Asociace rané péče České republiky sdružuje přibližně třicet organizací, které poskytují různě zaměřenou ranou péči. Některé mají celostátní působnost, jiné podporují děti a jejich rodiny v několika krajích nebo třeba jen jednom okresu. Obrátit se na tuto službu mohou rodiny, samozřejmě i pěstounské, které mají dítě například předčasně narozené nebo dítě s kombinovaným zdravotním postižením, mentálním postižením, poruchami autistického spektra, s těžkými poruchami komunikace, ADHD, s celkovým opožděným psychomotorickým vývojem. Jediným omezením je věk do sedmi let dítěte.
K nejstarším organizacím v tomto oboru patří Společnost pro ranou péči, z. s., která se specializuje na děti s kombinovanými vadami a zrakovým postižením. Pobočky má v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Karlových Varech a v Olomouci dokonce dvě – jednu „pro zrak“ a druhou pro rodinu. O tom, jak to u nich chodí, jsme si povídali s ředitelkou brněnské pobočky Mgr. Karlou Němcovou.
Jaké obtíže mají děti, které jsou ve vaší péči ?
Naše raná péče je zaměřená na děti se zrakovým a kombinovaným postižením a na děti předčasně narozené, tedy na ty, které přišly na svět před 30. týdnem. Pak k nám chodí rodiny, které mají pocit, že jejich dítě má ve vývoji nějaké obtíže se zrakem. A také poskytujeme podporu dětem těžce zdravotně postiženým, které máme třeba až v paliativní péči.
Jak se k vám děti dostanou a je třeba mít už za sebou vyšetření u odborného lékaře ?
Převážná většina rodin na nás dostane kontakt od lékaře a přicházejí už s diagnózou. My se také snažíme oslovovat lékaře, aby naši službu doporučovali. Část klientů se o nás dozví na sociálních sítích. Někteří rodiče k nám přijdou ještě před vyšetřením u očního lékaře. Prostě mají obavy, že se jejich dítě nebude vyvíjet správně, i když je třeba pediatr ubezpečuje, že miminko všechno dožene samo. Takže ze strachu, aby něco nezanedbali, nás osloví. Ale těchto dětí je málo.
Teď k té druhé části otázky : my umíme provést tzv. funkční vyšetření zraku, tedy zjistit rozsah vidění a odchylky od normálu. Samozřejmě je při tom třeba brát ohled na věk a mentální dovednosti. Podle výsledku a potřeby podpory se pak rodina rozhodne, jestli využije našich služeb.
Co když vás kontaktuje rodina, jejíž dítě má jiné potíže než zrakové ?
Pokud k nám přijde klient, který nepotřebuje zrovna naši podporu zaměřenou zrak, ale má jiné problémy, předáme mu kontakt na vhodnou organizaci rané péče zaměřenou na jeho potíže. Když je to dítě s těžkou kombinovanou vadou, je na zvážení, jestli problém ve zpracování vizuálního vjemu je neurologického nebo mentálního původu. Některé pak předáváme třeba společnosti DOREA, která se věnuje dětem s kombinovaným a mentálním postižením.
Jak vypadá vyšetření zraku u vás ?
Při vyšetření používáme různé světelné hračky, kontrastní pomůcky a pozorujeme reakce dítěte. Přizpůsobujeme se při tom vývojové fázi dítěte, jeho aktuálním schopnostem a dovednostem. Máme také specializované testy, pomocí kterých zjistíme, jak dítě zrak využívá a co zrakem dokáže vnímat. Toto vyšetření ale neslouží ke stanovení diagnózy.
Jaký je váš obvyklý malý klient ?
Nejčastěji je to dítě do jednoho roku, zpravidla se stanovenou diagnózou nebo s doporučením buď od pediatra nebo očního lékaře. Dítě třeba nefixuje zrakem předměty, nereaguje na podněty… zkrátka to vypadá, že něco není v pořádku. Velká skupina našich klientů jsou děti s těžkým kombinovaným postižením. V péči máme také předčasně narozené děti, které potřebují celkovou podporu. Hlavní smysl, který používají, je zrak, proto se zrakovou stimulací snažíme podpořit jejich vývoj. V těchto případech je to hodně preventivní služba, obvykle od půl roku až jednoho roku věku dítěte.
Máte v péči také pěstounské děti ?
Máme a každý rok přibudou tak tři, čtyři. Pokud to jsou děti v přechodné pěstounské péči, tak se snažíme, aby když pak dítě přechází do dlouhodobé pěstounské péče nebo osvojení, nás nová rodina kontaktovala a podpora rozvoje dítěte, pokud je to ještě zapotřebí, pokračovala.
Jak to vypadá, když přijímáte nového klienta ?
Na začátku navštívíme rodinu v domácím prostředí, vysvětlíme jí, jak naše podpora vypadá, dostanou materiály, které si můžou pročíst. Rodiče pak zváží, jestli naši službu chtějí využít. Pokud ano, přijedou k nám a my provedeme již zmiňované funkční vyšetření zraku. Díky tomu zjistíme, zdali dítě spadá do naší cílové skupiny a my mu máme co nabídnout nebo ne. Pak si popovídáme o tom, co by rodina potřebovala, co je trápí. Pokud se rozhodnou přijmout naše služby, sestavíme individuální plán, podepíšeme spolu smlouvu a přidělíme poradkyni.
Jsme terénní služba, takže klíčové poradkyně jezdí do rodin. My z Brna máme rodiny po celém Jihomoravském kraji, částečně ve Zlínském a také v kraji Vysočina. Frekvence návštěv je jednou za měsíc.
Dostane rodina nějaký „domácí úkol“, co mají se svým dítětem trénovat ?
Jedna část naší práce je podpořit vývoj dítěte a druhá naučit maminku, jak si s dítětem hrát, aby se rozvíjelo. Vysvětlíme také, na co si dát pozor. Máme k tomu různé pomůcky a hračky, které můžeme rodině zapůjčit. Někdy to jsou celkem běžně dostupné věci, které se dají koupit v hračkářství, jindy speciální, vyrobené na míru. My to všechno mamince ukážeme a pak je na ní, kdy, jak často a po jak dlouhou dobu si s dítětem touto formou hraje a při tom myslí na to, že ta hra je účelová.
Malé děti neudrží dlouho pozornost, takže je dobré zařadit do denního rytmu jen pár minut hry a všímat si, kdy už je dítě unavené. Samozřejmě s přibývajícím věkem se hra může prodlužovat. Některé dítě potřebuje třeba více času, aby se začalo soustředit. Jiné potřebuje určité podmínky, třeba přítmí a kontrastní hračky nebo světýlka.
Také máme mezi klienty děti nevidomé, které potřebují trénování jiných schopností než vidění. Máme hry, které vedou k edukaci a přípravě na školku, na to, že se budou učit Braillovo písmo. Učí se třeba používat lupu, aby si uměly zvětšit obrázky a běžné písmo. A také je připravujeme na používání bílé hole.
Asi je téměř pravidlem, že rodiče těžko nesou postižení svého dítěte.
Součástí naší práce také je podpořit rodiče, aby tuto obtížnou situaci zvládli. Poskytujeme tedy i psychosociální pomoc. Někdy je to jen popovídání s tou maminkou, která obvykle tráví s dítětem nejvíc času, může být trochu v izolaci, trápí ji, jak se bude dítě vyvíjet, co s ním bude dál… K tomu jsme nápomocni při výběru speciálních pomůcek pro dítě, výběru školky, vyřizováním příspěvků na péči apod.
Dá se říci, jak dlouho vaše podpora trvá ?
Pokud s námi rodina začne spolupracovat brzy, třeba v půl roce dítěte, tak se často stává, že ve třech, čtyřech letech můžeme službu ukončit, dítě třeba nastoupí do školky a rodina může žít celkem běžný život.
Poskytujete také odlehčovací službu ?
Odlehčovací službu poskytujeme jen v některých regionech, například v Karlových Varech a okolí.
Co se děje na setkáních rodin, které pořádáte ?
Průběžně zjišťujeme v rodinách, co by uvítali. Skupinová setkání jsou zpravidla zaměřená tematicky, třeba na cannis terapii, pořádali jsme masopustní karneval, mikulášskou besídku, setkání v multisenzorické místnosti, různé vyrábění… Obvykle se sejde kolem deseti rodin.
Velmi se nám osvědčily víkendové pobyty, které pořádáme dvakrát do roka. Často je to první společná cesta rodiny od chvíle, co se dítě narodilo. Máme připravený program pro rodiče, pro starší sourozence, jako třeba muzikoterapii, cannis terapii, plavání apod., ale snažíme se, aby rodina měla také čas na sebe a užila si příjemné tři dny. Často se na těchto akcích navazují mezi rodinami přátelské vztahy.
Před pěti lety, zrovna v době covidu, nás oslovila maminka, které se narodila holčička s těžkou zrakovou vadou. Provedli jsme rodinu dlouhým procesem od krize k přijetí zdravotního stavu dítěte. Podporovali jsme holčičku, aby se udržely alespoň zbytky zraku, později jsme ji pomohli umístit do mateřské školy, zajistit asistenta a v září bude nastupovat do běžné základní školy. Myslíme si, že ji bude zvládat úplně výborně.
Je vaše podpora placená ?
Není, naše služby poskytujeme zdarma.
Jaké vzdělání a výcviky mají vaše pracovnice ?
Podle zákona o sociálních službách musí mít vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odbornou školu v oblasti sociální práce nebo speciální pedagogiky. Nepožadujeme výcviky v psychoterapii, ale musí umět poskytovat rodině systemickou práci a krizovou intervenci. Samozřejmě pokud by situace v rodině vyžadovala terapii u psychologa, doporučujeme další odborníky. V průběhu práce se pak naše pracovnice dále dovzdělávají.
Jste v kontaktu se stejně zaměřenými organizacemi v zahraničí ?
Jsme součástí evropské organizace EURLYAID a spolupracujeme s Perkins School for the Blind v USA. Před dvěma lety jsme pořádali mezinárodní konferenci, abychom mohli sdílet poznatky i zkušenosti z oblasti rané péče a potěšilo nás zjištění, že jsme ve srovnání s evropskými organizacemi na vynikající úrovni.
Jaká organizace rané péče působí ve vašem okolí a na co se specializuje, můžete najít na stránkách Asociace rané péče České republiky Členské organizace | ARP ČR, MAPA POSKYTOVATELŮ RANÉ PÉČE
