Myšlenka otevřít novou pobočku někde mezi Brnem a Českými Budějovicemi, kde není služeb pro pěstouny zrovna přehršel, v loňském roce uzrála, a tak vám od jara nabídneme pomocnou ruku na Vysočině. V Telči bude pěstounské rodiny doprovázet Zdeňka Zamazalová a časem i další klíčové pracovnice. Pro začátek tedy pár slov na seznámení se Zdeňkou.
Co vás přivedlo mezi pěstouny ? Jaká je vaše osobní zkušenost s touto oblastí ?
Má úplně první zkušenost se skutečností, že děti vyrůstají mimo svou biologickou rodinu, se jmenovala Blanička a bydlela v dětském domově. Kamarádila jsem se s ní jako malá holka a ona mě několikrát vzala k ní do domova na návštěvu.
V sociální oblasti jsem začala pracovat před téměř třiceti lety. Nejprve jsem vyplácela dávky pro rodiny s dětmi, navštěvovala jsem rodiny v jejich domovech a ráda naslouchala jejich příběhům. V roce 2003 jsem se začala profesně věnovat oblasti sociálně právní ochrany dětí, mimo jiné pracovní činnosti jsem se setkávala s pěstounskými rodinami a jejich dětmi. Pěstouny jsem obdivovala a byli pro mne velkou inspirací v mnoha směrech.
Co jste vystudovala, jaké kurzy nebo výcviky máte za sebou nebo je právě proděláváte ?
Vystudovala jsem pedagogickou fakultu, obor sociální pedagogika. Absolvovala jsem několik výcviků zaměřených na komunikační dovednosti – výcvik v mediaci u Radky Medkové, koučovací techniky v Tremedias. Na přelomu let 2013 a 2014 jsem se zúčastnila jednosemestrálního výcviku pod vedením pana doc. PhDr. Oldřicha Matouška a paní PhDr. Hany Pazlarové. Tento výcvik byl zaměřen na práci s náhradními rodiči, a především s jejich dětmi. V letech 2021 a 2022 jsem se účastnila seberozvojového kurzu.
Jaké profesi jste se věnovala dříve ?
Do loňského roku jsem pracovala jako vedoucí oddělení náhradní rodinné péče na Magistrátu města Jihlavy.
Nová pobočka bude v Telči. Proč právě tam ?
Při výběru místa nové pobočky jsme si kladli za cíl, nabídnout služby pro pěstounské rodiny tam, kde jich zatím moc není. Telč leží v jihozápadní části kraje Vysočina, sousedí s Jihočeským krajem a důležitá je také velmi dobrá dopravní obslužnost z různých směrů. A koneckonců Telč je krásné město známé historickým náměstím, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Co nabídnete pěstounům z Vysočiny hned od začátku a s čím mohou počítat, až se pobočka trochu rozšíří ?
Hned od začátku mohu nabídnout uzavření dohody o výkonu pěstounské péče jak s pěstouny, kteří vykonávají dlouhodobou pěstounskou péči, tak i s pěstouny na přechodnou dobu, dále podporu při výkonu pěstounské péče, při výchově dětí, zajištění asistovaných kontaktů s biologickou rodinou, vzdělávání a také poradenství pro zájemce o náhradní rodičovství. Až se pobočka rozšíří a budeme doprovázet více rodin zde na Vysočině, budeme pořádat tzv. klubová setkání pro pěstounské rodiny, které pečují o děti dlouhodobě a setkání pro pěstounky na přechodnou dobu, které pečují o děti pouze dočasně a připravují je na přechod do stabilního rodinného prostředí. Tato setkání jsou mezi pěstouny oblíbená, protože si v bezpečném prostředí sdělují své zkušenosti při výchově dětí a vzájemně se inspirují. Určitě se zapojíme do akcí, které pořádá Kraj Vysočina a další organizace v našem regionu v rámci aktivit pro rodiny s dětmi.
Kde pobočku SPR lidé v Telči najdou, které dny a hodiny budete přítomna a jaký je další telefonický mailový kontakt ?
Pobočka bude v Telči otevřená během prvního pololetí letošního roku, sídlo pobočky bude zveřejněno na webových stránkách a již nyní fungujeme v pracovní dny na telefonním čísle 732 409 455 a emailu zamazalova@pestouni.cz, kde je možné si domluvit schůzku.
Co můžete už teď slíbit stávajícím pěstounům a těm, kteří pěstounství zvažují ?
Pro stávající pěstouny především podporu, doprovázení na jejich cestě pěstounskou péčí a případné zprostředkování odborné pomoci. Zájemcům o pěstounství mohu přiblížit, co vlastně je pěstounská péče, co obnáší, jaké předpoklady by měl mít pěstoun, jak probíhá proces od podání žádosti po schválení.
Naše vznikající pobočka má volnou kapacitu, takže se těším na nové rodiny, které budu doprovázet a pomáhat jim s péči o přijaté děti. A také věřím, že se podaří najít další, budoucí pěstouny, aby více dětí získalo novou rodinu.
