Panuje názor, v současnosti již podložený medicínskými výzkumy fyziologických změn v mozku, že trauma, zvláště dlouhotrvající a začínající v ranném dětství, ovlivní člověka na celý život. Kniha Babette Rothschildová vysvětluje působení traumatu na lidské tělo, fungování somatické paměti a projevy posttraumatické stresové poruchy (PTSP). Její, jak sama říká : dobře uvážené názory založené na rozcházejících se teoriích, jsou podložené dlouholetou praxí v psychoterapii.
Autorka se věnuje psychoterapeutické praxi od roku 1976 převážně v Los Angeles a devět let v Dánsku. Je členkou několika národních a mezinárodních společností zaměřených na psychoterapii a sociální péči. Poskytuje také profesionální výcvik, konzultace a supervizi. Je autorkou šesti knih věnovaných traumatu, PTSP a příbuzným tématům, z nichž bestselerem je právě Tělo nezapomíná (The Body Remembers), a spoluautorkou více než desítky dalších.
Vlastní text bez citací a rejstříku má 223 stran a je rozdělen na dvě části : Teorie a Praxe. Na příběhu Charlieho, kterého kdysi pokousal pes a jeho následném traumatu Rothschildová popisuje, jak vzniká a jak se projevuje PTSP, když není stresující zážitek zpracován a uložen do paměti jako situace, která už pominula a v přítomnosti není ohrožující. Vysvětluje zdroje a typy traumatu, jejich působení na nervový systém a následně celý organismus. Míra resilience je u každého jiná, závažnost traumat je různá, v neposlední řadě věk hraje významnou roli. Že děti, kterým se nedostávalo láskyplné péče, s vysokou pravděpodobností nevyrostou v odolné dospělé, schopné vyrovnat se se stresem a životními pády, je v pěstounských kruzích dobře známo.
Pro pochopení vlivu stresu, vzniku traumatu a šance na jeho zpracování charakterizuje B. Rothschildová rozdíl mezi implicitní a explicitní pamětí, klasické a operantní podmiňování a vybavování vzpomínek závislé na momentálním stavu dané osoby a okolnostech, ve kterých se nachází. Somatická stránka paměti traumat, tedy ono tělo, které nezapomíná, pak zakládá dispozice pro PTS a PTSP. V závěru první části je popsána disociace a flashbacky jako následek nezpracovaného a neléčeného traumatu.
Druhá polovina knihy je věnována terapeutickým postupům, návodům, jak provést klienta terapií a zároveň varuje před retraumatizací. Zastává názor, že ne každá terapie je vhodná pro každého klienta. Vysvětluje roli terapeutického vztahu, charakterizuje klienty podle délky trvání traumatu, stabilního nebo nestabilního zázemí. Za zásadní považuje klientovo bezpečí, velkou pozornost věnuje budování zdrojů (funkčních, fyzických, psychických, interpersonálních a spirituálních), nalezení „pevného bodu“, který je možno v terapii využít, například když je třeba zmírnit nadměrné rozrušení.
Uvědomování si tělesných pocitů při léčbě PTSP hraje u terapie podle Rothschildové významnou roli. Je třeba spolehlivě rozlišit bezpečné pocity od těch nebezpečných, protože jinak mohou jako ty nebezpečné být vnímány veškeré pocity, což vede k neustálé úzkosti. „Tělo si zapamatovává traumatické události pomocí zakódování pocitů, pohybů a emocí spojených s traumatem v mozku. Léčení PTS a PTSP vyžaduje věnování pozornosti tomu, co se odehrává v těle a zároveň interpretacím, k jejichž vyjádření dochází v mysli.“ Rothschildová, Babette : Tělo nezapomíná. Maitrea 2015. str. 222 – 223.
Kniha sice není psána populárně naučným stylem, nicméně není ani nestravitelně suchou odbornou literaturou. Řada případových studií a grafických znázornění dokreslí rozebíranou problematiku. Popisované projevy PTSP budou tedy pro pěstouny jistě užitečným vysvětlením, proč se přijaté děti mnohdy chovají jinak, než bychom čekali. Za zvláštní pozornost stojí kapitola věnovaná somatickým projevům, které signalizují hyperpodráždění i možné postupy, jak ho zmírnit. Praktické návody, jak vést rozhovor, i když nejsme terapeuty, kteří studovali psychologii a absolvovali psychoterapeutický výcvik, může být užitečné chceme-li pomoci přijatým dětem vyrovnat se s traumatickými zážitky. Přestože žádný z příkladů není z oblastí pěstounství, praktická část obsahuje několik příběhů klientů, jejichž původ traumatu a následné potíže se velmi blíží těm, se kterými se potýkají přijaté děti a jejich nové rodiny. Do určité míry proto můžeme tuto knihu pokládat za „příručku“, která stojí za pečlivé prostudování a k jejím návodům se v případě potřeby vracet.
Vydala : Maitrea a.s., Praha 2015. 252 stran ISBN 978 – 80-7500 – 122‑1
Kniha je k zapůjčení v Poradně NRP Brno.
S autorkou jste se mohli seznámit na webináři pro odbornou veřejnost Teorie a nástroje pro bezpečnou terapii traumatu, který jsme pořádali ve dnech 24. – 25. února 2022.