Válka na Ukrajině trvá přes dva měsíce. První šok už zřejmě pominul, nejistota a obavy sotva. U našich dětí, zvláště u těch, které už nějaké bezprostřední ohrožení ve svém životě zažily, může vzbouzet mnohem horší pocity než u dětí, které mají po celý život jisté rodinné zázemí. Jak tedy mluvit s (přijatými) dětmi o ukrajinsko-ruském konfliktu ?
I když si možná myslíme, že děti se o válku na Ukrajině nezajímají a moc informací se k nim nedostane, není to tak. I ty menší slyší hovory dospělých, školáci už registrují zpravodajství v televizi, ty ještě starší si najdou informace na internetu apod. To všechno v nich může vyvolávat stres a obavy. Když se dítě bojí, znamená to, že ztrácí jistotu. Jednou z nejdůležitějších skutečností pro každé dítě, zvláště přijaté dítě, by mělo být, že má ve svých nejbližších dospělých oporu a že s nimi může o svém strachu, vzteku, úzkosti mluvit.
Co říkat, neříkat, když se děti bojí ? O čem dítě ubezpečit ?
Nejprve je důležité zjistit, čeho se dítě konkrétně bojí a poté se snažit ho uklidnit. Budeme-li se s ním bavit o válce, určitě bychom se měli držet faktů, ale zároveň je trochu zobecnit a nelíčit dětem konkrétní děsivá dramata. „Je třeba věci říkat stručně a jasně, aby se v nich dítě dokázalo jednoznačně orientovat. Zároveň je vhodné mezi základní informace nemíchat svoje pocity či domněnky,“ doporučuje Mgr. Monika Křivánková, dětská psycholožka. Na místě je tedy přiměřeně formulovaná pravdivá odpověď odpovídající vývojové úrovni dítěte.
Různý věk snese různé informace
O tom, co se kolem nás děje, je třeba s dětmi mluvit přiměřeně jejich mentálnímu věku. „Pro malé, předškolní děti, je vzdálená válka něčím neuchopitelným. Viditelnému násilí zobrazovanému v televizi doporučuji je vystavovat co nejméně. Spíše s nimi řešit konkrétní hmatatelné věci, které se našich dětí dotýkají – pokud se například ve školce objeví někdo z Ukrajiny, vysvětlit, že se přistěhovali a zkrátka tu teď budou bydlet,“ říká Monika Křivánková. Přátelské vztahy může mít člověk napříč národnostmi a je dobrá deviza do života, zjistit to už v dětství.
S dětmi školního a staršího věku je na místě probírat válku podle toho, jaký u nich rodič vycítí zájem. „Jsou děti, které válečný konflikt registrují, ale nemají potřebu ho řešit, protože už nějakou dobu trvá a už si vlastně zvykly. Ukrajince mnoho dětí zná, neboť tu s námi nějakou dobu žijí, a kromě cizího jazyka se od nás výrazně neodlišují. V současné chvíli většina dětí registruje, že jich u nás přibylo, protože se s nimi potkávají ve školách, o nových spolužácích se s nimi baví i učitelé,“ konstatuje Křivánková a pokračuje : „Pokud děti mají potřebu se o nových spolužácích či válce mluvit, doporučuji spíše zdůraznit, co konkrétně můžeme udělat, například že potřebují naši pomoc se začleněním do kolektivu.“
Dospívajícím, kteří třeba vyhledávají informace na internetu, je dobré, tedy pokud mají zájem, vysvětlit, co se děje, ptát se na jejich názor. „Bavíme-li se doma o válce, či pokud společně sledujeme zprávy, měli bychom si jako rodiče hlídat svoje reakce,“ nabádá psycholožka Křivánková. „Dítě mnohem více než zpravodajství registruje právě to, jakým způsobem emočně reagujeme. Pokud dokážeme mluvit v klidu, soustředit se na konkrétní informace, přenášíme tento klid i na dítě. Je-li naše rodičovská reakce emoční, i malé dítě vycítí, že něco není v pořádku a znejistí ho to.“
Kdy to probírat ?
Není nevyhnutelně nutné vyhradit si speciální dobu. Tím by se celý problém ještě zveličoval. O válce si můžete povídat při běžných denních činnostech. Spíše je důležité, aby to bylo ve chvíli, kdy je přeci jen trochu klidu na takovou vážnou debatu, vy, jako rodiče, nejste úplně unavení a máte tedy dost sil, odpovídat na všechny otázky s rozmyslem.
Co když se dítě o válce bavit nechce, ale vidíte, že má obavy ?
Někdy je na dítěti vidět, že by se rádo na něco zeptalo, ale neví, jak začít. „Tento stav u dítěte můžeme pozorovat v různých situacích, nejen když hovoříme o válce. Doporučuji začít mluvit o tom, jak já jako dospělý tyto situace prožívám a jak s tím dokážu bojovat. Dítěti svým příkladem ukážu, že je normální, mít takové pocity, a zároveň ho mohu navést na to, jak se s nimi vypořádat. Mohu se ho zeptat, jestli to prožívá podobně, nebo jestli si všimlo něčeho podobného u svých kamarádů,“ doporučuje Křivánková a pokračuje : „Někdy je pro dítě lehčí identifikovat se s třetí osobou a nemluvit o sobě. Obecně je určitě dobré vést dítě k tomu, aby se učilo své pocity pojmenovávat a sdělovat někomu, komu věří. Nabízet mu možnosti řešení, tj. učení nápodobou, možnost se s námi identifikovat.
Přijaté děti se už setkaly s kritickou situací, kterou nemohly samy vyřešit. Při pohledu do vývojové psychologie je dobré si uvědomit, že již předškolní dítě dokáže rozlišit základní pocity jako je radost, strach, vztek, úzkost, zná i pocit viny. Již v tomto období dochází k rozvoji emoční inteligence a jsou položeny základy morálky a svědomí. Jak dítě roste, rozšiřuje se jeho repertoár emocí, které dokáže odlišit a svými životními zkušenostmi se seznamuje i se situacemi, které nejsou fér.
„Se staršími dětmi je na místě mluvit i o pocitu bezmoci, jenž se k okolnostem, které se nám nedaří změnit, váže, učit se rozlišovat věci, které ve svém životě můžeme a nemůžeme ovlivnit. V této souvislosti je důležité uvědomit si, že vnímání toho, co se kolem nás děje, je ovlivněno nejen tím, co cítíme, ale i postojem, který k dané situaci zaujmeme,“ říká Monika Křivánková. Obecně lépe se s krizovými situacemi vyrovnávají lidé, kteří se dokážou zaměřit na to, co mohou napravit a netrápí se tím, s čím stejně nic nenadělají.
Je problém s vyjádřením ?
Možná mají vaše děti problém slovně vyjádřit své emoce, ale pociťují fyziologické reakce na stres : pocení, bušení srdce, rychlé dýchání, třes… Toto všechno mohou být následky jejich strachu, není to nic nenormálního a pomůže jim, když to od vás uslyší. Slibte jim svoji podporu a zkuste společně vymyslet postupy, které mu pomohou, třeba dechová cvičení, vlažnou sprchu při pocení, objetí při třasu. Ostatně u malých dětí je přitulení u maminky – pěstounky mnohdy všelékem.
„Neumí-li se dítě slovně správně vyjádřit, mám dobrou zkušenost s tréninkem spojení toho, co cítím, s budoucím pojmenováním emoce prací s emotikony. Všechny děti je dnes znají z mobilů a někdy je snazší si vybrat obrázek toho, jak se cítím, než to říci. Dětí se pak ptám, jak by si je samy pojmenovaly – nemusí to být hned název emoce, ale zkusit větou vyjádřit, co vlastně ten smajlík znamená – např. jako praštěný lopatou, hrůzostrašný, eňo ňuňo atd“. Případně jsou-li ochotné, mohou si ho nakreslit,“ vysvětluje psycholožka Křivánková své ověřené postupy. „Pro mladší děti existuje taková pomůcka : Emušák Ferda a jeho mouchy. Je to knížka s pohádkami, radami pro rodiče, jak s textem pracovat, a k tomu patří plyšový žabák Ferda s menšími plyšovými mouchami, které reprezentují jednotlivé emoce,“ doporučuje dětská psycholožka Monika Křivánková a dále vysvětluje : „Zvládnou to děti už od čtyř let a zábavným způsobem se tak rozvíjí emoční inteligence. Využít se dá také desková hra Barevná příšerka, která potřebuje, aby jí dítě pomohlo s pocity a při tom se zamyslelo, co je samotné činí šťastným, smutným, naštvaným a podobně.“
Malí ochránci velkých ?
Možná v některých rodinách nastala nebo nastane situace, kdy chce statečné dítě vyrazit do boje a chránit svou rodinu nebo kamarády. Je třeba mu vysvětlit, že za válku mohou dospělí a také dospělí ji musí vyřešit. Jestliže nás rozpláčou záběry v televizi, udělejme všechno proto, aby naše děti nenabyly dojmu, že musí chránit maminku, babičku, tatínka… před válkou, aby neplakali. Pokud chtějí v současné situaci nějak pomoci, pak vstřícným chováním k ukrajinským dětem, které s nimi začínají chodit do školy, hmotnou pomocí pro ukrajinské běžence, kterou se svými rodiči odvezou na sběrná místa, mohou třeba také přispět z vlastní pokladničky a podobně.
Konflikty nebo šikana na základě národnosti ?
Může se stát, i když to snad není moc pravděpodobné, že se třeba ve školním kolektivu, někde na hřišti objeví konflikty nebo šikana mezi ruskými a ukrajinskými dětmi. Co potom ? Monika Křivánková k tomu říká : „Reagovat by měly stejně jako kdykoliv jindy, když se taková situace objeví, abstrahovat, jestli je to Rus nebo Ukrajinec. Hlavně se nebát, říci to učiteli, aby to nepřerostlo do většího konfliktu.“ Je dobré, zastávat se utlačovaných, ale někdy je pro dítě těžké vyhodnotit, co ještě je v jeho silách a s čím by už měli pomoci dospělí.
Neházet všechny do jednoho pytle
Je důležité dětem vysvětlit, že existuje velký rozdíl mezi Putinem a jeho vládou a ostatními Rusy. Ne všichni Rusové s Putinem souhlasí a podstupují velké riziko, pokud svůj postoj chtějí dát najevo. Pro starší děti bude zajímavé promluvit si o mediální válce, o omezení přístupu k informacím a následcích, které tento stav přináší. Samozřejmě je spousta Rusů, kteří s Putinem souhlasí, ale další spousta zkrátka jen podlehla mediální masáži. A to by měly naše děti vědět, aby se naučily kriticky třídit informace a nestalo se jim v budoucnu něco podobného.
Ve škole je samozřejmě rozhodující přístup učitelů. Monika Křivánková k tomu doporučuje : „Zásadní je, co doma děti slyší od rodičů, protože to si pak sebou nesou do školy. Když dnes přichází do třídy nový žák z Ukrajiny, je zvykem, že tomu předchází rozprava učitele s celým třídním kolektivem, která obsahuje stručné a jasné vysvětlení, v jaké situaci nový spolužák je, proč se najednou ocitl u nás a jak je vhodné se k němu chovat. Tak se dá předejít spoustě nedorozumění.“
Jak budeme o válce mluvit, by mohlo dětem přinést návod na řešení i jiných konfliktů
Na první pohled je to možná paradoxní, ale na tom, co našim dětem řekneme o válce na Ukrajině a také jak jim to řekneme, se učí, jak řešit své dětské, později dospělé konflikty. O válce bychom měli mluvit kultivovaně, nenechat se unést vztekem k výrokům, které se ani nechystáme naplnit. Když už se stane, že se dopustíme nějakých siláckých a hrubších slov, je na místě vysvětlit dětem, že i nás dospělé ve vypjaté situaci přemůžou emoce, ale že se s ním sami srovnáme.
Více než kdy jindy by teď děti měly slyšet o tom, že lidé mohou jeden s druhým nesouhlasit, ale rozhodně by si neměli ubližovat. A také, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Je pro ně důležité vědět, jak chránit vlastní hranice a zároveň respektovat hranice těch ostatních.
Na závěr : Několik doporučení inspirovaných radami Centra Locika, které pomáhá dětem ohroženým domácím násilím, jak s malými dětmi hovořit o válce.
- Říkejte dětem pravdu a poskytujme jim informace přiměřené jejich věku. Když je dítě schopné se otevřeně zeptat, je také schopné slyšet pravdivou odpověď. Nejmenší děti bychom měli uchránit televizních reportáží z válečné zóny.
- Vytvořte vhodné podmínky pro rozhovor, aby se cítily co nejvíce v bezpečí.
- Zajímejte se, co si o situaci na Ukrajině myslí. Zjistěte, co slyšely, co tedy vědí a jak to zjistily.
- Dejte dětem prostor, aby mohly otevřeně mluvit o svém strachu. Nespěchejte, nezlehčujte a nezpochybňujte jejich pocity. Pomozte jim vyjádřit jejich pocity třeba hrou, kresbou, psaným textem…
- Vyvarujte se škodlivým stereotypům a generalizacím. Děti by měly vědět, že ne všichni Rusové jsou špatní lidé.
- Mějte ohledy. Buďte zvlášť citliví k dětem, které jsou válkou více zasaženy — mají třeba příbuzné na Ukrajině nebo v Rusku, mezi Ukrajinci mají kamarády apod.
- Poukažte na vlnu pomoci, která se v Evropě zvedla na podporu Ukrajině, na organizace ve vašem okolí, které pomáhají a zkuste společně vymyslet způsob, jak se také zapojit.

