Poradna NRP Praha
V našem seriálu odpovědí na čtyři otázky pokračujeme pražskou poradnou SPR. Je třetí nejstarší po brněnském ústředí a plzeňské pobočce. Velkou dávku zkušeností mají pražské klíčové pracovnice ze svých předcházejících zaměstnání v obsahově blízkých profesích.
Mgr. Marie Šindelková
V Praze je služebně nejstarší klíčovou pracovnicí rodin, do SPR přišla v roce 2016. Před tím poskytovala sociálně aktivizační službu rodinám ve Fondu Ohrožených dětí. Sama byla pěstounkou dnes již plnoletého dítěte.
Co nejčastěji řešíte s pěstouny ?
Chování a specifické potřeby přijatých dětí, školní záležitosti, vztahy s vrstevníky. Vztah dětí k biologickým rodičům, komunikaci pěstounů s biologickými rodiči dětí, kontakty dětí s rodiči.
Jak se změnily potřeby pěstounů od uzákonění doprovázení ? A změnily se vůbec ?
Nové nebo zesílené potřeby pěstounů (i dětí) se formulují na základě zvýšených nároků na pěstouny. Např.: zvýšila se kontrola, vstupy do soukromí rodin jsou častější. Klade se mnohem větší důraz na povinnost informovat děti o jejich původu a biologické rodině a umožnit jim být s ní v kontaktu. Posílila se práva rodičů i dětí na vzájemný vztah. Kromě toho jsou pěstouni i svěřené děti lépe materiálně zajištěni.
Rozdíly mezi potřebami příbuzenských, zprostředkovaných a přechodných pěstounů.
Každá z těchto tří skupin je specifická a vyžaduje z velké části jiný přístup a způsob práce. Stejně tak každá rodina vyžaduje zvláštní posouzení potřeb a tomu odpovídající podporu.
Důležitou roli hraje zkušenost doprovázejícího pracovníka.
Vaše univerzální rada pro šťastný život pěstounské rodiny.
Žádnou univerzální radu nemám. Pomáhá být upřímný a pravdivý k sobě, partnerovi a dětem (samozřejmě přiměřeně jejich věku), udělat si čas na povídání a společné chvíle. Netlačit na výkon. Je dobré učit se a rozvíjet, starat se o sebe, abychom byli vyrovnaní a měli dost sil starat se o svoji rodinu a zvládat těžší chvíle. Důležité je odhadnout své síly a říct si o pomoc, když na něco nestačíme. Nezapomeňme si hrát. A čas strávený venku, v přírodě, je pro celou rodinu léčivý.
Mgr. Eliška Hrušková
Dříve pracovala v sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi, do SPR přišla v roce 2019.
S čím se na vás pěstouni nejčastěji obracejí ?
Potřebují zvláště sociální poradenství (dávky, práce, pojištění aj.), potřebují také vyslechnout, podpořit, sdílet své trápení, starosti, radosti, úspěchy, potíže dětí ve škole (prospěch/chování). Zároveň často zprostředkovávám doučování, terapeutické služby, právní poradenství (návrhy k soudu, dluhy), podporu v oblasti kontaktů s biologickou rodinou, probíráme témata kolem výchovy a její specifika u dětí v NRP. Také hledáme finanční zdroje na volnočasové aktivity dětí, terapie a jiné.
Jaké jsou rozdíly mezi potřebami příbuzenských, zprostředkovaných a přechodných pěstounů ?
U příbuzenských rodin často poskytuji služby, které spíše odpovídají práci v sociálně aktivizačních službách. Podpora rodiny v jejím fungování (oblast dávek, bydlení, dluhové poradenství, zajištění volnočasových aktivity a hledání zdrojů jejich financování, doučování) a snažím se posilovat výchovné kompetence pečovatelů. U zprostředkovaných se zaměřuji zejména na rozvoj výchovných kompetencí, porozumění traumatu, jeho projevům a reakce na něj (terapeutické rodičovství), u zprostředkovaných také více řešíme kontakty s biologickou rodinou. Příbuzenská rodina si kontakty často řeší sama (ne vždy samozřejmě) a já je monitoruji, případně dávám různá doporučení. U přechodných pěstounů řešíme kontakty s biologickou rodinou a intenzivní podporu rodiny, která je potřeba vždy během procesu předávání (koordinace + monitorování procesu). U všech rodin řeším naplňování práv a povinností vyplývající ze zákona (povinné vzdělávání, respity aj.).
Jak se změnily potřeby pěstounů od uzákonění doprovázení ? A změnily se vůbec ?
Nejsem schopna posoudit na základě vlastní zkušenosti. Před uzákoněním jsem v této oblasti nepracovala. Všechny rodiny, které doprovázením mají svěřené děti až po uzákonění.
Vaše univerzální rada pro šťastný život pěstounské rodiny.
Spokojenost dítěte v NRP : Snažit se o porozumění prožívání dítěte a citlivě na něj reagovat (terapeutické rodičovství), objevovat nadání dítěte a umožnit mu zažívat úspěch, být trpělivý, stabilní, pečovat s láskou.
Spokojenost pěstounů : starat se i o sebe, o vlastní potřeby, posilovat vlastní odolnost, mít smysl pro humor.
Mgr. Veronika Žlebková
Za sebou má zkušenosti z Magistrátu hl. m. Prahy jako case manažerka pro ohrožené rodiny s dětmi v projektu zabydlování, z organizace Proxima Sociale o.p.s. jako regionální koordinátorka a terénní pracovnice s ohroženými dětmi v nízkoprahovém klubu pro děti a mládež, a také jako sociální pracovnice a kurátorka pro děti a mládež na OSPOD. Do SPR nastoupila v září 2022.
Co nejčastěji řešíte s pěstouny ?
S pěstouny nejčastěji řeším chování a prospívání dětí. Zaměřujeme se na aktivní trávení volného času, prospívání ve škole, vztahy s vrstevníky. Žádáme také nadační fondy o nadační příspěvky, zejména na doučování nebo volnočasové aktivity.
Jak se změnily potřeby pěstounů od uzákonění doprovázení ? A změnily se vůbec ?
Na tuto otázku nedokážu odpovědět.
Rozdíly mezi potřebami příbuzenských, zprostředkovaných a přechodných pěstounů.
U příbuzenských se často objevuje téma vztahů s biologickými rodiči dětí. Zprostředkovaní pěstouni potřebují zejména psychologickou péči, ale také je často aktuální téma asistovaných kontaktů. Mnohdy se stává, že biologičtí rodiče nedodržují domluvená pravidla, a to se negativně odráží na chování dětí. Přechodné pěstounky řeší právní záležitosti, vyžadují větší podporu a péči. Často se zaměřujeme na nastavení kontaktů s biologickými rodiči, které by měly být v souladu s potřebami dětí.
Vaše univerzální rada pro šťastný život pěstounské rodiny.
Trpělivost, láska a sebepéče !