Blog

Překonávání traumatu

30. srpna 2024 Lenka Pospíšilová 5 minut čtení
Překonávání traumatu

Jani­na Fisher

Pře­ko­ná­vá­ní traumatu

Kni­ha kom­bi­nu­je vědec­ké poznatky a pra­cov­ní lis­ty, je tedy prak­tic­kou pomůc­kou k postup­né­mu pře­ko­ná­vá­ní trau­ma­tu. Pomá­há iden­ti­fi­ko­vat spouš­tě­če nepři­mě­ře­ných reak­cí trau­ma­ti­zo­va­ných osob a odli­šit vzpo­mín­ky od sku­teč­ných hro­zeb. Obsa­hu­je dia­gra­my a kazu­is­ti­ky, což z ní činí názor­ný a vel­mi pří­stup­ný zdroj informací.

O trau­ma­tu a jeho důsled­cích se done­dáv­na tvr­di­lo, že člo­věk musí trau­ma­ti­zu­jí­cí vzpo­mín­ky vyvo­lá­vat a sdí­let je s tera­pe­u­tem tak dlou­ho, až pro­je­vy vymi­zí nebo ale­spoň pole­ví. Mno­zí kli­en­ti při tako­vé léč­bě pro­ží­va­li spí­še opě­tov­nou trau­ma­ti­za­ci. Kolem roku 1990 se začal pro­sa­zo­vat jiný postup : podat kli­en­to­vi dosta­tek infor­ma­cí, aby pocho­pil, jak jeho pro­ží­vá­ní fun­gu­je, jak impli­cit­ní vzpo­mín­ky trau­ma neu­stá­le oži­vu­jí, co jsou spouš­tě­če tako­vých vzpo­mí­nek a jaké násled­ky to do jeho živo­ta při­ná­ší. Násled­ně se člo­věk učí regu­lo­vat svůj trau­ma­ti­zo­va­ný ner­vo­vý sys­tém. Meto­du TIST — Trau­ma-Infor­med Sta­bi­li­zati­on Tre­at­ment pro­sa­zu­je autor­ka kni­hy, Jani­na Fisher, mezi­ná­rod­ní odbor­ni­ce na léčbu trau­ma­tu. Za prů­kop­ní­ky v léč­bě trau­ma­tu pova­žu­je Judi­th Her­mann a Bes­se­la van der Kolka.

Autor­ka struč­ně vysvět­lu­je, jak vzni­ká trau­ma, jaký vliv má na vývoj moz­ku a jak potom trau­ma­ti­zo­va­ný mozek pra­cu­je. Člo­věk si trau­ma mnoh­dy pama­tu­je spí­še emoč­ně a soma­tic­ky než ve for­mě slov posklá­da­ných do pří­bě­hu. Když spouš­těč akti­vu­je poci­to­vé a fyzic­ké reak­ce, trau­ma­ti­zo­va­ná oso­ba si neu­vě­do­mí, že momen­tál­ní pro­ži­tek je jen vzpo­mín­ka. Reak­ce jsou nepři­mě­ře­né – viz obr. Živé dědic­tví trau­ma­tu. Cílem léč­by trau­ma­tu je roz­ší­řit okno tole­ran­ce emo­cí, neu­chy­lo­vat se ve sta­vu hyperak­ti­va­ce k vět­ši­nou sebe­de­struk­tiv­ní­mu cho­vá­ní ani k otu­pu­jí­cím sta­vům hypo­ak­ti­va­ce. Celá šes­tá kapi­to­la je věno­va­ná pri­már­ní peču­jí­cí oso­bě a spouš­tě­čům, kte­ré z dyna­mi­ky tako­vé­ho vzta­hu mohou vznik­nout. Násle­du­jí­cí kapi­to­la pak frag­men­ta­ci a diso­ci­a­ci, kte­ré jsou násled­kem odliš­né­ho vývo­je moz­ku trau­ma­ti­zo­va­né­ho dítěte.

Sto pade­sá­ti strán­ko­vá kníž­ka má podti­tul Pra­cov­ní sešit pro tera­pe­u­ty a kli­en­ty. Dob­ře pou­če­ný laik se ale ve struč­ném a jas­ném popi­su záko­ni­tos­tí pří­čin a násled­ků urči­tě zori­en­tu­je. Prv­ní úvod je věno­va­ný trau­ma­ti­zo­va­ným lidem a návo­du k co nej­lep­ší­mu vyu­ži­tím kníž­ky pro ně, dru­hý je pak urče­ný pro tera­pe­u­ty a jejich prá­ci s kli­en­ty. Pěs­toun­ští rodi­če se mnoh­dy mohou počí­tat k obě­ma sku­pi­nám. Čas­to sami v dět­ství zaži­li něco zlé­ho a vůči svým při­ja­tým dětem v ide­ál­ním pří­pa­dě pou­ží­va­jí tzv. tera­pe­u­tic­ké rodi­čov­ství. Je to ale jako dopo­ru­če­ní letuš­ky při star­tu : nejdří­ve nasaď­te mas­ku sobě, pak dítě­ti. Nejdří­ve pře­čtě­te vysvět­lu­jí­cí i návod­né kapi­to­ly a vypra­cuj­te (ale­spoň někte­ré) z 26 pra­cov­ních lis­tů za sebe, pak je tře­ba zku­sí­te vypl­ňo­vat se svý­mi dět­mi nebo si s nimi na daná téma­ta poví­dat. Jak autor­ka dopo­ru­ču­je : nej­pr­ve vyvo­lej­te zájem, pří­liš netlač­te, ale také se nevzdá­vej­te. Vzdát to nezna­me­ná uzdravení.


O autor­ce : 

Dr. Jani­na Fisher, Ph.D. je kli­nic­ká psy­cho­lož­ka a psy­cho­te­ra­pe­u­t­ka, zná­má svý­mi pra­ce­mi na poli neu­ro­vě­dec­ké­ho výzku­mu a inte­gra­cí soma­tic­kých postu­pů do tra­dič­ních psy­cho­te­ra­pe­u­tic­kých metod. Její model léč­by : Trau­ma-Infor­med Sta­bi­li­zati­on Tre­at­ment (TIST) se nyní vyu­ču­je po celém svě­tě. Půso­bi­la jako odbor­ná asi­s­tent­ka na lékař­ské fakul­tě Harvar­do­vy uni­ver­zi­ty, pra­cu­je v Insti­tu­tu pro sen­zo­mo­to­ric­kou psy­cho­te­ra­pii, je člen­kou výkon­né rady Nada­ce pro výzkum trau­ma­tu a pat­ron­kou Cen­t­ra Joh­na Bowl­by­ho. Home — Jani­na Fisher

Por­tál 2023, 150 stran, 255 Kč

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu