Janina Fisher
Překonávání traumatu
Kniha kombinuje vědecké poznatky a pracovní listy, je tedy praktickou pomůckou k postupnému překonávání traumatu. Pomáhá identifikovat spouštěče nepřiměřených reakcí traumatizovaných osob a odlišit vzpomínky od skutečných hrozeb. Obsahuje diagramy a kazuistiky, což z ní činí názorný a velmi přístupný zdroj informací.
O traumatu a jeho důsledcích se donedávna tvrdilo, že člověk musí traumatizující vzpomínky vyvolávat a sdílet je s terapeutem tak dlouho, až projevy vymizí nebo alespoň poleví. Mnozí klienti při takové léčbě prožívali spíše opětovnou traumatizaci. Kolem roku 1990 se začal prosazovat jiný postup : podat klientovi dostatek informací, aby pochopil, jak jeho prožívání funguje, jak implicitní vzpomínky trauma neustále oživují, co jsou spouštěče takových vzpomínek a jaké následky to do jeho života přináší. Následně se člověk učí regulovat svůj traumatizovaný nervový systém. Metodu TIST — Trauma-Informed Stabilization Treatment prosazuje autorka knihy, Janina Fisher, mezinárodní odbornice na léčbu traumatu. Za průkopníky v léčbě traumatu považuje Judith Hermann a Bessela van der Kolka.
Autorka stručně vysvětluje, jak vzniká trauma, jaký vliv má na vývoj mozku a jak potom traumatizovaný mozek pracuje. Člověk si trauma mnohdy pamatuje spíše emočně a somaticky než ve formě slov poskládaných do příběhu. Když spouštěč aktivuje pocitové a fyzické reakce, traumatizovaná osoba si neuvědomí, že momentální prožitek je jen vzpomínka. Reakce jsou nepřiměřené – viz obr. Živé dědictví traumatu. Cílem léčby traumatu je rozšířit okno tolerance emocí, neuchylovat se ve stavu hyperaktivace k většinou sebedestruktivnímu chování ani k otupujícím stavům hypoaktivace. Celá šestá kapitola je věnovaná primární pečující osobě a spouštěčům, které z dynamiky takového vztahu mohou vzniknout. Následující kapitola pak fragmentaci a disociaci, které jsou následkem odlišného vývoje mozku traumatizovaného dítěte.
Sto padesáti stránková knížka má podtitul Pracovní sešit pro terapeuty a klienty. Dobře poučený laik se ale ve stručném a jasném popisu zákonitostí příčin a následků určitě zorientuje. První úvod je věnovaný traumatizovaným lidem a návodu k co nejlepšímu využitím knížky pro ně, druhý je pak určený pro terapeuty a jejich práci s klienty. Pěstounští rodiče se mnohdy mohou počítat k oběma skupinám. Často sami v dětství zažili něco zlého a vůči svým přijatým dětem v ideálním případě používají tzv. terapeutické rodičovství. Je to ale jako doporučení letušky při startu : nejdříve nasaďte masku sobě, pak dítěti. Nejdříve přečtěte vysvětlující i návodné kapitoly a vypracujte (alespoň některé) z 26 pracovních listů za sebe, pak je třeba zkusíte vyplňovat se svými dětmi nebo si s nimi na daná témata povídat. Jak autorka doporučuje : nejprve vyvolejte zájem, příliš netlačte, ale také se nevzdávejte. Vzdát to neznamená uzdravení.
O autorce :
Dr. Janina Fisher, Ph.D. je klinická psycholožka a psychoterapeutka, známá svými pracemi na poli neurovědeckého výzkumu a integrací somatických postupů do tradičních psychoterapeutických metod. Její model léčby : Trauma-Informed Stabilization Treatment (TIST) se nyní vyučuje po celém světě. Působila jako odborná asistentka na lékařské fakultě Harvardovy univerzity, pracuje v Institutu pro senzomotorickou psychoterapii, je členkou výkonné rady Nadace pro výzkum traumatu a patronkou Centra Johna Bowlbyho. Home — Janina Fisher
Portál 2023, 150 stran, 255 Kč