Asi by tento článek měl psát spíš chlap, tedy táta nebo syn, ale jaksi nejsou lidi. Popovídala jsem si tedy s psychologem a dvěma tatínky, kteří se svým synům, ať už biologickým nebo přijatým, opravdu věnují a víkendovky pro tátu se synem zažili několikrát. Co je přimělo na takovou akci vyrazit a co jim přinesla ?
Klasické rozdělení rolí tvrdí, že malé děti jsou spíš upoutané k maminkám, které je opečovávají a chrání, zato tatínci jsou spíš na hry, někdy trochu divoké, na dobrodružství. I když pečujících tatínků přibývá a dobrodružných maminek také, něco na tom původním schématu bude. A je celkem jedno, jestli je dítě biologické nebo do rodiny přijaté. Ať chceme nebo ne, v naší společnosti, ačkoliv už není tak patriarchální jako dříve, pořád jsou parametry vnímání člověka do značné míry předurčené. Od chlapce, muže se zkrátka očekává něco jiného než od dívek a žen. Jeho vnitřní nastavení, živočišná síla, potřeba dosahovat cílů, smysl pro čest… si žádají mužský vzor. Výchovný efekt otce je pro kluka nezastupitelný. V krajním případě ho může trochu suplovat jiný příbuzný nebo třeba trenér, mistr na učilišti, ale není to dostatečné. Kluci, kteří vyrůstají jen mezi ženami, to při vší jejich snaze budou mít v některých oblastech života těžké, protože jim v dětství chybí ten vyvažující mužský prvek.
Otec jako inspirace, vzor i parťák
Mužské zábavy a koníčky, které představují rozsáhlou komunikační sféru mezi otcem a synem, jsou přípravou pro vstup do mužského světa a nezávislý život. Jejich znalost a schopnosti, které podporují, také zlepšují synovo postavení v klukovské societě. Ostatně nejen klukovské. I holky si všímají, kdo je v čem dobrý a kdo ´bábovka´.
Jeden můj kamarád, který na své dětství nevzpomíná rád, s otcem neměl nikdy dobrý vztah a rozhodně ho nepovažuje za dobrý vzor, se mně kdysi svěřil : „Když už se mi otec výjimečně věnoval a hráli jsme třeba nějakou hru nebo spolu trošku zápasili, nikdy mě nenechal vyhrát. Naučil jsem se jenom prohrávat.“ Rivalita mezi otcem a synem je sice přirozená, ale je třeba s ní umět zacházet. Samozřejmě, že dospělý chlap kluka vždycky porazí, ale měl by se ve vhodných situacích dokázat upozadit, protože pocit vítezství nad větším a chytřejším soupeřem je pro syna k nezaplacení. Z psychologického hlediska je taková situace pro formování sebeúcty zásadní.
Někteří tatínci a pěstouni mají dar dobře vychovávat své biologické i přijaté syny, jiní s tím vztahem otec – syn nebo pěstoun – přijatý syn trochu zápolí, třeba proto, že ho sami nezažili nebo jen v nějak deformované podobě. Za posledních přibližně dvacet let ale vzniklo docela dost skupin tátů, kteří se zabývají, třeba i pod vedením psychologa, vztahem se svými dětmi a snaží se na něm pracovat. Pořádají se také několikadenní společné akce pro otce a syny se záměrem zlepšit jejich vzájemný vztah, věnovat se tématům, o kterých se z různých důvodů doma moc nemluví, třeba i napravit vztahové vzorce a stereotypy, které si tátové přinesli ze svých původních rodin, a nejsou zrovna nejlepší, a ještě spoustu dalších věcí.
Některé kurzy jsou předem určené pro chlapce v podobné životní fázi, jiné vítají všechny věkové kategorie a odpovídající skupiny vytvoří, až se všichni sjedou. I menší hoši se přece mohou učit poznávat své dobré i horší stránky, uvědomovat si svoje schopnosti, kultivovat síly fyzické i psychické přiměřeně věku. Za takový víkend mohou kluk s tátou jeden na druhém vidět věci, které jim do té doby unikaly. Učí se nejen od průvodce, ale také od sebe navzájem, jak najít společnou řeč, zlepšit svůj vztah. Pak může táta synovi ukázat přesně ty věci, které by mu chtěl předat.
Tátové a synové na statku u Pelhřimova
Zvlášť v početnějších rodinách je často problém najít si čas jen na jedno z dětí. Vždycky se do takové soukromé chvilky někdo vmísí a vyžaduje pozornost. „Na víkendu pro otce a syna jsem s některým ze svých kluků byl už několikrát,“ říká otec čtyř synů Dan, který jezdí na statek k Pelhřimovu. „Hledáme společnou cestu, prohlubujeme svůj vztah. Je lepší jet jen s jedním dítětem, ale výjimečně se stává, že přijede táta se dvěma syny. Bývají tam také dospělí chlapi se starými otci. Třeba jejich vztah nebyl nikdy valný, nebo se v průběhu let nějak zhoršil a chtějí ho napravit.“ Během víkendu se prochází cestou hledání síly v sobě, překonávání strachů, překážek. Asi nejzmiňovanější, trochu senzační aktivitou, je chození po žhavých uhlících.
„Pod vedením lektorů se mluví také o nastavování hranic. „Je třeba, aby kluk věděl, kdy se třeba může zranit, protože to přehnal, a to jak ve vztazích, tak fyzicky,“ vysvětluje táta Dan a pokračuje. „Učíme se využívat vesmírnou energii, což už je trošku ezo a nemusí to každému vyhovovat, ale ty praktické zkušenosti nejsou nic špatného. Probírá se i sexualita. Menší kluky to většinou moc nebere, ale pro mladíky je partnerství a sex zásadní téma.“ Mezi fyzickými úkoly je také prostor na debaty o rodinných hodnotách. Přibližně devadesát procent času tráví malí i velcí chlapi pohromadě, ale kluci mají s lektory i svůj čas, aby si mohli postěžovat na tatínky, a ti pak dostali zpětnou vazbu.
Tátové a synové pod Orebem
Táta sedmi biologických a jednoho přijatého dítěte Pavel absolvoval v táboře J. A. Komenského pod Orebem postupně cyklus několika víkendů se dvěma svymi syny. „Poprvé jsem tam byl s nejstarším Martinem. Dnes je mu třicet, je ženatý a mám s ním asi nejlepší vztah ze všech mých dětí,“ líčí začátky víkendových zážitků Pavel.
„Když se naše děti osamostatnily, vzali jsme si dvanáctiletého Michala. Teď je mu sedmnáct a půl a jezdím tam s ním. Na začátku je jeden společný víkend pro táty a syny, pak jedou kluci sami a končí to zase víkendem otce a syna. Míšovi se to moc líbilo a chce jet znovu. Také to provětralo a uklidnilo náš vzájemný vztah. Nevydrží to sice napořád, ale i tak to pomůže.“
Během víkendu táta se synem plní různé společné úkoly, které podpoří vzájemnou důvěru, třeba lezou na strom a jeden druhého jistí. „Také jsme dostali za úkol najít pět věcí, kterých si jako táta vážím na svém synovi a on na mě,“ popisuje dál Pavel společné zážitky s přijatým synem. Je tam hodně situací, kdy se podporuje postupné přerůstání kluka do chlapa. Na konci se koná taková oslava, iniciace, zapálí se velký oheň, peče se maso, hodně se bubnuje, což vytváří až magickou atmosféru. Máme i pivo a na zodpovědnosti kluků je, jestli si ho dají nebo upřednostní nealkoholické, případně limonádu. Některým už je osmnáct, jiným ne, ale zase jsou tam ti tátové, tak si to pohlídají.“
Pomoci synovi dospět
Chlapi jsou obvykle méně mluvní než ženy a často jim činí potíže odhodlat se formulovat vztahový problém. I takové komunikační potíže by mohl společný zážitek pomoci napravit.
Víkend v přírodě by měl představovat sdílení bezpečného prostoru, kde si obě generace promluví o věcech, na které doma není čas nebo chybí odvaha, je otevřít. Upřímný rozhovor pak může zlepšit vztah na obou stranách. Táta tak může synovi pomoci dospět, předat mu, co se třeba sám pracně naučil. A k tomu všemu jim dopomůže jiný muž, říkejme mu třeba guru, psycholog, kouč, průvodce… jak kdo chce, zkrátka někdo, kdo lépe ovládá tzv. soft skills.
Zvláště pro pěstounské děti, které toho mají ve svém krátkém životě mnohdy hodně za sebou, může takový společný zážitek pomoci znovu nalézt důvěru v dospělou autoritu a zároveň tak nastartovat zdravý vývoj k osamostatnění. Třeba se také odbourají traumata, která vztah zatěžují.
Existují také víkendy zaměřené na prohloubení vztahu otce a dcery, matky a syna i pro matky a dcery. Ale o těch zase až někdy příště.
