Mnohdy se dítě dostane do PP také proto, že jeho biologická rodina není schopna rozumně hospodařit s penězi. Aby vaše pěstouňata nedopadla stejně, je třeba začít s trénováním zodpovědného hospodaření včas. Stoprocentně spoléhat na školu asi nebude zdravé, spíš by si v samostatném životě měli vzpomenout, co říkala máma pěstounka a táta pěstoun a jak s penězi nakládali.
Představa dětí o zdrojích peněz, jejich reálné hodnotě a vztah mezi penězi, věcmi, službami… je často pro nás rodiče obtížné vysvětlovat a pro děti těžké pochopit. K ruce si můžeme vzít některou z knížek, která nám a našim dětem pomůže. Jsou běžně dostupné v knihkupectvích a dětských odděleních knihoven. Záměrně se nebudeme věnovat školním učebnicím, pracovním listům a knížkám pro dospělé.
Některé rodinné deskové hry také mohou přispět logickému uvažování, jak hospodařit s majetkem, rozmnožovat ho, spolupracovat, investovat a podobně. A navíc si užijete příjemné chvíle.
Poznáváme peníze
Knížka Gerryho Baileyho je plná obrázků, krátkých hesel, úsměvných a zábavných historek. Vše je logicky rozčleněné do šesti kapitol – od příběhů, jak vlastně vznikly peníze, jakou roli v hodnotě peněz hraje zlato, jak spořit a co vlastně dělají banky. Druhá polovina kapitol se věnuje bohatství, chudobě a jak to bylo v historii, i té nedávné, také se tam píše o charitě, sponzorování a podobných věcech. Zásadní pro děti budou určitě kapitoly o kapesném a nakupování. Jak s kapesným hospodařit, co si koupit a kdy, proč šetřit apod.
Přestože je knížka přeložená z anglického originálu, a jsou v ní příběhy z celého světa, je dobře aplikovatelná i na české poměry. Text je opravdu hodně členěný, a tak můžeme doufat, že zaujme i ty, kteří zrovna čtení nemilují. Využívá také odlišné fonty, písmo je různě velké. Knížku můžete v knihovnách najít mezi „prvním čtením“
Vydal Albatros v nakladatelství Edika v roce 2013 a v roce 2017 vyšlo upravené vydání názvem Moje peníze.
Kde rostou peníze ?
Kdybychom to věděli, určitě bychom tam rychle běželi. Kdo dává přednost příběhům dětských hrdinů, se kterými se mohou naše děti identifikovat, mohla by pro něj být forma Denisy Proškové ta pravá. Adélka, chodí do školky, a Adam, už školák. Penízkovi bydlí v Lakomé ulici. Mají babičku a dědečka a také tetu Minimajku. Na běžných rodinných situacích se vysvětlují zákonitosti, nastíní se problém a na další stránce se vyřeší, případně teta Minimajka večer vypráví pohádky o veverkách, myškách a medvídcích, kteří dobře nebo také méně dobře hospodaří. Příběhy jsou pochopitelné i pro předškoláky, a navíc se v knížce mohou vybarvovat obrázky, když už je povídání trochu moc.
Vydalo nakladatelství Romax v roce 2014, ale od té doby vyšly již tři dotisky.
Aby vám peníze dobře sloužily…
… napsala Denisa Prošková o rok později, jako navazující knížku pro trochu větší děti. Adélka už totiž také chodí do školy. Adam má vlastní účet v bance a občas šíří své znalosti o financích mezi kamarády. Ukáže se, že kamarádova maminka samoživitelka na tom zdaleka není tak dobře, jak si její syn myslel, že tatínek jiného kamaráda, podnikatel, nemusí být nutně padouch, který dře z lidí kůži a sám nic nedělá. Nejen že klukům povypráví speciální pohádku O perníkové chaloupce, ale také vysvětlí, jak je to s hrubou mzdou, čistou mzdou, daněmi a dalšími odvody, na co je dobré pojištění, jak vznikne dluh a kdy z něj může být pěkný průšvih. Dojde i na znárodňování a restituce, hypotéky, nad čím popřemýšlet, aby člověk nenaletěl poskytovatelům úvěrů a neodolatelným nabídkám třeba mobilu na splátky. Poslední kapitoly patří základním pravidlům investování opět od kamarádova tatínka, protože externí autorita má přece jaksi … víc pravdu, že.
Sem tam je ještě pořád nějaký obrázek na vybarvování, text je členěný na kapitoly nejvýše o dvou stranách, nicméně už je to přece jen knížka aspoň pro třeťáky.
Vydalo nakladatelství Romax v roce 2015.
Bankovkovi
Českotelevizní vzdělávací seriál pro děti vyšel i knižně s ilustracemi Pavla Koutského. Postavy z bankovek : Karel, Ámos, Božena… a ty všechny ostatní vysvětlují, jak je to s vlastnictvím, penězi, bankovním účtem, co znamená osobní rozpočet, příjmy a výdaje, jak je to se spořením, půjčkou, úvěrem, spořením a pojištěním.
Obsah je členěný na krátké odstavce souvislého textu prokládaného ilustracemi a komiksy. Stručné shrnutí a návody jsou v barevných rámečcích. Každá kapitola končí kvízem. V závěru knížky je ještě jednou rekapitulace nejdůležitějších informací ke každé kapitole a také krátké vyprávění o tom, co zásadního osobnosti zpodobněné na našich bankovkách vykonaly.
Styl vyjadřování je vstřícný a pochopitelný už pro děti přibližně pěti nebo šestileté. Některé informace jsou proto opravdu velmi zjednodušené a potřebují upřesnění od dospělého : „Když dostanu za dva a půl tisíce jenom sto dolarů, mám vlastně pořád stejně.“ Změny kurzu jsou možná pro děti složitá nebo nadbytečná informace, ale věta je to přece jen matoucí. Nebo : „Peníze ze spořícího účtu můžete vybrat kdykoliv a hned.“ Stačilo by přidat „u některých bank“.
Vydala Česká televize ve spolupráci s Albatros Media roku 2019.
Zlatý poklad
V pohádkách o penězích a všem možném okolo nich od Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové, figurují lidé, zvířátka a pohádkové bytosti jako skřítci, vodníci, čerti, andělé, ale také tablet, reklama, supermarket… se vysvětlují nejen ty základní pojmy a pravidla, ale také termíny složitější, jako likvidita, úroková sazba, dluhopis, investiční fondy a třeba i zkratka RPSN. (Jestlipak víte, co znamená ? Roční procentní sazba nákladů. 😊 Také jsem to nevěděla.) Jednotlivé kapitoly mají obvykle mezi sedmi až deseti stranami včetně ilustrací a závěrečných otázek, ale pravděpodobně alespoň některé vyvolají dotazy, které budou děti chtít zodpovědět a dovysvětlit. Nebudou to zkrátka pohádky na dobrou noc, ale zábavu přinesou malým i velkým.
Vydala NF Distribuce s.r.o. v roce 2015.
Jak se dostat z maléru
Knížka Petry Štarkové má podtitul Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let a nevěnuje se tedy jen financím, ale hlavně další spoustě pravidel a zákonů. Několik kapitol je věnováno fungování policie — co smí a nesmí, soudům, trestům a trestním sazbám, také práci a odměně za ni, zaměstnancům a zaměstnavatelům, bydlení — jak ho financovat a komu pak patří… Vysvětluje třeba, na co všechno potřebujeme energie, v jaké situaci můžeme požádat o pomoc stát a jak taková pomoc vypadá, co dělat v ohrožení zdraví a života.
Situace jsou nastíněné na příběhu tří kamarádů : Standa má bohaté rodiče, ale tatínkova firma se dostane do problémů a přijde k nim exekutor. Roman žije a maminkou prodavačkou a malou sestrou, takže na luxus to nevypadá. A Štěpánova rodina řeší péči o babičku.
Autorka je psycholožka a opravdu člení text tak, aby nenudil. V oranžových okénkách jsou příběhy tří kluků, v zelených názorné vysvětlivky často s obrázky a v modrých rámečcích složitější informace pro zkušenější čtenáře. Občas je vložené kulturní okénko, kde se zmiňují osoby jako Bill Gates, Mark Zuckerberk, Oprah Winfrey apod., přísloví a rčení, doporučení na jinou knížku, televizní seriál, audioknihu, pravidla her, vtipy, pár námětů k přemýšlení nebo doporučení, co vyzkoušet.
(Petra Štarková také napsala knížku Jak to chodí v lidské hlavě, která rozhodně stojí za pozornost.)
Vydal Portál v roce 2020.
Deskovky
Vyzkoušet si hospodaření nejen s penězi je možné také při deskových hrách, tedy těch z kategorie strategické rodinné. Pravděpodobně všichni známe Dostihy a sázky. Budovat cesty, propojovat vesnice, stavět továrny a najímat pracovníky je třeba v Osadnících z Katanu. Vystavět raketu, shromáždit kosmonauty, baterie, jídlo a pravda, také obranné prvky je třeba ve hře Galaxytrucker. Port Royal je hra o příležitosti ke zbohatnutí v chudém přístavu. Obsahuje karty postav, expedic, výběr daní a karty lodí. Možná se vám podaří životní obchod, chytře investujete, najmete užitečné pomocníky a podniknete dobrodružné expedice, které přinesou bohatství a slávu. Není ale zdravé moc riskovat, protože se mohou objevit piráti ! 😊
Na internetu je samozřejmě spousta článků, webinářů, kurzů a videí pro děti i rodiče s návody, jak zlepšit finanční gramotnost už v dětském věku. Přeji vám i vašim dětem hodně zábavy, poučení a pro jistotu také štěstí.
