Mnoho dětí v posledních letech odchází od psychologa s diagnózou ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) nebo alespoň ADD (attention deficit disorder). Pěstounských dětí se to týká častěji, protože začátky jejich životů bývají krušné, a tedy vývoj mozku může stěží probíhat dobře. Péče o takové dítě je náročnější a vyžaduje nebetyčnou trpělivost. Někdy si možná nejsme tak úplně jisti, které chování našeho dítěte spadá pod tuto diagnózu a které už ne. Pokud chcete zjistit, jak vlastně dítě, ale i dospělý s ADHD nebo ADD funguje, populárně naučných i odborných publikací je na trhu celkem hodně, nicméně zvláštní pozornost si zaslouží Roztěkaná mysl — původ a léčení poruch pozornosti, od kanadského lékaře maďarského původu Gabora Matého.
Autor velkou část svého profesního života zasvětil výzkumu vlivu prostředí v prenatálním období a ranném dětství na zdraví a kvalitu života v dospělosti. Také se věnuje závislostem a práci s umírajícími. Jak mohou vypadat projevy poruch pozornosti u dětí různého věku i u dospělých a hlavně jak ne/funguje jejich mysl, potažmo vzorce chování vypráví Maté na základě vlastní zkušenosti. U něj samotného došlo k diagnostikování poruchy pozornosti sice až v dospělosti, ovšem o to lépe ví, o čem píše. Nevynechává ani osobní zkušenost s dnes tak oblíbenou medikací Ritalinem.
“Porucha pozornosti bývá obvykle vysvětlována jako následek chyb v genech těmi, kteří v ni “věří”, a jako výsledek chyb ve výchově těmi, kteří v ni nevěří,” říká autor hned v úvodu. Jak vyplývá z celé knihy, výchova i geny mají svůj vliv, ovšem značnou vinu nese chování matky v těhotenství i před ním, a hlavně péče o dítě v prvních měsících a letech jeho života. Kdy a z jakých příčin poruchy pozornosti vznikají, vysvětluje autor v kapitolách věnovaných vývoji mozku a vlivu rodiny i společnosti.
Výklad různých vzorců chování, které se pojí s touto diagnózou, může být pro pěstounské rodiny velmi úlevný. Zapomětlivost, pomalost, nedochvilnost, narážení do věcí i lidí, nedostatečné ovládaní emocí, tedy převážně těch negativních, bezděčné “vypínání” mysli a na druhou stranu neustálý neklid, potřeba mluvit… to je jen část obvyklých problémů dětí s ADD nebo ADHD. Rázem tedy zjistíme, že naše dítě/děti to nedělají záměrně nebo dokonce naschvál, ale že to prostě jinak neumí, protože synapse v jejich mozku narostly v důsledku kombinace negativních vlivů v ranném dětství opravdu “bláznivě”.
Vzhledem k širokému výčtu projevů se může zdát, že nějakou měrou trpíme poruchou pozornosti téměř všichni, ale vezmeme-li vážně důvody, jejichž vlivem tento problém vzniká, kdo z nás může jednoznačně prohlásit, že jeho předkové netrpěli žádnými stresy a traumaty, že jeho matka v těhotenství ani před ním neměla v životě sebemenší potíž, že se mu v dětství dostalo vždy dokonalé péče… V závěrečných kapitolách jsou prezentovány návody na tzv. seberodičovství, kterým se dospělý člověk může naučit o sebe starat podobně, jako by se staral dobrý rodič o dítě.
Dobrá polovina knihy je věnována problematickým situacím a vysvětlením, jak se k dítěti v takové chvíli chovat, aby se situace zlepšovala a rodič/pěstoun neutápěl potomka v jeho problémech. Maté totiž, a není sám, zastává názor, že zápoje v mozku vznikají až do pokročilé dospělosti, tudíž téměř nikdy není pozdě léčit nedobře nastavený mozek, aby se dítěti v dospělosti lépe žilo. A to je jeden z velkých úkolů pěstounství.
Mezi ostatními knihami, které se věnují této problematice Roztěkaná mysl vyniká přiměřeně odborným podáním a zároveň spoustou přístupných vysvětlení podaných na příbězích dětí i dospělých. Autorova osobní zkušenost nejen se sebou samým, ale také se svými třemi dětmi, jimž bylo také diagnostikováno ADHD, je nepopiratelným přínosem pro pochopení a výklad, jak vzniká a projevuje se tato psychická zátěž. Troufám si tvrdit, že těchto dvě stě stran mnohým čtenářům otevře oči.
Zatím česky od Gabora Maté vyšlo : Roztěkaná mysl, Držte si své děti, Když tělo řekne ne a V říši hladových duchů — blízká setkání se závislostí. Připravuje se Mýtus normálnosti — traumata, nemoce a léčení v toxické společnosti. Vše v nakladatelství Peoplecom. První čtyři knihy jsou k dispozici v brněnské knihovně SPR.
