Psychoterapeutický rádce pro ty mámy, které dosud žily v zajetí vzorce chování, který by se dal nazvat “máma k dispozici 24/7, všude a pro všechny. Nejen dávat, ale také brát, doporučují autorky, protože celkem logicky – kdo pořád jen dává, časem se dostane na dno svých sil.
Kouzelná věta z úvodu zní : Když se přestanete podřizovat diktátu svých dětí, které doposud vše určovaly, a místo toho se paní svého času, energie a rodičovství stanete upřímně a v plné síle vy, může vám to opravdu naprosto změnit život. Mnohé z nás byly vychovávány tak, že musí vždy vyhovět, podřídit se, dávat přednost ostatním před svými potřebami a přáními. S miminkem to bude obtížné zvrátit, ale nemusíme přece všechno zvládat samy. Akceptujme skutečnost, že je v pořádku přijmout pomoc a také o ni požádat. A větší děti, neřku-li ostatní členové rodiny, se zkrátka postupně vyrovnají s tím, že máma má také své hranice : toto ano, ale toto už nechci.
Na začátku se doporučuje provést inventuru aktuálního stavu : jaká je vaše současná situace a jak jste k ní dospěly ? Jak se navzájem podmiňuje perfekcionismus a pocit sebehodnoty ? Děláme si věci podle sebe, anebo jak nám to někdo nadiktoval ? Celé by to mělo vést k sebeuvědomění — jak na tom jsem, ne/vyhovuje mně to, co můžu dělat s tím, co mi nevyhovuje ? A hlavně začít co nejrychleji.
Energii je třeba doplňovat den co den, byť po malých dávkách. I když jedním dechem autorky přiznávají, že wellness víkend je báječná podpora, ale jak často si dokážeme zorganizovat tolik volného času najednou, že. Ovšem rychlé kafe s kamarádkou nebo hodinu příjemného pohybu (jóga, tanec, procházka v přírodě…) můžeme stihnout častěji. Malá štěstíčka jsou důležitá a škodíme si, když je nevnímáme nebo si i je dopřáváme zcela výjimečně. Důležité je samozřejmě pečovat také o partnerský vztah, což ovšem neznamená posluhování až do úpadu. Zamysleme se nad tím, a kdyby to nějak nešlo, o dobrém a vyváženém partnerství je spousta dalších knih.
Uvažujeme o výchově kdysi a dnes ? Kopírujeme svoje rodiče nebo se snažíme dělat všechno přesně opačně ? Píše se tu také o kontaktní výchově, která má zohledňovat potřeby všech členů rodiny, tedy i matky. Nechybí pro všechny pěstouny známé tvrzení, že matka má být pro dítě čitelná, dítě potřebuje jistoty, mělo by si být vědomo vlastní hodnoty, tedy je třeba mu dávat na jevo, že ho bereme vážně, zároveň je dobré mu poskytovat přiměřenou svobodu a žádat po něm odpovídající zodpovědnost. Na druhou stranu se tu varuje před situací, kdy dítě má tendenci přebírat nepřiměřenou odpovědnost, když se rodičům vede špatně, což je stav, které mnohé pěstounské děti zažily a s následky se mnohé dlouho potýkají. Třeba i tady najdou pěstouni nějaký užitečný postřeh, jak vrátit takové dítě do dětského světa, s věku přiměřenými starostmi.
Na konci knížky je 52 kartiček s doporučeními, na co se zaměřit každý týden v roce – například : “tento týden se zaměřte na držení těla”, “pozorujte co potřebujete, abyste se uklidnila”, “vytvořte si seznam svých osobních favoritů, jak o sebe pečovat”.
Linda Syllaba je psycholožka, koučka a systemická terapeutka působící ve Vídni. Věnuje se také pedagogice a vztahové psychologii podle dánského rodinného terapeuta Jespera Juula. Daniela Gaigg od roku 2016 s Lindou Syllabou pořádá semináře a natáčí videa a podcasty.
Autorky jsou Rakušanky, tedy by nám jejich názory mohly být bližší než třeba podobné knížky americké provenience. Milé jsou úvody kapitol koncipované jako rozhovor autorek u kafe. Zároveň se některá doporučení jeví jako poněkud “hraběcí”, třeba zrovna to, které má vrátit dítě do dětského světa : “Díky, že jsi za mě dělala moje úkoly, ale teď už jsem v pořádku, takže je budu plnit sama a ty buď zase dítě.” Pro pěstounské děti by to znělo spíš jako : „Teď už se nemusíš starat, kdo koupí jídlo a z čeho zaplatíme nájem“. Ale víme, že takhle instatntně to, pravda, nefunguje.
Pro mámy pěstounky, které by opravdu chtěly změnit domácí fungování, bude možná také těžké dodržet doporučení : co bylo bylo, ode dneška jinak. Nicméně pokud se ve své pozici už dlouho cítíte nekomfortně, určitě to stojí za úsilí. Pečujte o sebe tak, jak to potřebujete vy. Lépe to nikdo neudělá. A mějte se sebou trpělivost.
Některá doporučení jsou pro pragmatičtější povahy trošku ´ezo´: „Zapište si do kalendáře : schůzka se mnou. Pročistěte meridiány.“ Nicméně jógu, akupresuru nebo třeba důležitost stravovací návyků asi nebude nikdo zpochybňovat. Skvělá je rada : Opusťte občas svou komfortní zónu. Třeba objevíte něco úžasného.
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Knížka je k dispozici v knihovně brněnské Poradny NRP.
Vydal Portál 2021