Vánoce by měly být svátky plné pohody a klidu, ale ne vždy tomu tak je, zvláště v pěstounských rodinách, kde se rodiče a děti potýkají s moha otázkami týkajícími se přání a očekávání. Rodiče mnohdy nevědí, co svému dítěti pod stromeček dát a to zejména v případě, pokud mají nově v péči starší dítě. Tento problém může nastat také u malých dětí, kde to obvykle vyřeší panenka, plyšák či autíčko. Stejně důležitá, ne-li důležitější je ale domácí atmosféra a pocity, které v dětech probouzí. S jakými otázkami se tedy může pěstounská rodina potýkat během Vánoc ?
Pěstounská rodina a vánoční atmosféra
Nejdůležitější na Vánocích nejsou dárky, ale atmosféra a celkové dění v těchto zimních časech. Zamysleme se nad otázkami jako : Dáváme dítěti dostatečný pocit lásky, chtění a pocitu bezpečí ? Zapojujeme ho do společných rodinných aktivit, třeba pečení vánočního cukroví, zdobení vánočního stromečku a tak dále ? Nejen že tím utužíme vztahy v rodině, ale také se přitom skvěle pobavíme a dítě se v novém prostředí bude cítit o daleko jistěji a lépe. Pro dítě z dětského domova je ovšem nejdůležitější pocit, že někam patří a je tam vítáno.
Pěstounská rodina a dárky
Biologické rodiny mají vybírání dárků značně jednoduší, protože se svými dětmi tráví čas od jejich narození. Oproti tomu rodiče z pěstounských rodin často tápou nad výběrem vhodných dárků pod stromeček. Děti v dětském domově dostávají spíše skupinové dárky v podobě stolních her apod., takže dárek, který zahřeje na srdci a zároveň je velice osobní, má pro přijaté dítě úplně jiný rozměr.
Když se dítěti podaří dostat do pěstounské rodiny, tak pro něj Vánoce získávají nový smysl. Proto je dobré dítě nepřehlcovat množstvím dárků a informací. Mohlo by se zaleknout a uzavřít do sebe. Chceme, aby si utvořilo kladný vztah k celé rodině i vánočním svátkům, a tak je třeba k němu přistupovat citlivěji. Je celkem jedno, v jakém věku se dítě nachází. Ve vánočním období jsme všichni přecitlivělí a děti obzvlášť.
Vánoce a biologičtí rodiče
Každé dítě, které je v jiné rodině než v té vlastní, napadne : Jaké by to bylo slavit Vánoce s biologickými rodiči ? A to rozhodně není nic špatného. Jde o přirozenou zvědavost dítěte, které mnohdy tuto otázku neřekne nahlas a samo nad ní dumá. Někdy ho to může i dost trápit a stydí se za takové myšlenky. Pokud dítko přijde za svým pěstounem a nenápadně svou myšlenku naznačí, tak je dobré zachovat chladnou hlavu a s citem dítěti vysvětlit, že nedělá nic špatného a jde o normální věc.
Děti v PP a sourozenci
Pokud dítě přivedeme do pěstounské rodiny, kde už děti jsou, a nový člen bude mít tedy sourozence, je důležité, abychom dbali na psychické zdraví všech členů v domácnosti. Starší dítě/děti se nesmí cítit odstrčené. Není tedy rozumné a ohleduplné dát novému členu rodiny více dárků než jeho sourozencům. Mohli by se cítit méněcenní, což by se později třeba proměnilo v žárlivost a starší sourozenci by tak mohli začít psychicky či fyzicky nejmladšího člena rodiny napadat. Proto dbejme na to, aby všechny děti dostaly stejný počet dárků a v přiměřeně stejné hodnotě.
Vánoce v pěstounské rodině na první pohled vypadají úplně stejně jako v biologických rodinách a vlastně svým způsobem i stejné jsou. Jen si musíme dávat pozor na malé, ale přitom tak viditelné detaily, které by biologické rodiny ani nemusely napadnout.
Nicoletta Fabinová
O autorce : Nicoletta Fabinová
Do svých tří let jsem žila v dětském domově v Aši, pak jsem se dostala do pěstounské péče a získala tak milující mámu, tátu a dva starší sourozence. Moji pěstouni mi kromě rodinného zázemí a lásky dali také možnost “léčit“ mé postižení, dětskou mozkovou obrnu, a já tak můžu chodit o berlích. Díky nim jsem zvládla i obor s maturitou. Za toto všechno jim budu vděčná do konce života.