Jana Růžičková
Dívka pod hladinou
Příběhy dospívajících v krizi
Portál 2021, 1. vydání, 181 stran
První kniha z pera psychoterapeutky Jany Růžičkové je založená na popisu klientů, vylíčení průběhu terapie a teoretickém výkladu o příčinách a možném vývoji duševního stavu klienta. Jednotlivé „příběhy“ čerpá autorka z vlastních zkušeností klinické psycholožky. Pátrá po příčině obtíží, jejich projevech, kategorizuje, někdy popisuje procesy klinicko-psychologického vyšetření, stanovuje diagnózu. Odvolává se na rogeriánské (Carl R. Rogers) metody terapie, jejichž významným rysem je tzv. kongruence, tedy bezpodmínečné pozitivní přijetí a empatické porozumění, nicméně situace klientů je popisována věcně a bez emocí.
Některé příběhy a výklad teorie, např o sestrách, z nichž starší byl v průběhu terapie diagnostikován Aspergerův syndrom a její chování, a zvláště pak přístup rodiny, pak zapříčinily problémy mladší sestry, mohou přinést velmi užitečné informace o tom, jak se mohou cítit ostatní, zdravé děti v rodině. Ve dvou terapiích byla hlavním problémem krize identity a vyrovnání se s tímto stavem jak u klientů, tak u jejich rodičů. Značná část případů se věnuje dětem rozvádějících se nebo rozvedených rodičů. Možná by se situace dítěte v konfliktu zájmů mezi dvěma nespolupracujícími stranami dala aplikovat na problém loajality dítěte v pěstounské rodině s (ne)pravidelnými návštěvami v rodině biologické a nejednotným životním názorem obou stran, případně na velkou zátěž odpovědnosti u dětí v disfunkční biologické rodině. Několika příběhy se prolínají pokusy o sebevraždu, které mají pokaždé jiný podtext. Okrajově se autorka zmiňuje také o metodě Pesso – Boyden, která je zvláště v pěstounských kruzích známá pro svůj koncept dosycování emočních potřeb dětí a zvládání traumatu. Spektrum popisovaných psychických potíží v dospívání zahrnuje také problém mentální anorexie, vlivy, které ji mohou vyvolat a její vývoj. Kromě asi nejtypičtější pohnutky : chci být štíhlá, tedy krásná, zmiňuje zároveň důvody skryté, např. potřebu alespoň v něčem o sobě rozhodovat, nebo přesný opak : strach z dospělosti, což může být důvodem pro dětský vzhled. Prostor dostaly také psychické stavy dívek, z nichž jedné bylo diagnostikováno progresivní neurodegenerativní onemocnění a druhé diabetes mellitus prvního stupně. Zmíněn je i souboj mladíka s následky amnézie a možnosti jejích příčin.
Vysvětlení, co může prožívat nejen dospívající člověk během terapeutických sezení, odhaluje důvody, proč se může terapii bránit. Je pak na zvážení, jestli je vůbec psychoterapie dobré řešení jeho potíží a když už, tak velmi opatrně volit terapeuta a terapeutickou metodu. Obecná potíž je, že dětských psychologů a psychiatrů je velký nedostatek, a zvláště v případě akutní potřeby není většinou možnost volby.
V závěru knihy je doporučení na několik organizací, které poskytují psychologické poradenství, psychoterapii, denní stacionáře, asistovaný kontakt, také na linku bezpečí a krizové centrum v Bohnicích. Tento seznam lze chápat velmi subjektivně, protože stejných nebo podobných podpůrných služeb je v naší republice násobně více. Svoje uvažování o problémech klientů popisuje autorka neutrálně a přehledně. Teoretické výklady z oblasti psychologie jsou podané široké veřejnosti srozumitelnou formou, která trochu připomíná učebnici psychologie pro střední školy. Kdo z laiků si chce rozšířit obzory o uvažování dospívajících, bude v této knize jako doma. Dá se tedy číst jako učebnice problémů dospívajících, vysvětlení, jak vznikají a trochu také návod jak na ně.