Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Finanční gramotnost pro děti a pěstounské rodiče

22. dubna 2025 Lenka Pospíšilová 5 minut čtení
Finanční gramotnost pro děti a pěstounské rodiče

Mnoh­dy se dítě dosta­ne do PP také pro­to, že jeho bio­lo­gic­ká rodi­na není schop­na rozum­ně hos­po­da­řit s peně­zi. Aby vaše pěs­touňa­ta nedo­padla stej­ně, je tře­ba začít s tré­no­vá­ním zod­po­věd­né­ho hos­po­da­ře­ní včas. Sto­pro­cent­ně spo­lé­hat na ško­lu asi nebu­de zdra­vé, spíš by si v samo­stat­ném živo­tě měli vzpo­me­nout, co říka­la máma pěs­toun­ka a táta pěs­toun a jak s peně­zi nakládali.

Před­sta­va dětí o zdro­jích peněz, jejich reál­né hod­no­tě a vztah mezi peně­zi, věc­mi, služ­ba­mi… je čas­to pro nás rodi­če obtíž­né vysvět­lo­vat a pro děti těž­ké pocho­pit. K ruce si může­me vzít někte­rou z kní­žek, kte­rá nám a našim dětem pomů­že. Jsou běž­ně dostup­né v knih­ku­pec­tvích a dět­ských oddě­le­ních kniho­ven. Záměr­ně se nebu­de­me věno­vat škol­ním učeb­ni­cím, pra­cov­ním lis­tům a kníž­kám pro dospělé.

Někte­ré rodin­né des­ko­vé hry také mohou při­spět logic­ké­mu uva­žo­vá­ní, jak hos­po­da­řit s majet­kem, roz­mno­žo­vat ho, spo­lu­pra­co­vat, inves­to­vat a podob­ně. A navíc si uži­je­te pří­jem­né chvíle.

Pozná­vá­me peníze

Kníž­ka Gerry­ho Bai­ley­ho je plná obráz­ků, krát­kých hesel, úsměv­ných a zábav­ných his­to­rek. Vše je logic­ky roz­čle­ně­né do šes­ti kapi­tol – od pří­bě­hů, jak vlast­ně vznik­ly pení­ze, jakou roli v hod­no­tě peněz hra­je zla­to, jak spo­řit a co vlast­ně děla­jí ban­ky. Dru­há polo­vi­na kapi­tol se věnu­je bohat­ství, chu­do­bě a jak to bylo v his­to­rii, i té nedáv­né, také se tam píše o cha­ri­tě, spon­zo­ro­vá­ní a podob­ných věcech. Zásad­ní pro děti budou urči­tě kapi­to­ly o kapes­ném a naku­po­vá­ní. Jak s kapes­ným hos­po­da­řit, co si kou­pit a kdy, proč šet­řit apod.

Přes­to­že je kníž­ka pře­lo­že­ná z ang­lic­ké­ho ori­gi­ná­lu, a jsou v ní pří­běhy z celé­ho svě­ta, je dob­ře apli­ko­va­tel­ná i na čes­ké pomě­ry. Text je oprav­du hod­ně čle­ně­ný, a tak může­me dou­fat, že zaujme i ty, kte­ří zrov­na čte­ní nemi­lu­jí. Vyu­ží­vá také odliš­né fon­ty, písmo je růz­ně vel­ké. Kníž­ku může­te v knihov­nách najít mezi „prv­ním čtením“

Vydal Alba­tros v nakla­da­tel­ství Edi­ka v roce 2013 a v roce 2017 vyšlo upra­ve­né vydá­ní názvem Moje peníze.

Kde ros­tou peníze ?

Kdy­bychom to vědě­li, urči­tě bychom tam rych­le běže­li. Kdo dává před­nost pří­bě­hům dět­ských hrdi­nů, se kte­rý­mi se mohou naše děti iden­ti­fi­ko­vat, moh­la by pro něj být for­ma Deni­sy Proš­ko­vé ta pra­vá. Adél­ka, cho­dí do škol­ky, a Adam, už ško­lák. Peníz­ko­vi byd­lí v Lako­mé uli­ci. Mají babič­ku a dědeč­ka a také tetu Mini­maj­ku. Na běž­ných rodin­ných situ­a­cích se vysvět­lu­jí záko­ni­tos­ti, nastí­ní se pro­blém a na dal­ší strán­ce se vyře­ší, pří­pad­ně teta Mini­maj­ka večer vyprá­ví pohád­ky o vever­kách, myš­kách a med­víd­cích, kte­ří dob­ře nebo také méně dob­ře hos­po­da­ří. Pří­běhy jsou pocho­pi­tel­né i pro před­ško­lá­ky, a navíc se v kníž­ce mohou vybar­vo­vat obráz­ky, když už je poví­dá­ní tro­chu moc.

Vyda­lo nakla­da­tel­ství Romax v roce 2014, ale od té doby vyšly již tři dotisky.

Aby vám pení­ze dob­ře sloužily…

… napsa­la Deni­sa Proš­ko­vá o rok poz­dě­ji, jako nava­zu­jí­cí kníž­ku pro tro­chu vět­ší děti. Adél­ka už totiž také cho­dí do ško­ly. Adam má vlast­ní účet v ban­ce a občas šíří své zna­los­ti o finan­cích mezi kama­rá­dy. Uká­že se, že kama­rá­do­va mamin­ka samo­ži­vi­tel­ka na tom zda­le­ka není tak dob­ře, jak si její syn mys­lel, že tatí­nek jiné­ho kama­rá­da, pod­ni­ka­tel, nemu­sí být nut­ně padouch, kte­rý dře z lidí kůži a sám nic nedě­lá. Nejen že klu­kům povyprá­ví spe­ci­ál­ní pohád­ku O per­ní­ko­vé cha­loup­ce, ale také vysvět­lí, jak je to s hru­bou mzdou, čis­tou mzdou, daně­mi a dal­ší­mi odvo­dy, na co je dob­ré pojiš­tě­ní, jak vznik­ne dluh a kdy z něj může být pěk­ný prů­švih. Dojde i na zná­rod­ňo­vá­ní a resti­tu­ce, hypo­té­ky, nad čím popře­mýš­let, aby člo­věk nena­le­těl posky­to­va­te­lům úvě­rů a neo­do­la­tel­ným nabíd­kám tře­ba mobi­lu na splát­ky. Posled­ní kapi­to­ly pat­ří základ­ním pra­vi­dlům inves­to­vá­ní opět od kama­rá­do­va tatín­ka, pro­to­že exter­ní auto­ri­ta má pře­ce jak­si … víc prav­du, že.

Sem tam je ješ­tě pořád něja­ký obrá­zek na vybar­vo­vá­ní, text je čle­ně­ný na kapi­to­ly nej­vý­še o dvou stra­nách, nicmé­ně už je to pře­ce jen kníž­ka aspoň pro třeťáky.

Vyda­lo nakla­da­tel­ství Romax v roce 2015.

Ban­kov­ko­vi

Čes­ko­te­le­viz­ní vzdě­lá­va­cí seri­ál pro děti vyšel i kniž­ně s ilu­stra­ce­mi Pav­la Kout­ské­ho. Posta­vy z ban­ko­vek : Karel, Ámos, Bože­na… a ty všech­ny ostat­ní vysvět­lu­jí, jak je to s vlast­nic­tvím, peně­zi, ban­kov­ním účtem, co zna­me­ná osob­ní roz­po­čet, pří­jmy a výda­je, jak je to se spo­ře­ním, půjč­kou, úvě­rem, spo­ře­ním a pojištěním. 

Obsah je čle­ně­ný na krát­ké odstav­ce sou­vis­lé­ho tex­tu pro­klá­da­né­ho ilu­stra­ce­mi a komiksy. Struč­né shr­nu­tí a návo­dy jsou v barev­ných rámeč­cích. Kaž­dá kapi­to­la kon­čí kví­zem. V závě­ru kníž­ky je ješ­tě jed­nou reka­pi­tu­la­ce nej­dů­le­ži­těj­ších infor­ma­cí ke kaž­dé kapi­to­le a také krát­ké vyprá­vě­ní o tom, co zásad­ní­ho osob­nos­ti zpo­dob­ně­né na našich ban­kov­kách vykonaly.

Styl vyja­d­řo­vá­ní je vstříc­ný a pocho­pi­tel­ný už pro děti při­bliž­ně pěti nebo šes­ti­le­té. Někte­ré infor­ma­ce jsou pro­to oprav­du vel­mi zjed­no­du­še­né a potře­bu­jí upřes­ně­ní od dospě­lé­ho : „Když dosta­nu za dva a půl tisí­ce jenom sto dola­rů, mám vlast­ně pořád stej­ně.“ Změ­ny kur­zu jsou mož­ná pro děti slo­ži­tá nebo nad­by­teč­ná infor­ma­ce, ale věta je to pře­ce jen matou­cí. Nebo : „Pení­ze ze spo­ří­cí­ho účtu může­te vybrat kdy­ko­liv a hned.“ Sta­či­lo by při­dat „u někte­rých bank“.

Vyda­la Čes­ká tele­vi­ze ve spo­lu­prá­ci s Alba­tros Media roku 2019.

Zla­tý poklad

V pohád­kách o peně­zích a všem mož­ném oko­lo nich od Vla­di­mí­ra Piko­ry a Mar­kéty Šich­ta­řo­vé, figu­ru­jí lidé, zví­řát­ka a pohád­ko­vé bytos­ti jako skřít­ci, vod­ní­ci, čer­ti, andě­lé, ale také tablet, rekla­ma, super­mar­ket… se vysvět­lu­jí nejen ty základ­ní pojmy a pra­vi­dla, ale také ter­mí­ny slo­ži­těj­ší, jako likvi­di­ta, úro­ko­vá saz­ba, dlu­ho­pis, inves­tič­ní fon­dy a tře­ba i zkrat­ka RPSN. (Jest­li­pak víte, co zna­me­ná ? Roč­ní pro­cent­ní saz­ba nákla­dů. 😊 Také jsem to nevě­dě­la.) Jed­not­li­vé kapi­to­ly mají obvykle mezi sed­mi až dese­ti stra­na­mi včet­ně ilu­stra­cí a závě­reč­ných otá­zek, ale prav­dě­po­dob­ně ale­spoň někte­ré vyvo­la­jí dota­zy, kte­ré budou děti chtít zod­po­vě­dět a dovy­svět­lit. Nebu­dou to zkrát­ka pohád­ky na dobrou noc, ale zába­vu při­ne­sou malým i velkým.

Vyda­la NF Dis­tri­buce s.r.o. v roce 2015.

Jak se dostat z maléru

Kníž­ka Pet­ry Štar­ko­vé má podti­tul Občan­sko­práv­ní prů­vod­ce pro děti od 8 let a nevě­nu­je se tedy jen finan­cím, ale hlav­ně dal­ší spous­tě pra­vi­del a záko­nů. Něko­lik kapi­tol je věno­vá­no fun­go­vá­ní poli­cie — co smí a nesmí, soudům, tres­tům a trest­ním saz­bám, také prá­ci a odmě­ně za ni, zaměst­nan­cům a zaměst­na­va­te­lům, byd­le­ní — jak ho finan­co­vat a komu pak pat­ří… Vysvět­lu­je tře­ba, na co všech­no potře­bu­je­me ener­gie, v jaké situ­a­ci může­me požá­dat o pomoc stát a jak tako­vá pomoc vypa­dá, co dělat v ohro­že­ní zdra­ví a života.

Situ­a­ce jsou nastí­ně­né na pří­bě­hu tří kama­rá­dů : Stan­da má boha­té rodi­če, ale tatín­ko­va fir­ma se dosta­ne do pro­blé­mů a při­jde k nim exe­ku­tor. Roman žije a mamin­kou pro­da­vač­kou a malou sestrou, tak­že na luxus to nevy­pa­dá. A Ště­pá­no­va rodi­na řeší péči o babičku.

Autor­ka je psy­cho­lož­ka a oprav­du čle­ní text tak, aby nenu­dil. V oran­žo­vých okén­kách jsou pří­běhy tří klu­ků, v zele­ných názor­né vysvět­liv­ky čas­to s obráz­ky a v mod­rých rámeč­cích slo­ži­těj­ší infor­ma­ce pro zku­še­něj­ší čte­ná­ře. Občas je vlo­že­né kul­tur­ní okén­ko, kde se zmi­ňu­jí oso­by jako Bill Gates, Mark Zuc­ker­berk, Oprah Win­frey apod., pří­slo­ví a rče­ní, dopo­ru­če­ní na jinou kníž­ku, tele­viz­ní seri­ál, audi­ok­ni­hu, pra­vi­dla her, vti­py, pár námě­tů k pře­mýš­le­ní nebo dopo­ru­če­ní, co vyzkoušet.

(Pet­ra Štar­ko­vá také napsa­la kníž­ku Jak to cho­dí v lid­ské hla­vě, kte­rá roz­hod­ně sto­jí za pozornost.)

Vydal Por­tál v roce 2020.

Des­kov­ky

Vyzkou­šet si hos­po­da­ře­ní nejen s peně­zi je mož­né také při des­ko­vých hrách, tedy těch z kate­go­rie stra­te­gic­ké rodin­né. Prav­dě­po­dob­ně všich­ni zná­me Dosti­hy a sáz­ky. Budo­vat ces­ty, pro­po­jo­vat ves­ni­ce, sta­vět továr­ny a nají­mat pra­cov­ní­ky je tře­ba v Osad­ní­cích z Kata­nu. Vysta­vět rake­tu, shro­máž­dit kos­mo­nau­ty, bate­rie, jíd­lo a prav­da, také obran­né prv­ky je tře­ba ve hře Gala­xy­truc­ker. Port Royal je hra o pří­le­ži­tos­ti ke zbo­hat­nu­tí v chudém pří­sta­vu. Obsa­hu­je kar­ty postav, expe­dic, výběr daní a kar­ty lodí. Mož­ná se vám poda­ří život­ní obchod, chytře inves­tu­je­te, najme­te uži­teč­né pomoc­ní­ky a pod­nik­ne­te dob­ro­druž­né expe­di­ce, kte­ré při­ne­sou bohat­ství a slá­vu. Není ale zdra­vé moc ris­ko­vat, pro­to­že se mohou obje­vit piráti ! 😊

Na inter­ne­tu je samo­zřej­mě spous­ta člán­ků, webi­ná­řů, kur­zů a videí pro děti i rodi­če s návo­dy, jak zlep­šit finanč­ní gra­mot­nost už v dět­ském věku. Pře­ji vám i vašim dětem hod­ně zába­vy, pou­če­ní a pro jis­to­tu také štěstí.

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu