Dnes a denně na nás vypadávají z médií zmínky o AI — umělé inteligenci neboli artificial intelligence. Která je ta nej… v jakém oboru, v čem se zlepšila a co všechno umí… Pokud této oblasti zrovna nehovíme, budou naše děti bleskurychle o několik délek před námi. Jestli už tam nejsou. Nejvyšší čas je dohnat, předehnat, a to co nejdříve.
Co to vlastně AI je a v jakých oblastech pracuje ?
Umělá inteligence je dnes tak všudypřítomná, že si toho jako uživatelé ani nemusíme být vědomi. Mezi aplikace umělé inteligence patří vyhledávače např. Google, doporučovací systémy jako YouTube, Amazon, Netflix, systémy, které porozumí lidské řeči — třeba Google Assistant, Siri nebo Alexa. Ty jsou tu s námi už celkem dlouho. Novější, ty o kterých se hodně mluví v posledním roce, jsou většinou tzv. generativní, což znamená, že vytvářejí, co po nich žádáte – například text, obrázek, hudbu, mluvené slovo nebo nějaké jiné zvuky.
Jen pro zajímavost : Na anglické wikipedii bylo heslo AI v roce 2023 dokonce nejčastěji otevíraným odkazem. A česká wiki říká, že „AI je obor informatiky zabývající se tvorbou systémů řešících komplexní úlohy jako je rozpoznávání či klasifikace, např. v oblastech zpracování obrazu (ve formě pixelů) či zpracování psaného textu či mluveného jazyka (ve formě počítačového kódu), nebo plánování či řízení na základě zpracování velkých objemů dat.“
Placené verze kontra verze zdarma
Některé programy jsou v zúžené verzi zdarma, třeba Canva, nebo si je alespoň zdarma můžete vyzkoušet, např. ChatGPT, Dall‑e, Deeply. Asi všechny chtějí minimálně registraci, takže z vás vymámí číslo telefonu, mail apod. Placené varianty mohou přijít na několik set až tisíc měsíčně, ale pokud je třeba firma zaplatí a zaměstnanci je budou patřičně využívat, ušetří spoustu času.
Jak s ní komunikovat a co je to prompt ?
Zadání úkolu, co má umělá inteligence vytvořit, se říká prompt. Jak přesně napíšete zadání, tak přesného se dočkáte výsledku. Je na zvážení, jestli někdy nenechat prompt trošku obecnější, ať AI ukáže, co umí. Třeba vygeneruje něco, co by vás nenapadlo, ale bude se vám hodit. Když si nejste jistí, jak úkol formulovat, doporučuje se : normálně se zeptejte nebo napište, co opravdu chcete. Například : Napiš mi motivační dopis pro zaměstnavatele xy, v rozsahu jedné normostrany, spisovně a s odbornými výrazy, abych přesvědčil, že jsem obchodník, kterého hledají. Nebo : Napiš článek do čtenářského deníku o knížce autor : název, jazykem dvanáctiletého dítěte v délce 15 vět, s argumentem, proč ji číst.
Jak se umělá inteligence učí aneb trénovat se musí
Strojové učení je jeden z nejpoužívanějších termínů v souvislosti s AI. Tento postup vyhledává nejčastější souvislosti v informacích. Pokud tedy bot (počítačový program, který provádí rutinní činnost na internetu) odhalí nesčíslněkrát použité tvrzení, že hlavním městem České republiky je Praha a zároveň najde párkrát zmínku, že Olomouc je hlavním městem České republiky, usoudí, že A je správně. V rámci strojového učení fungují tzv. neuronové sítě, podobně jako v lidském mozku. Když už má člověk natrénovanou násobilku, okamžitě se mu spojí, že 6 x 5 je 30. Umělá inteligence je na tom stejně : probere tisíce informací, vyhledá ty nejčastěji zmiňované, z toho usoudí, že jsou pravdivé a použije je. Napřed musí trénovat, a pak už jí to jde rychleji a přesněji. A natrénovat si může uživatel svá registrovaná nebo zaplacená AI také sám. Zadá například oblíbené výrazy, témata, která ho zajímají… a přidat můžete také šablony pro tvorbu textového obsahu třeba pro sociální sítě, reklamu, maily, blog apod.
Nectností umělé inteligence jsou předpojatost, nepřesnosti a lhaní
AI vychází z dat na internetu. Setká-li se tedy při vyhledávání s dostatečným množstvím nějakým způsobem vadných informací, „uvěří“ jim, a pak je použije. Nejčastěji uváděným příkladem je sdělení ve smyslu : lidé tmavé pleti jsou kriminálními živly. Nepřesnosti a lži vznikají úplně stejným způsobem. Bot zkrátka bere za platnou tu informaci, která se vyskytuje v největším počtu a někdy ji ještě trošku „vylepší“.
Na tyto problémy neexistuje, zatím, univerzální řešení. Je třeba používat lidský, selský, rozum a vědět, jakou oblast dat (dataset) umělá inteligence „prolistovala“ a z čeho tedy vygenerovala svoje závěry.
Co říká náš právní řád na užívání a tvorbu AI ?
Právo má s AI trochu problém. Změny totiž přicházejí velmi překotně a zahrnují výrazně odlišné oblasti od autonomních aut po textové editory. Zvláště pro oblast autorského práva je umělá inteligence tvořící texty, obrazy, videa, zvukové záznamy opravdu oříšek. Donedávna platilo, že kdo vytvořil dílo, byť s pomocí AI, je jeho autorem. Nicméně i v této oblasti nastal posun. Autorem je nyní konkrétní člověk pouze tehdy, když zásadně upraví nebo změní generát, tedy to, co vytvořila AI. Generáty je možné používat komerčně, ale nelze klientovi poskytnout autorská práva.
Nás bude nicméně zajímat, jak je to s užíváním generativní AI pro děti ve škole i doma. Většina AI má nějaké pravidlo věkového omezení a pro neplnoleté uživatele je nutný souhlas zákonného zástupce. Ve škole by děti bez písemného souhlasu rodičů/pěstounů neměly používat žádnou aplikaci. Maximálně by jim mohl učitel předvést, jak to funguje, ale samy by k počítači nesměly zasednout. Pokud tedy škola chce používat ve vyučování umělou inteligenci, měla by zákonné zástupce požádat o písemné svolení, které může vypadat třeba takto : AI dětem — souhlas zákonného zástupce s využíváním aplikací generativní AI.docx — Dokumenty Google
Např. ChatGPT smí používat dítě od 13 do 18 let jen se souhlasem zákonného zástupce. Bing Chat, který se pravidelně vnucuje v Microsoft Egde vyhledávači, je bez omezení, zato Google Bard nebo D‑ID jsou jen pro plnoleté. Canva věkovou hranici nemá, ale mladší 15 let musí mít souhlas zákonného zástupce. Midjourney stejně jako Bing Image Creator je přístupný od 13 let a do 15 je třeba mít souhlas rodičů. Character AI je přístupný od 16 let.
S čím už dnes AI pomůže ?
Typické je generování různých textů, které se lidem nechce psát.
Pro výtvarníky, ilustrátory, tvůrce videí… a vůbec všechny, kteří pracují s obrazem : udělá rešerše, brainstroming – např. ChatGPT, Perplexity. Ukáže reference, co už vzniklo a vytvoří koncept obrázku : Midjourney, Leonardo, Deeply Vision. Vyrobí tzv. assety, tedy obrázky, zvuky, teoreticky i texty, které se pak dají dále zpracovat, vylepší rozlišení (upscalling) — kvalitu obrazu, aby pak výsledek vypadal lépe. Umí také změnit část obrázku tak, jak si budete přát. Třeba mračící se obličej překreslí na usměvavý nebo dokreslí okraje obrázku (inpainting/outpainting) – Midjourney, Leonardo. Ještě nedávno umělá inteligence bez problémů vygenerovala obrázek člověka s šesti prsty, postavy v podivných pózách apod., ale lepší se den ode dne.
Text, který zadáte, načte hlasem podle vaší volby z nabídky (mužský, ženský, dětský, vysoký, hluboký…) a vygeneruje vám zvukový soubor (mp3, wav). V angličtině je také možnost vybrat si emoční zabarvení hlasu, ale čeština zatím tak daleko není. Nicméně vývoj v této oblasti pádí skutečně rychle, takže třeba rok 2024 přinese i rozesmáté dětské hlasy.
Dobře tzv. natrénovaná AI by opravdu mohla umět i vydělávat peníze. Pozornost budí aplikace Trade Edge AI. Vychází z tisíců informací, které si najde na internetu a pokud dobře vyhodnotí ty nejčastěji úspěšné, je oprávněná domněnka, že by se dalo takto přijít k velkým penězům. Stejně jako kdysi Karel Janeček napsal algoritmy na obchodování s akciemi i komoditami na burze (algoritmy, podle kterých počítače vyhodnocují, kdy je výhodné nakoupit a prodat cenné papíry) a legendárně zbohatl, může na stejném principu pracovat i AI. Jenže přihlásit se do aplikace Trade Edge AI celkem logicky není jen tak. Testovací beta verze byla omezena jen na autory a první otevření v říjnu 2023 bylo také přístupné jen omezenému okruhu lidí.
Nebezpečí ?
Už několikrát proběhlo médii, že si kluci vygenerovali nahaté obrázky spolužaček, že jen na základě nahrávky pozdravu, tedy jednoho, dvou slov, dokáže AI vytvořit hlasový záznam konkrétní osoby a „vložit jí do úst“ něco, co by nikdy neřekla. Vytvoří fotografii člověka v místě, kde nikdy nebyl, případně vyrobí video, kde provádí, co by nikdy neudělal apod. Je pak těžké ověřit, jestli je to záznam skutečnosti nebo konstrukt AI. Toto jsou jen špičky ledovce. Typické použití/zneužití je pro „výrobu“ textů, které se studentům nechtějí psát – různé eseje, čtenářské deníky apod. Některé školy už mají pro používání umělé inteligence nastavená pravidla.
Zkušenost naší kolegyně a jejích dětí
Maminka Hanka si se svými dvěma dětmi s umělou inteligencí občas hraje. „Osmiletá dcera se ChatuGPT třeba ptá, jak se jmenuje. Zatím ho jako chápe jako případnou kamarádku. Ale nedávno napsala otázku : Co si nejčastěji přejí děti k Vánocům. Dostala velice obecnou odpověď, která ji neuspokojila. Tak to trochu specifikovala : Co si nejčastěji přejí k Vánocům děti v České republice. A to už byla odpověď docela konkrétní.“ Umět formulovat otázku nebo zadání je při používání AI nutnost a je třeba se ji naučit včas. „Dvanáctiletý syn už píše sofistikovanější prompty, například : Existuje jiná civilizaze ve vesmíru?“ Je nutné také dětem ukázat, že ne vždy můžeme umělé inteligenci všechno věřit. „Když se mi odpověď nezdá pravdivá, snažíme si ji ověřit,“ dodává ještě Hanka.
Co tedy s tím áíčkem ?
Dnešní děti se dostanou na pracovní trh za pět deset patnáct let, a to už bude generativní AI naprostou samozřejmostí. Nebylo by tedy lepší, naučit je s touto pomůckou zacházet stejně dobře, jako my, starší ročníky, jsme se kdysi učili používat třeba kalkulačku nebo legendární T602, než je od AI držet stranou ? Stejně na ni časem narazí, a pokud nebudou vědět, jak ji bezpečně používat ke svému užitku, bude to jejich hendikep.
No a nakonec : co o AI napsal ChatGPT ?
AI, neboli umělá inteligence, je obor informatiky, který se zabývá vývojem počítačových systémů, které jsou schopny provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. Cílem AI je vytvořit počítačové programy a systémy, které se dokážou učit, rozumět, adaptovat se, plánovat a rozhodovat podobně jako lidský mozek.
Existuje několik druhů AI, jako jsou silná umělá inteligence, slabá umělá inteligence a umělá výzva. Silná umělá inteligence je schopnost počítače úplně nahradit lidskou inteligenci a provádět jakýkoli úkol, který by klade člověk. Slabá umělá inteligence je schopnost počítače vykonávat konkrétní úkol či úlohy, například rozpoznávání obrazů či hlasu. Umělá výzva je zaměřena na vytvoření počítačových programů, které dokáží simulovat inteligentní chování a rozhodování.
Jedním z hlavních cílů AI je vytvořit stroje, které jsou schopny učit se a zlepšovat své dovednosti s minimálním nebo žádným lidským zásahem. Pro dosažení tohoto cíle je nutné využívat různých technik, jako je strojové učení, které umožňuje počítačovému systému samostatně učit se na základě předchozích zkušeností a dat.
AI má mnoho aplikací a je využívána v různých oborech, jako je medicína (například v diagnostice), finančnictví (například v automatizaci obchodování), doprava (například v autonomních vozidlech) a mnoha dalších. AI také zahrnuje několik dalších technologií, jako je rozpoznávání obrazů, zpracování přirozeného jazyka a robotika.
Nicméně, AI také vyvolává několik etických otázek a obav, například týkající se bezpečnosti, technologické nezaměstnanosti a rozhodování systémů bez lidského dohledu. Je důležité se zamyslet nad řádným využíváním AI s ohledem na zájmy a potřeby lidí.
Takový vygeneroval ChatGPT obrázek podle zadání Táta a děti ve věku 4 a 12 let u počítače :
Ovšem vymyslet název článku se ChatGPT moc nedařilo. Toto mi navrhnul : Posílení postavení pěstounů : Komplexní průvodce využíváním výhod umělé inteligence v oblasti podpory a péče o děti. Nebo Úloha umělé inteligence v transformaci pěstounské péče. Tak budu muset něco vymyslet sama. 😊
Zdroje :
Prezentace KUMST 12. října 2023 : Michael Petrus, Lenka Stawarczyk, David Spáčil, Daniel Špaček, Vratislav Kalenda
Doporučené odkazy :
- Kurz AI
Bezplatný online úvod do umělé inteligence pro každého (elementsofai.cz)
Bezplatný online kurz — Elements of AI
- Průvodce pro děti, rodiče a učitele
AI dětem — umělá inteligence na základních školách (aidetem.cz)
- Doporučení Národního pedagogického institutu
ai-doporuceni-online-a4.pdf (edu.cz)
- Pravidla gymnázia Brno, Elgartova
