce bio­lo­gic­ké rodi­ny nebu­de moci dojít.

Je mož­ný dočas­ný zákaz styku ?

Roz­hod­nu­tí o záka­zu sty­ku není obvykle časo­vě ome­ze­no. Jed­no­du­še pro­to, že soud roz­ho­du­je na zákla­dě aktu­ál­ní situ­a­ce. Soud by to mohl udě­lat, zákon mu to neza­ka­zu­je, ale roz­ho­du­je se pod­le sta­vu, jaký je teď, a těž­ko před­jí­mat, co bude za půl roku, za rok. Ta roz­hod­nu­tí býva­jí pro­to jed­no­znač­ná : zákaz sty­ku nebo styk bude vypa­dat tak a tak. Nicmé­ně napří­klad u ome­ze­né­ho sty­ku je mož­ná vari­an­ta tzv. navy­ka­cí­ho reži­mu, kte­rý je ter­mí­no­va­ný. Typic­ky se to dělá u asis­to­va­ných kon­tak­tů, kde je sta­no­ve­no postup­né roz­ši­řo­vá­ní – prv­ní tři měsí­ce tak­to, dal­ší tři měsí­ce tak­to… pak tře­ba ješ­tě více. Někte­ré sou­dy jsou zdr­žen­li­věj­ší k postup­né­mu roz­ši­řo­vá­ní kon­tak­tů, nechtě­jí to fázo­vat a jiné jsou k tomu nakloněnější.

Když dojde k záka­zu sty­ku, kdy­ko­liv může někte­rá stra­na podat návrh na změ­nu. Soud se pak musí zno­vu zabý­vat aktu­ál­ní situ­a­cí a zjiš­ťo­vat, co se změ­ni­lo. Obec­ně ale mohu říci, že k záka­zu sty­ku nedo­chá­zí často.

Dá se také cha­rak­te­ri­zo­vat, v jaké kon­di­ci se má rodič ke kon­tak­tu s dítě­tem dosta­vit, co mu může při­nést a podob­ně ? Nebý­vá oje­di­ně­lé, že bio­lo­gič­tí rodi­če při­jdou poz­dě, nejsou tře­ba úpl­ně stříz­li­ví, dítě­ti při­ne­sou nevhod­né dár­ky nebo v pře­hna­né míře, napří­klad hro­ma­du slad­kos­tí a podobně.

V pro­ble­ma­tic­kých vari­an­tách se styk rea­li­zu­je asis­to­va­ně, tedy na půdě něja­ké orga­ni­za­ce, kte­rá se tomu věnu­je, dopro­vá­ze­jí­cí orga­ni­za­ce nebo i OSPO­Du. Soud jí neu­klá­dá, jak má styk vypa­dat, tak­že ona může sama sta­no­vit pra­vi­dla. Obvykle se uza­ví­rá smlou­va, jak ten asis­to­va­ný styk bude vypa­dat. Co v ní bude sta­no­ve­no, mohou ovliv­nit výše zmí­ně­né stra­ny a pěs­toun samo­zřej­mě také. Když rodič na poža­dav­ky nepři­stou­pí, nebu­de se moci styk rea­li­zo­vat a on bude se muset obrá­tit na soud, aby mu styk upra­vil jiným způ­so­bem. Tře­ba v jiné orga­ni­za­ci, kte­rá bude mít měk­čí pra­vi­dla, nebo bez asi­s­ten­ce odbor­ní­ka, za pří­tom­nos­ti pří­buz­né­ho a podobně.

Sta­no­vit pra­vi­dla je tedy do znač­né míry v moci orga­ni­za­ce, kte­rá asis­to­va­ný styk rea­li­zu­je. Samo­zřej­mě by ta pra­vi­dla měla být při­mě­ře­ná. Tře­ba zaka­zo­vat obec­ně dár­ky, je za mě jed­no­znač­ně za čárou. Ale má-li dítě sta­no­ve­na něja­ká die­te­tic­ká opat­ře­ní, může tako­vé ome­ze­ní být ve smlou­vě zakot­ve­no. Tedy tře­ba ty slad­kos­ti v ome­ze­né míře.

Pak je vari­an­ta, kdy se styk rea­li­zu­je bez asi­s­ten­ce, na pří­mo – pěs­touni pře­da­jí dítě rodi­čům. Tam v zása­dě není nikdo jiný než soud, aby sta­no­vil pra­vi­dla, včet­ně těch, co by rodič měl nebo neměl dělat. Ale rov­nou říkám, že je to vel­mi neob­vyk­lé. Dá se to navrh­nout, vysvět­lit sou­du, proč tako­vé pod­mín­ky sty­ku chce­te a může se stát, že to soud oprav­du do roz­hod­nu­tí zahr­ne. Prav­dě­po­dob­něj­ší vari­an­ta ale je, že soud tako­vé pod­mín­ky do roz­hod­nu­tí nepo­j­me. Ovšem pokud je dítě tře­ba dia­be­tik nebo má sta­no­ve­nu tře­ba bezlep­ko­vou die­tu a rodič ho pokaž­dé, když se vidí, zahr­ne slad­kost­mi a dal­ší­mi nevhod­ný­mi potra­vi­na­mi, je to spíš na novou úpra­vu sty­ku smě­rem k asis­to­va­né­mu kon­tak­tu nebo záka­zu. Pak se dá napří­klad ope­ro­vat tím, že rodič poško­zu­je dítě vědomě.

Nastá­va­jí také situ­a­ce, že si bio­lo­gič­tí rodi­če při­jdou k pěs­tou­nům pro dítě za asi­s­ten­ce poli­cie. Co v tako­vé situ­a­ci dělat ? Je poli­cie opráv­ně­na vstu­po­vat do bytu nebo domu a mohou s ní vejít i rodiče ?

U dítě­te svě­ře­né­ho do pěs­toun­ské péče nemu­sí být nut­ně upra­ve­ný styk s bio­lo­gic­kou rodi­nou v kon­krét­ním roz­sa­hu. V tako­vém pří­pa­dě je na rodi­čích a pěs­tou­nech, aby se dohod­li, jak ten styk bude fun­go­vat. Pokud se nedo­ká­ží domlu­vit, tak asi­s­ten­ce poli­cie nemů­že vést k vynu­ce­ní sty­ku. Není povin­nos­tí pěs­tou­na, když při­jde rodič s poli­cií, dítě rodi­či pře­dat, pokud styk není upra­ven. Jestli­že se tedy nedo­hod­li nebo není styk jas­ně upra­ven sou­dem, pěs­toun nemu­sí dítě pře­dat, ať už tam poli­cie bude nebo ne.

Má poli­cie v tako­vé situ­a­ci roz­ho­do­va­cí pravomoc ?

Nemá. V pra­vo­mo­ci poli­cie je, zjis­tit, jest­li se dítě nachá­zí v péči oso­by, kte­rá je opráv­ně­na o nej pečo­vat. Tak­že pěs­toun by měl před­lo­žit soud­ní roz­hod­nu­tí s dolož­kou práv­ní moci. A dru­há věc – uká­zat, že dítě je v pořád­ku. Poli­cie se v tako­vé situ­a­ci může poku­sit medi­o­vat tu situ­a­ci mezi rodi­či a pěs­tou­ny, ale nemá kom­pe­ten­ci při­ká­zat : musí­te dítě předat.

Musí v tako­vé situ­a­ci pěs­toun pus­tit rodi­če do bytu nebo domu ?

Ne, jeho domov­ní svo­bo­da je chrá­ně­na. Poli­cie je opráv­ně­na za urči­tých pod­mí­nek do obyd­lí pěs­tou­na vstu­po­vat, ale rodi­če ne. Záro­veň pokud napří­klad není pochyb o zdra­ví dítě­te, tak by i poli­cie měla do obyd­lí vstou­pit jen se sou­hla­sem pěs­tou­na. Když jim to pěs­touni dovo­lí, urči­tě to při­spě­je k deeska­la­ci kon­flik­tu, ale rodi­če tam oprav­du nemu­sí pustit.

Odpo­věd­nost za ško­du způ­so­be­nou dítětem

Jak zákon řeší odpo­věd­nost za ško­du, kte­rou způ­so­bí dítě v pěs­toun­ské péči ?

Obec­ně pla­tí, že odpo­věd­nost za ško­du, kte­ré způ­so­bí dítě mlad­ší pat­nác­ti let, nese ten, kdo má dítě v péči, tedy rodič, pěs­toun, poruč­ník apod. Kdo pře­vez­me dohled a zane­dbá ho, tak nese tu odpo­věd­nost také. Pěs­toun tedy může nést zod­po­věd­nost za nevhod­nou vol­bu člo­vě­ka, komu umož­ní o dítě pečo­vat. Nastí­ním absurd­ní pří­klad : budu pěs­toun a nechám dítě hlí­dat deva­de­sá­ti­le­tou babič­kou, kte­rá už je jen leží­cí – to by byl problém.

Kla­sic­ká situ­a­ce by asi byla : děti roz­bi­jí baló­nem sou­se­do­vi okno. Hor­ší pří­pad : chy­tí se par­ty a s ní vykra­dou obchod. Jak se to řeší za těch­to okolností ?

Toto začne být vel­mi slo­ži­té, pro­to­že se to mimo jiné dělí pod­le věku, a také musí­me roz­li­šit odpo­věd­nost za ško­du a trest­ní odpo­věd­nost. Dítě star­ší pat­nác­ti let je obec­ně trest­ně odpo­věd­né. Když vykra­de pat­nác­ti­le­té „dítě“ tra­fi­ku, před­po­klá­dá se, že ten mla­dý člo­věk dob­ře ví, že pře­kra­ču­je něja­ké meze. Stan­dard­ně v tako­vém pří­pa­dě může být trest­ně odpo­věd­ný, samo­zřej­mě s urči­tý­mi odchyl­ka­mi opro­ti dospělému.

Opro­ti tomu odpo­věd­nost za ško­du je pri­már­ně věcí občan­ské­ho prá­va. To sta­no­ví klí­čo­vou věko­vou hra­ni­ci na tři­náct let. Do toho­to věku odpo­věd­nost pri­már­ně nese oso­ba, kte­rá má nad dítě­tem vyko­ná­vat dohled. U dětí svě­ře­ných do pěs­toun­ské péče je to pěs­toun, ale tře­ba na škol­ním výle­tě se dá uva­žo­vat o odpo­věd­nos­ti ško­ly. U odpo­věd­nos­ti se řeší mj. otáz­ka zane­dbá­ní dohle­du, tedy zkou­má se, jest­li při nále­ži­té peč­li­vos­ti, moh­la pří­sluš­ná dospě­lá oso­ba zabrá­nit tomu, aby dítě ško­du způ­so­bi­lo. Nále­ži­tý dohled samo­zřej­mě nezna­me­ná, že pěs­toun má být pořád u dítě­te. Dám jed­no­du­chý pří­klad, hra­je-li dva­nác­ti­le­té dítě někde na plác­ku fot­bal, roz­bi­je sou­se­do­vi nechtě­ně okno, tak obvykle ško­du hra­dí dospě­lá oso­ba odpo­věd­ná za dítě, pro­to­že sou­čás­tí nále­ži­té­ho dohle­du je i výcho­va k tomu, že dítě v tom­to věku mělo vědět, že fot­bal se hra­je na hřiš­ti. Tou­to dospě­lou oso­bou může být u dítě­te v pěs­toun­ské péči pěs­toun, ale také rodič. Soud­ní pra­xe totiž hod­no­tí mimo jiné i to, zda vznik­lá ško­da je důsled­kem dlou­ho­do­bé­ho zane­dbá­ní výcho­vy (pak by mohl odpo­ví­dat rodič), nebo bez­pro­střed­ní­ho dohle­du (pak by mohl odpo­ví­dat pěstoun).

Z toho však exis­tu­jí výjim­ky, napří­klad pokud dítě mlad­ší tři­nác­ti let při­jde k autu, roz­bi­je kla­di­vem okno a něco z něj vez­me, tak obvykle dob­ře ví, že kra­de. V tako­vém pří­pa­dě jde pri­már­ní odpo­věd­nost za dítětem.

U dětí star­ších tři­nác­ti let odpo­ví­dá za ško­du dítě, je-li schop­no poznat, jaký je násle­dek jeho jed­ná­ní. Ale spo­lu s ním spo­leč­ně a neroz­díl­ně také opět oso­ba, kte­rá zane­dba­la nále­ži­tý dohled, pokud jej sku­teč­ně zanedbala.

Jde o kom­plex­ní a kom­pli­ko­va­nou pro­ble­ma­ti­ku, ale zjed­no­du­še­ně pla­tí, že za dítě mlad­ší tři­nác­ti let hra­dí ško­du dospě­lá oso­ba vyko­ná­va­jí­cí nad ním dohled, zatím­co dítě star­ší už je povin­no ško­du hra­dit pří­mo, pří­pad­ně spo­lu s ním také oso­ba vyko­ná­va­jí­cí dohled. S tím, že růz­né okol­nos­ti mohou vylu­čo­vat odpo­věd­nost kaž­dé­ho z nich nebo dokon­ce vést k povin­nos­ti nahra­dit ško­du i pří­mo dítě­tem mlad­ším tři­nác­ti let.


Mgr. Mar­tin Kor­nel, Ph.D.

Advo­ká­tem je od roku 2011, nyní půso­bí ve Frank Bold Advo­ká­ti a zastu­pu­je kli­en­ty pře­de­vším v rodin­ných věcech, vel­mi čas­to s mezi­ná­rod­ním prv­kem. V roce 2013 dokon­čil dok­tor­ské stu­di­um na Práv­nic­ké fakul­tě Masa­ry­ko­vy uni­ver­zi­ty v Brně, kde nadá­le půso­bí jako odbor­ný asi­s­tent a vyu­ču­je občan­ské a rodin­né právo.

Pra­vi­del­ně vystu­pu­je na odbor­ných kon­fe­ren­cích v ČR i v zahra­ni­čí. Je auto­rem ane­bo spo­lu­au­to­rem něko­li­ka desí­tek odbor­ných člán­ků a monografií.

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu