Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Ty snad nejsi normální!? | O neurodiverzitě díl I.

04. února 2025 Lenka Pospíšilová 10 minut čtení
Ty snad nejsi normální!? | O neurodiverzitě díl I.

Asi málo­kdo může tvr­dit, že tuto větu nikdy nesly­šel nebo sám neřekl. Ale co to vlast­ně je ta nor­mál­nost, tedy nor­ma­ti­vi­ta ? Kdo je neu­ro­ti­pik a kdo je tzv. neu­ro­di­ver­gent­ní ? Naštěs­tí začí­ná být naše spo­leč­nost tro­chu tole­rant­něj­ší, tedy chá­pe­me, že i člo­věk, kte­rý nejed­ná přes­ně pod­le naše­ho oče­ká­vá­ní, má své kva­li­ty, a osví­ce­ní uči­te­lé jsou schop­ni dob­ře vychá­zet i s dět­mi, kte­ré tro­chu „vyční­va­jí z tabulky“. 

Norma x přirozená jinakost tedy neurotipicita x neurodiverzita

Neu­ro­ty­pik (NT) je nijak nepře­kva­pi­vě člo­věk, jehož mozek fun­gu­je jako vět­ši­na ostat­ních moz­ků ve spo­leč­nos­ti, ve kte­ré žije, a je tedy vní­mán jako nor­mál­ní. Komu­ni­ku­je pri­már­ně řečí a je soci­ál­ně zdat­ný (růz­nou měrou). Neu­ro­di­ver­gent­ní je člo­věk s moz­kem fun­gu­jí­cím čitel­ně odliš­ně. Obvykle má potí­že s komu­ni­ka­cí, mezi­lid­ské vzta­hy jsou pro něj slo­ži­té, nepo­cho­pi­tel­né, může je poci­ťo­vat jako zby­teč­né a obtě­žu­jí­cí. Mívá čas­to neob­vyk­lé schop­nos­ti nau­čit se věci, kte­ré běž­né­mu člo­vě­ku děla­jí pro­blémy, má vel­kou před­sta­vi­vost a smy­sl pro detail.

„Neu­ro­di­ver­zi­ta vychá­zí z při­ro­ze­né­ho sta­vu věcí. Čas­to slý­chá­me, že kaž­dý jsme jiný a neu­ro­lo­gic­ky to tak oprav­du je,“ říká tera­peut Mik­los Csémy, kte­rý se lidem s autis­mem, ADHD a dal­ší­mi neu­ro­vý­vo­jo­vý­mi pro­blémy věnu­je od roku 2012. „Neu­ro­ty­pi­ci­ta je odkaz na neu­ro­lo­gic­kou nor­mu, kte­rá však nee­xis­tu­je,“ dodá­vá ješ­tě Csémy.

Není tak dáv­no doba, kdy jen tro­chu odliš­ný jedi­nec býval ozna­čen za bláz­na, zaví­rán do ústa­vu a rodi­na se za něj sty­dě­la. Pořád to ale byla při­ro­ze­ná vari­an­ta fun­go­vá­ní moz­ku, což však nikdo nepři­pouš­těl. Změ­na v oblas­tech, kte­ré nás budou zají­mat, tedy pří­zna­cích a pro­je­vech dnes nej­čas­tě­ji zmi­ňo­va­ných dia­gnóz jako autis­mus, Asper­ge­rův syn­drom, ADHD, pří­pad­ně ADD, nasta­la v polo­vi­ně 20. stol – viz dal­ší odsta­vec. Kon­cept neu­ro­di­ver­zi­ty (ter­mín zaved­la v roce 1997 aus­tral­ská soci­o­lož­ka Judy Sin­ger) tedy při­ro­ze­né růz­no­ro­do­sti, pro­ni­ká koneč­ně i k nám. Všech­ny tyto odliš­nos­ti — roz­ma­ni­tos­ti vní­má­ní, poně­kud odpo­ru­jí sna­ze shr­nout všech­ny neu­ro­di­ver­gent­ní oso­by pod jeden ter­mín — neurodiverzita.

První diagnostici

Židov­ský lékař půvo­dem z Hali­če Leo Kan­ner (1894 – 1981), odjel po stu­diu v Ber­lí­ně roku 1924 do Spo­je­ných stá­tů a začal pra­co­vat psy­chi­at­ric­ké léčeb­ně v Již­ní Dako­tě. Násled­ně dostal pozvá­ní před­ná­šet na John Hop­kins Medi­cal Scho­ol v Bla­ti­mo­re, kde roku 1930 zalo­žil prv­ní dět­skou psy­chi­at­ric­kou kli­ni­ku a o pět let poz­dě­ji vydal učeb­ni­ci dět­ské psy­chi­atrie Child Psy­chi­at­ry. Autis­mus popsal jako prv­ní v roce 1943 v prá­ci Autis­tic­ké poru­chy afek­tiv­ní­ho kon­tak­tu, téměř sou­čas­ně s Han­sem Asper­ge­rem, jehož jmé­no urči­tě známe.

V letech 1938 až 1943 Sle­do­val jede­náct dětí s autis­tic­ký­mi pro­je­vy a své kazu­is­ti­ky dopl­nil po dese­ti letech, kdy se jeho dět­ští paci­en­ti již pohy­bo­va­li v dospě­lém svě­tě. Jed­no ze zásad­ních zjiš­tě­ní bylo, že děti vyrůs­ta­jí­cí v chá­pa­jí­cím rodin­ném pro­stře­dí na tom byly mno­hem lépe než děti z ústa­vů. Ústav­ní výcho­va zkrát­ka při­dě­li­la nálep­ku s dia­gnó­zou a v pod­sta­tě tak urči­la, jak bude vypa­dat dal­ší život tako­vé­ho člo­vě­ka. Rodi­na posky­to­va­la při­způ­so­bi­věj­ší a las­ka­věj­ší pro­stře­dí, kte­ré umož­ni­lo mno­hem lep­ší roz­voj neu­ro­lo­gic­ké­ho sys­té­mu dítě­te. Autis­mus ozna­čo­val sice za vro­ze­ný, záro­veň však jeho vznik i roz­voj teh­dy při­pi­so­val špat­né péči.

V 70. letech se věno­va­la dětem s autis­mem brit­ská psy­chi­atrič­ka Lor­na Wing. „Její autis­té“ ale čas­to rea­go­va­li jinak, než jak popi­so­val Kran­ner, a spí­še se podo­ba­li tomu, o čem hovo­řil zno­vu­ob­je­ve­ný Hans Asper­ger. Lor­na Wing s Dr. Judi­th Gould pak došly k závě­ru, že autis­mus není jen jeden, ale jde o širo­ké spek­trum pro­je­vů. Neu­ro­di­ver­gen­ce tedy nezna­me­ná jed­nu, dvě dia­gnó­zy, pro­to­že způ­sobů pro­ží­vá­ní a reak­cí je spous­ta a pře­sa­hu­jí dia­gnó­zy původ­ně stanovené.

Diagnózám se nevyhneme

Níz­ko­funkč­ní a vyso­ce­funkč­ní autis­mus se obvykle dělí pod­le (ne)schopnosti jedin­ce komu­ni­ko­vat ver­bál­ně. U jedin­ců s Asper­ge­ro­vým syn­dro­mem nedo­chá­zí k opož­dě­ní ve vývo­ji řeči a čas­to jsou schop­ni pojmout mno­hem vět­ší objem zna­los­tí než ta sku­pi­na, kte­rou bychom moh­li ozna­čit za „běž­nou“ popu­la­ci. DSM 5 – Dia­gnos­tic­ko sta­tis­tic­ký manu­ál a Ame­ric­ký kla­si­fi­kač­ní manu­ál slou­či­li dosud exis­tu­jí­cí dia­gnó­zy z kate­go­rie per­va­ziv­ních vývo­jo­vých poruch (autis­mus, Asper­ge­rův syn­drom, jinou per­va­ziv­ní vývo­jo­vou poru­chu a dět­skou desin­te­grač­ní poru­chu) do jed­né kate­go­rie, kte­rou ozna­či­li zastřešu­jí­cím názvem poru­cha autis­tic­ké­ho spek­tra (kód 299.00). Dále spe­ci­fi­ku­jí míru závaž­nos­ti do tří stup­ňů 1 – vyža­du­jí­cí pod­po­ru, 2 – vyža­du­jí­cí znač­nou pod­po­ru, 3 — vyža­du­jí­cí vel­mi znač­nou podporu.

„Dia­gnó­zy autis­mu, ADHD a trau­ma­tu se do znač­né míry pře­krý­va­jí,“ vysvět­lu­je Mik­los Csémy, tera­peut, kte­rý se spe­ci­a­li­zu­je na neu­ro­di­ver­gent­ní oso­by a dopl­ňu­je : „Přes­to­že samo­stat­ná kla­si­fi­ka­ce Asper­ge­ro­va syn­dro­mu už v sou­čas­ném manu­á­lu není, mohou se s ním rodi­če a pěs­touni stá­le setkávat.“

Dru­hé měřít­ko, pod­le kte­ré­ho se urču­je vyso­ko­funkč­ní nebo níz­ko­funkč­ní autis­mus, je men­tál­ní retar­da­ce. Pro­blém ovšem je, zjis­tit men­tál­ní schop­nos­ti u lidí, kte­ří jsou never­bál­ní. Kro­mě nedo­sta­teč­né komu­ni­ka­ce je u autis­tů čas­tým pro­blé­mem pře­tí­že­nost. Ve chví­li, kdy je mozek zahl­cen vel­kým množ­stvím pod­ně­tů, nemů­že vyu­žít svou kapa­ci­tu a spí­še se dosta­ví podráž­dě­ná nebo kon­tro­verz­ní reakce.

Dia­gnó­za mno­ha rodi­čům a pěs­tou­nům při­ne­se zjiš­tě­ní, o co vlast­ně jde. Někdy je to šok jin­dy úle­va, pro­to­že koneč­ně někdo pojme­no­val, co se to vlast­ně s dítě­tem děje. Také může fun­go­vat jako zášti­ta před oko­lím, ško­lou apod. „U nás pomoh­lo sta­no­ve­ní dia­gnó­zy při Báři­ně vzdě­lá­vá­ní. Od PPP a poz­dě­ji SPC měla sta­no­ve­na pod­půr­ná opat­ře­ní, kte­rá jí umož­ni­la vzdě­lá­vat se tak, aby se nemu­se­la dostá­vat do situ­a­cí, kte­ré by psy­chic­ky nezvlád­la,“ říká pěs­toun­ská mamin­ka dnes už dospě­lé Barbory.

Jak často se neurodivergentním dětem dostává takové péče, aby mohly rozvíjet svoje vlohy ?

Máš něja­kou neu­ro­di­ver­gen­ci ? Pak je tře­ba, abychom poro­zu­mě­li tomu, co zaží­váš. — Toto by moh­la být základ­ní pre­mi­sa, ze kte­ré je tře­ba vychá­zet. Co k tomu potře­bu­je­me ? „Nej­dů­le­ži­těj­ší nástroj máme všich­ni a je jím empa­tie. Pří­ruč­ky a návo­dy mohou být někdy spí­še na ško­du. Je tře­ba vní­mat dítě, kte­ré máme před sebou, a ne se sou­stře­dit na dia­gnó­zu,“ říká Csémy. A Hana Brnod­níč­ko­vá vysvět­lu­je : „Osvěd­či­lo se mi se na Báru napo­jit, vní­mat, jak na situ­a­ce rea­gu­je a sna­žit se pocho­pit, co se v ní odehrává.“

Pro­žit­ky se také mění s věkem a též v prů­bě­hu dne napří­klad pod­le míry úna­vy. Člo­věk má během dne tře­ba něko­lik ´oken´, kdy je scho­pen vyře­šit slo­ži­té napří­klad mate­ma­tic­ké úko­ly, a po zby­tek bdě­lé­ho sta­vu půso­bí, že neu­mí do pěti napo­čí­tat. Dnes pat­nác­ti­le­tý Hon­za od tře­tí tří­dy vytvá­ří pro­gra­my pro hry, ale stá­le cho­dí s ply­šo­vou hrač­kou – bram­bo­rou, kte­rou pev­ně tří­má, když není v pohodě.

Člověka neléčit, ale podpořit

Autis­mus není nemoc, nedá se vylé­čit, ale může­me, když pocho­pí­me, jak daný jedi­nec fun­gu­je a jaké jsou jeho potře­by, usnad­nit mu fun­go­vá­ní v běž­ném svě­tě. Pro­je­vu­je se roz­díl­ně u žen a mužů a také žád­ní dva autis­té nejsou stejní.

Mno­ho autis­tů má také poru­chy zpra­co­vá­ní smys­lo­vých vje­mů : nesná­ší něja­ké pachy, urči­té zvu­ky apod.

„Když Bára vidě­la nafu­ko­va­cí balo­nek, dopře­du se děsi­la, že prask­ne a vydá ránu. Rea­go­va­la kři­kem, plá­čem, pro­to­že to pro ni byl vel­ký stres,“ zmi­ňu­je jeden z pro­je­vů pěs­toun­ka Hana. Tako­vá reak­ce se dá pocho­pit : i běž­ně fun­gu­jí­cí dospě­lý člo­věk, když oče­ká­vá nepří­jem­nost, o kte­ré navíc neví, kdy se pro­je­ví, je pod tla­kem a může rea­go­vat podráž­dě­ně. Pro­je­vy poci­tů a sna­ha o jejich uklid­ně­ní (odbor­ní­ci pou­ží­va­jí ter­mín sti­m­ming), se může pro­je­vo­vat napří­klad kývá­ním tělem, mává­ním ruka­ma, výkři­ky apod.

Materiály k alternativní komunikaci

Pro komu­ni­ka­ci s autis­tic­ký­mi dět­mi se dlou­hou dobu dopo­ru­čo­val zna­ko­vý jazyk, malo­vá­ní, uka­zo­vá­ní na obráz­ky, růz­né zvu­ky, kte­ré nejsou slo­vy, ale pomo­hou doro­zu­mě­ní. Diver­zi­fi­ka­ce je ale oprav­du růz­no­ro­dá, což zna­me­ná, že kaž­dé­mu vyho­vu­je něco jiné­ho. Navíc nové věci mohou dělat potí­že, pro­to­že naru­šu­jí jis­to­tu, že všech­no fun­gu­je tak, jak je člo­věk s autis­mem zvyk­lý. „Snaž­me roz­ví­jet komu­ni­ka­ci pro dítě s ohle­dem na jeho potře­by a netlač­me na něj. Vliv stre­su na mozek je neu­ro­to­xic­ký,“ varu­je Mik­los Csémy.

Péče o sourozence a další přijaté děti aneb žádné dítě není neviditelné

Péče o neu­ro­di­ver­gent­ní dítě je slo­ži­těj­ší než o děti, jejichž reak­ce jsou, řek­ně­me, stan­dard­něj­ší. Opo­mí­jet, byť neú­mysl­ně, méně nároč­né děti, může mít vliv na jejich psy­chic­ký stav, vzta­hy v rodi­ně i sou­ro­ze­nec­kou vazbu. Je důle­ži­té, najít čas na kaž­dé dítě sepa­rát­ně, i když to bude nároč­né. Pokud se neda­ří, obrať­te se na odbor­ní­ky na autis­mus, dopro­vá­ze­jí­cí orga­ni­za­ci, psy­cho­lo­gy apod. Pomo­hou vám vymys­let postu­py, kte­ré pak mohou při­spět k dob­rým vzta­hům v rodi­ně… aby se nikdo necí­til upo­za­dě­ný, a neviditelný.

Praktické weby s příběhy, kontakty, vysvětlivkami…

Jed­nou z vel­mi prak­tic­kých vysvět­li­vek a pomů­cek jsou tyto strán­ky : www.zrzi.cz. Píše je máma tří dětí, kte­rá je sama dia­gnos­ti­ko­va­ná jako autist­ka. Tex­ty na webu se obra­cí pří­mo na autis­tu, ale vlast­ně jsou urče­né také rodi­čům a lidem v jeho oko­lí, aby jim pomoh­ly pocho­pit, jak vlast­ně jejich blíz­ký vní­má svět, co ho frustru­je, co ho těší a jakou pod­po­ru by tedy asi potře­bo­val. Dává různá prak­tic­ká dopo­ru­če­ní : „Vadí ti hla­si­té zvu­ky a hud­ba ? Nos s sebou špun­ty do uší. Cítíš, že pře­mí­ra cuk­ru ti nedě­lá dob­ře ? Cítíš se neklid­něj­ší ? Chtěj zdra­věj­ší sva­či­ny.“ Také tro­chu zpo­chyb­ňu­je, co je to vlast­ně ta nor­ma­li­ta : „Hlu­cho­ta by neby­la posti­že­ním, kdy­by vět­ši­na lidí byla hlu­chých a jen pár lidí by sly­še­lo, pro­to­že by bylo všech­no nasta­ve­no pro hluché.“

V češ­ti­ně je také roz­sáh­lý web Mik­lo­se a Jany Csémy www.mujautismus.cz, v ang­lič­ti­ně (tře­ba s pře­kla­da­čem) si může­te pře­číst The Arc’s Autism Now Cen­ter | Autism Resour­ce for parents, tea­chers, employers and indi­vi­du­als | Nati­o­nal ini­ti­a­ti­ve of The Arc. Na inter­ne­tu je také k dis­po­zi­ci Atyp maga­zín ATYP — ATYP maga­zín, kte­rý najde­te i na sítích a na Pin­te­res­tu, kde je i spous­ta dal­ších zají­ma­vých věcí z této oblas­ti. Na webu autismport.cz najde­te tře­ba roz­tří­dě­ní pro­je­vů autis­mu pod­le věku (což je tře­ba brát s rezer­vou, pro­to­že diver­zi­ta oprav­du dělá divy) a také obsáh­lý seznam míst, kde najde­te pod­po­ru pro neu­ro­di­ver­gen­ta i jeho blízké.

A co potom v dospělosti ? Může být takový člověk pro zaměstnavatele zajímavý ?

Nej­čas­tě­ji se mlu­ví o dětech s autis­mem, nicmé­ně autis­mus je s člo­vě­kem napo­řád. Spous­ta lidí si prá­vě až v dospě­lém věku uvě­do­mí své odliš­né vní­má­ní. Mno­zí se také nau­čí své reak­ce do jis­té míry kori­go­vat. Zvláš­tě ženy mají tuto schop­nost roz­vi­nu­těj­ší. V dneš­ním svě­tě je spous­ta pro­fe­sí, kde může tako­vý člo­věk uspět. Zjed­no­du­še­ně řeče­no : skvělý/á programátor(ka) nemu­sí být osl­ňu­jí­cí společník/společnice. A tře­ba v labo­ra­tor­ním pro­stře­dí zále­ží mno­hem více na peč­li­vos­ti, vytr­va­los­ti a pocho­pe­ní (pro vět­ši­no­vou popu­la­ci neu­cho­pi­tel­ných) che­mic­kých pro­cedur než na kon­form­ním chování.

„Když má Bára ade­kvát­ní pod­po­ru, zvlád­ne toho straš­ně moc. Aka­de­mic­ky samo­zřej­mě víc než prak­tic­ky. Čte čes­ky i ang­lic­ky (a samo­zřej­mě i mlu­ví), pla­ve, brus­lí, straš­ně ráda lyžu­je, jez­dí na kole a na koloběž­ce, hlav­ně úžas­ně zpí­vá a vystu­pu­je na růz­ných cha­ri­ta­tiv­ních akcích. Zvlád­ne malý nákup, objed­nat a zapla­tit v restau­ra­ci, najít spoj na Ido­su,“ tolik část výčtu Báři­ných doved­nos­tí od Hany Brodníčkové.

Připomenutí na závěr

Zná­te seri­ál Big Bang The­o­ry, tedy čes­ky Teo­rii vel­ké­ho třes­ku ? Skvě­le napsa­né posta­vy a zář­ná ukáz­ka sku­teč­nos­ti, že i lidé s níz­kou soci­ál­ní zdat­nos­tí a růz­ný­mi psy­chic­ký­mi obtí­že­mi, jsou v něčem skvě­lí. Všich­ni čty­ři „bláz­ni­ví“ vědá­to­ři pre­zen­tu­jí sku­teč­nost, jak rodin­né pro­stře­dí for­mu­je osob­nost. Shel­don Coo­per se svo­jí chá­pa­jí­cí, las­ka­vou a také jed­no­znač­nou a důsled­nou mámou je i se sit­ko­mo­vou nad­sáz­kou pří­kla­dem úspě­chu péče v rodin­ném pro­stře­dí. Na opač­ném kon­ci spek­tra je Leo­nard a jeho inte­lek­tu­ál­ní mat­ka, ke vše­mu psy­chi­atrič­ka, kte­rá zapří­či­ni­la spous­tu syno­vých trau­mat a v jeho dospě­los­ti v tom stá­le pokra­ču­je. A to samé pla­tí o dal­ších dvou hlav­ních posta­vách Howar­du Wolowi­t­zo­vi a Raje­sho­vi Koo­thrap­pa­lim. Nicmé­ně všich­ni udě­la­jí během své­ho živo­ta vel­ký pokrok, a to pla­tí nejen o seri­á­lo­vých postavách.


V příš­tím dílu na toto téma si bude­te moci pře­číst roz­ho­vor s psy­cho­te­ra­pe­u­tem Mik­lo­sem Csémym a v dal­ším pak zku­še­nos­ti pěs­toun­ky Hany Brod­níč­ko­vé z péče o při­ja­tou dce­ru Báru.

Zdro­je :

www.neurodiverzita.cz

www.cs.wikipedia.org

https://autismport.cz/

Vítej­te v autis­tic­ké komu­ni­tě ! — zrzi.cz

atypmagazin.cz

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu