Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Nejdůležitější je empatie | O neurodiverzitě díl II.

07. února 2025 Lenka Pospíšilová 6 minut čtení
Nejdůležitější je empatie | O neurodiverzitě díl II.

Po úvod­ním člán­ku, kte­rý se věno­val neu­ro­ty­pi­ci­tě, neu­ro­di­ver­zi­tě a nava­zu­jí­cí pro­ble­ma­ti­ce dia­gnóz jako autis­mus, Asper­ge­rův syn­drom, ADHD, ADD a dal­ších, při­ná­ší­me něko­lik odpo­vě­dí od spe­ci­a­lis­ty na tuto oblast, tera­pe­u­ta Mik­lo­se Csémy. Od roku 2012 se věnu­je pro­ble­ma­ti­ce autis­mu a usi­lu­je o jeho destig­ma­ti­za­ci. V prů­bě­hu let se jeho zamě­ře­ní roz­ší­ři­lo na širo­ké téma neurodiverzity. 

Jak bys­te cha­rak­te­ri­zo­val neu­ro­ti­pi­ci­tu a neurodiverzitu ?

Neu­ro­di­ver­zi­ta vychá­zí z při­ro­ze­né­ho sta­vu věcí. Čas­to slý­chá­me, že kaž­dý jsme jiný a neu­ro­lo­gic­ky to tak oprav­du je. Na tom, jací jsme, se nepo­dí­lí jen geny, ale to, co jsme zaži­li od momen­tu, kdy něko­ho napadla myš­len­ka, že bychom vůbec moh­li exis­to­vat. Toto je vel­mi důle­ži­té vědět a mít na pamě­ti zejmé­na u dětí v náhrad­ní rodin­né péči. Před­sta­vy našich bio­lo­gic­kých rodi­čů o nás se stá­va­jí sou­čás­tí naše­ho sebe­ob­ra­zu, nejen na vědo­mé úrov­ni, ale i skr­ze to, co jsme zaží­va­li během těho­ten­ství, při naro­ze­ní a po něm. Neu­ro­di­ver­zi­ta tak dává pro­stor pro při­je­tí roz­ma­ni­tos­ti, ale také zkou­má­ní toho, jak co ovliv­ňu­je naše pro­ží­vá­ní, emo­ce a v jejich důsled­ku pak i chování.

Neu­ro­ty­pi­ci­ta je odkaz na neu­ro­lo­gic­kou nor­mu, kte­rá však nee­xis­tu­je. Dr. Wal­ker správ­ně pou­ka­zu­je na to, že ve sku­teč­nos­ti jde o neu­ro­nor­ma­ti­vi­tu, tedy sna­hu zapad­nout do něja­kých před­stav – oko­lí nebo vlast­ních – o tom, jací bychom měli být. Řada význam­ných psy­cho­lo­gů a psy­cho­te­ra­pe­u­tů tako­vou sna­hu “zapad­nout” ozna­ču­je za faleš­nou. Pro naši sebe­hod­no­tu a pro­ží­vá­ní může mít drti­vé násled­ky. Pocit nepři­je­tí je bytost­ně trau­ma­ti­zu­jí­cí a u dětí v náhrad­ní rodin­né péči je dle mojí zku­še­nos­ti bez výjim­ky sou­čás­tí jejich příběhu.

V ČR se dia­gnos­ti­ku­jí růz­né dru­hy autis­mu jako dět­ský, aty­pic­ký… Ovšem to by zna­me­na­lo, že je něja­ký typic­ký autis­mus a dospě­lý autis­mus… Jak si to vysvětlovat ?

Kla­si­fi­ka­ce autis­mu se neu­stá­le mění a vyví­jí, Zmí­ně­né roz­li­še­ní už v sou­čas­né kla­si­fi­ka­ci není, přes­to ho řada odbor­ní­ků stá­le uží­vá a rodi­če nebo pěs­touni se tak s ním mohou setkat. Je tře­ba si uvě­do­mit, že kla­si­fi­ka­ce autis­mu se neza­klá­dá na něja­kých objek­tiv­ních bio­lo­gic­kých kri­té­ri­ích a už vel­ká řada odbor­ní­ků i výzku­mů zdů­raz­ňu­je pře­kryv autis­mu, ADHD a trau­ma­tu. Osob­ně se setká­vám s tím, že se na mě obra­ce­jí kli­en­ti s dia­gnó­zou ADHD, kte­ří by před dese­ti lety urči­tě dosta­li dia­gnó­zu autis­mu. Mno­zí kole­go­vé z ČR i ze zahra­ni­čí ote­vře­ně hovo­ří o tom, že někdy dia­gnó­zy pros­tě kvů­li míře pře­kry­vu nejde roz­li­šit – sympto­ma­to­lo­gie je téměř totožná.

Pro rodi­če a pěs­tou­ny není tak důle­ži­tá dia­gnó­za, jako to, aby rozu­mě­li tomu, co dítě pro­ží­vá a jak ho mohou vhod­ně pod­po­řit. Naše neu­ro­bi­o­lo­gie žád­ný “autis­mus” nezná. V pro­ží­vá­ní, v našem těle a cen­t­rál­ní ner­vo­vé sou­sta­vě dochá­zí k dysre­gu­la­ci, kte­rá způ­so­bu­je řadu obtí­ží, na něž si rodi­če mnoh­dy stě­žu­jí : pro­blémy s trá­ve­ním, spán­kem, pozor­nos­tí, pamě­tí, poci­tem níz­ké hod­no­ty a dal­ší. U dětí v náhrad­ní rodin­né péči se pak tato dysre­gu­la­ce vět­ši­nou pojí spí­še s jejich his­to­rií než s něja­kou diagnózou.

Čemu tedy pomů­že sta­no­ve­ní dia­gnó­zy ? A proč je neu­ro­di­ver­gen­ce u děvčat/žen hůře odhalitelná ?

Tohle je vel­mi dob­rá otáz­ka. Odpo­věď je veli­ce indi­vi­du­ál­ní a závi­sí na kon­krét­ní situ­a­ci, věku dítě­te, způ­so­bu sdě­le­ní dia­gnó­zy atp. Ve vět­ši­ně pří­pa­dů je dia­gnó­za pro rodi­če obrov­ský šok, kte­rý může způ­so­bit vel­kou bolest, nebo i trau­ma. Rizi­ko je, že se ve vzta­hu k dítě­ti zamě­ří na dia­gnó­zu, kte­rou si budou vysvět­lo­vat pro­ží­vá­ní dítě­te. Ale tak to není. Kaž­dé cho­vá­ní a pro­ží­vá­ní má svůj důvod, a ten nemá sou­vis­lost s dia­gnó­zou. Je veli­ce důle­ži­té dávat si pozor např. na odbor­ní­ky, kte­ří “pra­cu­jí s autis­mem” nebo něja­kou jinou dia­gnó­zou. Lep­ší je spo­lu­prá­ce s dob­rým dět­ským tera­pe­u­tem, kte­rý doká­že to, co dítě pro­ží­vá, vní­mat nejen v kon­tex­tu něja­ké dia­gnó­zy, ale zejmé­na v kon­tex­tu vývoje.

Hor­ší odha­li­tel­nost u děv­čat a žen vět­ši­nou vysvět­lu­je­me např. ten­den­cí k vět­ší soci­ál­ní nená­pad­nos­ti, mas­ko­vá­ní atp. Ale ono nejde jen o ženy a dív­ky, ale i čle­ny růz­ných etnik nebo soci­o­e­ko­no­mic­kých sku­pin. Bude to znít mož­ná radi­kál­ně, ale jde o objek­tiv­ní selhá­ní vědy. 

Jak poro­zu­mět tomu, co neu­ro­di­ver­gent pro­ží­vá ? Máte něja­ká dopo­ru­če­ní, něja­ké typy na nástro­je pro rodiče ?

Všich­ni lidé mají ten nej­dů­le­ži­těj­ší nástroj v sobě od naro­ze­ní – je to empa­tie. Dnes už díky vědě víme, že empa­tie a vztah nejsou jen něja­ká slo­va nebo kon­cep­ty, ale že jde doslo­va o syn­chro­ni­ci­tu pra­vé hemi­sfé­ry moz­ku, kdy se ladí­me na stej­nou vlnu a jsme schop­ni rozu­mět tomu, co cítí dru­hý a dru­hý to také vní­má. Někdy nám ale v cit­li­vém empa­tic­kém vzta­hu může pře­ká­žet zápla­va růz­ných pří­ru­ček, metod, tech­nik a rad na to, jak být dob­rým rodi­čem. Nebo také prá­vě různá “uni­ver­zál­ní” moud­ra a rady, týka­jí­cí se jed­not­li­vých dia­gnóz. Důle­ži­té není vědět, jak se cítí dítě s “něja­kou dia­gnó­zou”, ale jak se prá­vě teď cítí dítě, kte­ré mám před s sebou. 

Mnoh­dy se dopo­ru­ču­je pou­ží­vat s dět­mi alter­na­tiv­ní komu­ni­ka­ci a s tím jdou růz­né mate­ri­á­ly ve for­mě obráz­ků, gest apod. Kdy začít, jak moc do toho dítě tlačit ?

Tohle je oprav­du cit­li­vé téma. Roky jsme se nejen u nás setká­va­li s ploš­nou apli­ka­cí růz­ných obráz­ko­vých sys­té­mů, jako je PECS, VOKS, zase v odka­zu na to, že tak to “autis­tic­ké děti” potře­bu­jí. Vůbec to tak není. Kaž­dý jsme oprav­du jiný – něko­mu to může pomo­ci, v jiném to vzbu­dí frustra­ci nebo stud. Důvo­dů, proč děti nemlu­ví, neko­mu­ni­ku­jí, komu­ni­ku­jí ome­ze­ně, je celá řada, je tře­ba znát osob­ní i rodin­nou his­to­rii, vidět samot­né dítě v inter­ak­ci s rodi­čem. Komu­ni­ka­ce není jen řeč, ale i cho­vá­ní. Tím hlav­ním cílem je na začát­ku ošet­řit, aby dítě moh­lo komu­ni­ko­vat svo­je potře­by. Pokud to nedo­ká­že a my nedo­ká­že­me poro­zu­mět tomu, co potře­bu­je, co by si přá­lo nebo co se v něm ode­hrá­vá, pak si dove­de­me před­sta­vit, jak mož­ná pro­ží­vá svět – jako zma­te­né mís­to, kde mu nikdo nero­zu­mí. To někdy vede ke sta­že­ní se do sebe, k frustra­ci a vzte­ku. To je i odpo­věď na to, jak moc dítě tla­čit, pokud se sna­ží­me roz­ví­jet komu­ni­ka­ci pro dítě a s ohle­dem na jeho potře­by, bude jaký­ko­liv tlak spíš pro­ti nám. Vliv stre­su na mozek je neu­ro­to­xic­ký, doslo­va mozek ničí a brá­ní jeho roz­vo­ji. Aby se dět­ský mozek mohl učit a roz­ví­jet, potře­bu­je pře­de­vším vel­ký pocit bez­pe­čí a jistoty. 


Pokud je neu­ro­di­ver­zi­ta „vaším téma­tem“, dopo­ru­ču­je­me www.neurodiverzita.cz

Mik­los Csémy je tera­peut, kte­rý se ve své pra­xi věnu­je neu­ro­di­ver­gent­ním kli­en­tům, zejmé­na dětem a dospí­va­jí­cím. Téma­tu neu­ro­di­ver­zi­ty se věnu­je v rám­ci osvě­to­vé a pub­li­kač­ní čin­nos­ti od roku 2012. Je pro­vo­zo­va­te­lem por­tá­lu neurodiverzita.cz a vzdě­lá­va­cí­ho por­tá­lu pro tera­pe­u­ty trpy.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu