Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Bára dává lidem radost zpěvem | O neurodiverzitě díl III.

24. února 2025 Za článek děkuje Lenka Pospíšilová 6 minut čtení
Bára dává lidem radost zpěvem | O neurodiverzitě díl III.

Jed­na z t.č. „našich“ pěs­tou­nek má s neu­ro­di­ver­gent­ním dítě­tem, dnes už dospě­lou oso­bou, hro­ma­du zku­še­nos­tí. Aby své při­ja­té dce­ři pomoh­la, děla­la a dělá oprav­du divy : spous­tu toho vystu­do­va­la, nevá­ha­la se něko­li­krát stě­ho­vat kvů­li ško­lám, vytvo­ři­la kolem své rodi­ny síť odbor­ní­ků, půso­bi­la jako asi­s­tent­ka peda­go­ga apod. O svém sou­ži­tí se čtyř­mi při­ja­tý­mi dce­ra­mi napsa­la tři knížky.

Čemu pomů­že, když má člo­věk sta­no­ve­nou dia­gnó­zu ? Ule­ví se jeho oko­lí a uleh­čí mu to život ?

Je to asi indi­vi­du­ál­ní. U nás to pomoh­lo vel­mi výraz­ně. Hlav­ně pro­to, že jsem od Báři­na malin­ka vidě­la, že je inte­li­gent­ní, aka­de­mic­ky nad­prů­měr­ná, hudeb­ně talen­to­va­ná, ale že je také spe­ci­fic­ká, odliš­ná, úzkost­ná, hyper­sen­zi­tiv­ní, že potře­bu­je hod­ně pod­po­ry, aby zvlá­da­la život mezi lid­mi mj. pro­to, že nezvlá­dá soci­ál­ní situ­a­ce a cítí se řadou z nich ohro­že­ná. Pomoh­lo nám to zejmé­na při jejím vzdě­lá­vá­ní, kdy měla od peda­go­gic­ko-psy­cho­lo­gic­ké porad­ny a poz­dě­ji spe­ci­ál­ně peda­go­gic­ké­ho cen­t­ra sta­no­ve­ná pod­půr­ná opat­ře­ní, kte­rá jí umož­ni­la vzdě­lá­vat se tak, aby se nemu­se­la dostá­vat do situ­a­ci, kte­ré by psy­chic­ky nezvlád­la — mj. jsem po celou dobu její­ho vzdě­lá­vá­ní fun­go­va­la jako asi­s­tent peda­go­ga. Bára potře­bo­va­la při stu­diu zejmé­na struk­tu­ro­vá­ní a orga­ni­za­ci zven­čí, vysvět­lo­vá­ní soci­ál­ních aspek­tů, a pře­de­vším blíz­ké­ho člo­vě­ka, kte­rý by eli­mi­no­val stres, ved­le sebe. Tam, kde došlo k pocho­pe­ní jejich potřeb, se Bára roz­ví­je­la a lec­kdy dokon­ce excelovala…

Vyví­jí se v posled­ních letech k lep­ší­mu pocho­pe­ní a jed­ná­ní s lid­mi, kte­ří zkrát­ka vní­ma­jí a uva­žu­jí tro­chu jinak než většina ?

Dou­fám v to. Mini­mál­ně už jsou někte­ří lidé pou­če­ní a když vznik­ne kri­zo­vá situ­a­ce a řek­ne se, že dce­ra je autist­ka, půso­bí to jako kou­zel­né zaklí­nadlo, pokud nara­zí­te na člo­vě­ka, kte­rý už má s tou­to dia­gnó­zou svou osob­ní zku­še­nost. U jiných lidí to nao­pak tře­ba vůbec nepo­mů­že. Setka­ly jsme se jak se zpo­chyb­ně­ním, tak dokon­ce s agre­siv­ním cho­vá­ním, kte­ré Bářin stres samo­zřej­mě vyeskalovalo.

Bára krás­ně zpí­vá, ale její stu­di­um hud­by neby­lo bez potíží.

Vel­mi špat­nou zku­še­nost jsme udě­la­ly na jed­né men­ší kon­zer­va­to­ři, na kte­rou se Bára při­hlá­si­la pře­de­vším pro­to, že jsme dou­fa­ly v pocho­pe­ní a ade­kvát­ní pod­po­ru. Prv­ní rok to i jakž takž fun­go­va­lo, někte­ří uči­te­lé měli radost z toho, jak Bára fun­gu­je, ale pak došlo k něja­kým změ­nám ve vede­ní, jed­na paní uči­tel­ka zača­la mít s Bárou pro­blém… Nebo mož­ná měla spíš pro­blém s tím, že má ‘náslech’ v hodi­ně. Někte­ří uči­te­lé ze ‘sta­ré ško­ly’ nebo s vel­kým egem mohou mít s asi­s­ten­cí znač­ný pro­blém… Bylo smut­né, že šlo o paní uči­tel­ku na češ­ti­nu, kte­rou Bára milo­va­la (češ­ti­nu, ne paní uči­tel­ku🙂). No a pak už to jelo — skry­tá a poslé­ze ote­vře­ná šika­na, ovliv­ňo­vá­ni dal­ších uči­te­lů, vede­ní a bohu­žel i dal­ších stu­den­tů, nátlak na mě ze stra­ny vede­ní. Tlak na to, aby se Bára ‘otu­žo­va­la’ a osa­mo­stat­ňo­va­la, čili abych odchá­ze­la z hodin (byla jsem odvo­lá­vá­na), abych na ni nemlu­vi­la (např. když potře­bo­va­la uklid­nit). Když se pak Bára logic­ky psy­chic­ky roz­klá­da­la, tak stíž­nos­ti na její cho­vá­ní, ‘to si pře­ce nemů­že dovo­lit’ (měla plačti­vý záchvat) a já pak dosta­la pří­kaz : „Tak si ji uklid­ně­te, nebo jí zavo­lá­me rych­lou.“ Když jsem se sna­ži­la Báři­ny potře­by vysvět­lit, dozvě­dě­la jsem se, že já nemám uči­te­lům co vysvět­lo­vat, oni jsou pře­ce odbor­ní­ci. Bylo mi vyhro­žo­vá­no, něko­li­krát jsem byla na kobe­reč­ku u pana ředi­te­le, kte­rý ale v hodi­nách nikdy nebyl. Nepo­moh­ly inter­ven­ce psy­cho­lož­ky ani porad­ny, ani zprá­vy paní psy­chi­atrič­ky. Obje­vil se vel­ký nátlak na změ­nu porad­ny, kte­ré­mu jsme nepod­leh­ly (šlo o porad­nu, kte­rou si našla ško­la a jis­tě ji ‘pre­din­for­mo­va­la’ o Báře jako o pro­blé­mu). Pros­tě je to vždyc­ky o lidech. Nako­nec se nová paní ředi­tel­ka, původ­ně paní zástup­ky­ně, Báry ele­gant­ně zba­vi­la. Přes­to­že paní psy­cho­lož­ce z porad­ny při­slí­bi­la, že Bára může pokra­čo­vat dál­ko­vě a já budu dál fun­go­vat jako asi­s­tent­ka peda­go­ga v těch dnech, kdy ve ško­le bude, necha­la nás pak při­jet na prv­ní den, kdy nám sdě­li­la, že Bára může ve stu­diu pokra­čo­vat, ale asi­s­tent­ku peda­go­ga ji bude dělat nová paní psy­cho­lož­ka, kte­rá Báru zjev­ně nesná­še­la. Ihned po svém nástu­pu ji nijak nepod­po­ři­la, mlu­vi­la o ní ote­vře­ně jako o pro­blé­mu, šla na ruku vede­ní, a prá­vě i ona nás nevy­bí­ra­vě tla­či­la do změ­ny porad­ny. Báři­nu reak­ci ani násled­ný pro­pad nebu­du popi­so­vat, ale z pamě­ti to nikdy nedo­sta­nu. Bylo to trau­ma­ti­zu­jí­cí pro nás obě. A tak se Bářin vel­ký sen — vystu­do­vat kon­zer­va­toř — bohu­žel nespl­nil. Naštěs­tí pak krás­ně dostu­do­va­la a výbor­ně odma­tu­ro­va­la na jiné ško­le se skvě­lým pří­stu­pem — na Lyceu v Březové.

Nedo­sta­teč­ná pod­po­ra vede k nena­pl­ně­ným potře­bám a k frustra­ci ? Bez­mo­ci ? Depre­si ? Čemu dalšímu ?

Bez dosta­teč­né pod­po­ry by Bára zre­gre­do­va­la, šla do auto­agre­siv­ni­ho cho­vá­ní, sui­ci­dál­ních myš­le­nek, obse­sí a depre­siv­ní­ho pro­ží­vá­ní. Cíti­la by se zra­ze­ná, bez­moc­ná, zno­vu opuš­tě­ná. Zaži­ly jsme to prá­vě na kon­zer­va­to­ři, kdy pro­ži­la vel­kou retrau­ma­ti­za­ci, pro­to­že šlo o vyhro­ce­né situ­a­ce. Obě jsme zaži­ly jed­ná­ni z pozi­ce síly a ani já jsem v tu chví­li nemě­la mož­nost ji ade­kvát­ně ochrá­nit. S tím vším jsme se muse­ly popa­so­vat. Bára sama pak tyto zku­še­nos­ti vel­mi výstiž­ně popsa­la a reflek­to­va­la ve své matu­rit­ní prá­ci. Mys­lím, že kdy­by měla dlou­ho­do­bě fun­go­vat bez pod­po­ry, už by to neby­la Bára, kte­rou znám. Mys­lím, že by ztra­ti­la důvě­ru ve svět a jeho bez­pe­čí, scho­va­la by se a zakrněla.

Co vám ze stra­ny kon­zer­va­to­ře nej­ví­ce chybělo ?

Bylo by nám vel­mi pomoh­lo, kdy­by doká­za­li vyslech­nout, jaké má Bára potře­by, proč potře­bu­je to, co potře­bu­je a doká­za­li se podí­vat na situ­a­ci z jiné­ho úhlu, než z úhlu neo­myl­né­ho peda­go­ga, kte­rý ví všech­no nej­lé­pe a kte­ré­ho pře­ce nebu­de nikdo ‘pou­čo­vat’. Ostat­ně rok to fun­go­va­lo vcel­ku dob­ře. Je zají­ma­vé, jak někdy změ­ny ve ško­le, v jejím vede­ní, mohou sejmout ‘sla­bý člá­nek’. Kdy­by nebyl tlak na to, aby se Bára osa­mo­stat­ni­la, kdy­by se neza­ča­lo napros­to zby­teč­ně na kon­ci prvá­ku řešit, jak tedy bude matu­ro­vat, když potře­bu­je asi­s­ten­ci (při­tom asi­s­ten­ce při matu­ri­tě může samo­zřej­mě také fun­go­vat), Bára by kon­zer­va­toř prav­dě­po­dob­ně vystu­do­va­la s výbor­ný­mi výsled­ky… Zají­ma­vé bylo mj. to, že když se pro­je­vi­ly ten­den­ce se Báry zba­vit, obje­vi­lo se najed­nou na Báři­ně čtvrt­let­ním vysvěd­če­ní pár dvo­jek od peda­go­gů, kte­ří si před­tím nemoh­li Báru vyna­chvá­lit a u kte­rých měla výbor­né výsled­ky. To bylo pro mě obrov­ské zkla­má­ní — že šli na ruku vede­ní a obě­to­va­li člo­vě­ka, kte­rý jim věřil a měl je rád. Pokud exis­tu­je něco jako etic­ký kodex peda­go­ga, tak ho tito lidé neo­mlu­vi­tel­ně poru­ši­li. Mys­lím, že chy­bě­lo sku­teč­né pocho­pe­ní a sku­teč­ná empa­tie. Bylo to tako­vé : „Ano, my tě samo­zřej­mě chá­pe­me, ale musíš se nám při­způ­so­bit. Tak kdy už to budeš dělat, jak potře­bu­je­me my?“ Tako­vý pří­stup svěd­čí o tom, že lidé nejen­že nechá­pou, ale pře­de­vším nema­jí sna­hu pochopit. 

Jak by měl pod­le vás vypa­dat ide­ál­ní posto­ji škol k neu­ro­di­ve­gent­ním dětem ?

Všem rodi­čům neu­ro­di­ver­gent­ních dětí bych přá­la, aby jim ško­ly, pora­den­ská zaří­ze­ní i lidé z jejich oko­lí naslou­cha­li. Aby vní­ma­li a nesou­di­li. Je mož­né, že řada z nich ‘jina­kost’ nechá­pe a nikdy nepo­cho­pí. I tak ji ale mohou při­jmout. Mohou při­jmout, že někdo fun­gu­je a potře­bu­je fun­go­vat tak, že oni tomu vlast­ně nero­zu­mí, že to neza­pa­dá do jejich ška­tu­lek, jejich vzor­ců a jejich tes­to­va­cích tabu­lek. To chce ale vel­kou dáv­ku poko­ry a také ote­vře­nou mysl. Naše neu­ro­di­ver­gent­ni děti potře­bu­jí lidi s ote­vře­nou mys­lí a ocho­tou při­jmout, že je něco jinak, než si před­sta­vo­va­li. Koho nao­pak urči­tě nepo­tře­bu­jí, jsou lidé, kte­ří mají zra­ně­né ego vět­ší než svět a nádav­kem ješ­tě syn­drom Děda Vševěda.

Jaké postu­py, kte­ré se vám při sna­ze pocho­pit, jak Bára uva­žu­je, osvědčily ?

Osvěd­či­lo se mi se na Báru napo­jit, vní­mat, jak na situ­a­ce rea­gu­je a sna­žit se pocho­pit, co se v ní ode­hrá­vá. Pomá­há i to, že jsme od její­ho dět­ství pra­co­va­ly na pojme­no­vá­vá­ní a roz­li­šo­vá­ní emo­cí. Hod­ně jsme si o všem, co pro­ží­vá, poví­da­ly. Také pomá­ha­jí kon­zul­ta­ce s vel­mi empa­tic­kou tera­pe­u­t­kou, kte­rá má stej­nou super­schop­nost jako Bára — umí načí­tat emo­ce dru­hých. A je mi jed­no, jest­li to něko­mu při­pa­dá jako moc vel­ké ‘ezo’. Kdy­si bych také nevě­ři­la, ale ono to někte­ří lidé oprav­du tak mají. 🙂

Co dnes Bára zvlá­dá a jakou pod­po­ru potřebuje ?

Struč­ně řeče­no, když má Bára ade­kvát­ní pod­po­ru, zvlád­ne toho straš­ně moc. Aka­de­mic­ky samo­zřej­mě víc než prak­tic­ky. Bára čte, čes­ky i ang­lic­ky (a samo­zřej­mě i mlu­ví), pla­ve, brus­lí, straš­ně ráda lyžu­je, jez­dí na kole a na koloběž­ce a zpí­vá. Stá­le má hodi­ny zpě­vu a samo­zřej­mě milu­je vystu­po­vá­ní i před řadou lidí. Zpí­vá na růz­ných cha­ri­ta­tiv­ních akcích, na mých bese­dách a teď jsme vymys­le­ly akce v hospi­cích a domo­vech důchod­ců — jen bych potře­bo­va­la víc času na orga­ni­za­ci. Cho­dí zpí­vat i na kůr do kos­te­la, kam ji dopro­vá­zím. Také se už zúčast­ni­la něko­li­ka muzi­ko­te­ra­pe­u­tic­kých kur­zů. Posled­ní už zvlád­la bez mého dopro­vá­ze­ní, s dopro­vo­dem mé kama­rád­ky. Také spo­leč­ně vaří­me jed­no­du­chá jíd­la a podí­lí se pod­le svých mož­nos­tí na domá­cích pra­cích. Zvlád­ne malý nákup, objed­nat a zapla­tit v restau­ra­ci a najít spoj na Ido­su. A moc ráda si hra­je s novou ségrou. Do budouc­na hle­dá­me uči­te­le na uku­le­le a také, jakmi­le se tro­chu ustá­lí­me s novým čle­nem rodi­ny, něja­ký onli­ne kurs ang­lič­ti­ny. Sub­ven­ci potře­bu­je Bára zatím vel­kou : pocit bez­pe­čí a psy­chic­kou pod­po­ru zvláš­tě. Vzhle­dem k exe­ku­tiv­ní dys­funk­ci potře­bu­je dodá­vat struk­tu­ru zven­čí. Ale mys­lím, že roz­hod­ně sto­jí za to jí poskyt­nout, co potře­bu­je a vést ji dál, pro­to­že pak se roz­ví­jí, září a jak sama říká — dává lidem radost zpěvem.


Hana Brod­níč­ko­vá, nar. 1969, vystu­do­va­la nej­pr­ve FaF UK, obor kli­nic­ké far­ma­cie a poz­dě­ji ješ­tě spe­ci­ál­ní peda­go­gi­ku, obor psy­cho­pe­die, rov­něž na UK. V mlá­dí strá­vi­la něko­lik let v zahra­ni­čí, nej­pr­ve jako au-pair v Lon­dýně, poz­dě­ji pra­co­va­la devět let pro MZV, z toho pět let jako juni­or­ní diplo­mat na Dele­ga­ci ČR při NATO v Bru­se­lu. Poté půso­bi­la jako spe­ci­ál­ní peda­gog v inte­gro­va­né MŠ a v prak­tic­ké ško­le. Již přes dva­cet let je dlou­ho­do­bou pěs­toun­kou, její 4 při­ja­té dce­ry jsou již zle­ti­lé, tři z nich žijí samo­stat­ně, nejmlad­ší Bára (22), kte­rá má dia­gnó­zu AS a vlo­ni odma­tu­ro­va­la, s ní stá­le žije ve spo­leč­né domác­nos­ti. Po dobu Báři­na stu­dia půso­bi­la H. Brod­níč­ko­vá jako její asi­s­tent­ka peda­go­ga. Rov­něž se již 15 let věnu­je lek­tor­ské čin­nos­ti pro růz­né dopro­vá­ze­jí­cí orga­ni­za­ce mj. SPR, SNRP a Rou­tu. Pod pseu­do­ny­mem Lud­mi­la Janá­ko­va napsa­la tři kni­hy : Dary se pře­ce nevra­ce­jí, Sama bych se v nebi bála a Ve stí­nu nevi­di­tel­ných dra­ků. V říj­nu 2024 při­ja­la do péče pěti­le­tou hol­čič­ku s kom­bi­no­va­ným handicapem. 

Sdílet článek na sociálních sítích:
Za článek děkuje Lenka Pospíšilová
Za článek děkuje Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu