Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

S čím vším může pomoci ´raná péče´?

26. března 2025 Lenka Pospíšilová 8 minut čtení
S čím vším může pomoci ´raná péče´?

Aso­ci­a­ce rané péče Čes­ké repub­li­ky sdru­žu­je při­bliž­ně tři­cet orga­ni­za­cí, kte­ré posky­tu­jí růz­ně zamě­ře­nou ranou péči. Někte­ré mají celo­stát­ní působ­nost, jiné pod­po­ru­jí děti a jejich rodi­ny v něko­li­ka kra­jích nebo tře­ba jen jed­nom okre­su. Obrá­tit se na tuto služ­bu mohou rodi­ny, samo­zřej­mě i pěs­toun­ské, kte­ré mají dítě napří­klad před­čas­ně naro­ze­né nebo dítě s kom­bi­no­va­ným zdra­vot­ním posti­že­ním, men­tál­ním posti­že­ním, poru­cha­mi autis­tic­ké­ho spek­tra, s těž­ký­mi poru­cha­mi komu­ni­ka­ce, ADHD, s cel­ko­vým opož­dě­ným psy­cho­mo­to­ric­kým vývo­jem. Jedi­ným ome­ze­ním je věk do sed­mi let dítěte.

K nej­star­ším orga­ni­za­cím v tom­to obo­ru pat­ří Spo­leč­nost pro ranou péči, z. s., kte­rá se spe­ci­a­li­zu­je na děti s kom­bi­no­va­ný­mi vada­mi a zra­ko­vým posti­že­ním. Poboč­ky má v Pra­ze, Brně, Ost­ra­vě, Čes­kých Budě­jo­vi­cích, Kar­lo­vých Varech a v Olo­mou­ci dokon­ce dvě – jed­nu „pro zrak“ a dru­hou pro rodi­nu. O tom, jak to u nich cho­dí, jsme si poví­da­li s ředi­tel­kou brněn­ské poboč­ky Mgr. Kar­lou Němcovou.

Jaké obtí­že mají děti, kte­ré jsou ve vaší péči ?

Naše raná péče je zamě­ře­ná na děti se zra­ko­vým a kom­bi­no­va­ným posti­že­ním a na děti před­čas­ně naro­ze­né, tedy na ty, kte­ré při­šly na svět před 30. týd­nem. Pak k nám cho­dí rodi­ny, kte­ré mají pocit, že jejich dítě má ve vývo­ji něja­ké obtí­že se zra­kem. A také posky­tu­je­me pod­po­ru dětem těž­ce zdra­vot­ně posti­že­ným, kte­ré máme tře­ba až v pali­a­tiv­ní péči.

Jak se k vám děti dosta­nou a je tře­ba mít už za sebou vyšet­ře­ní u odbor­né­ho lékaře ?

Pře­váž­ná vět­ši­na rodin na nás dosta­ne kon­takt od léka­ře a při­chá­ze­jí už s dia­gnó­zou. My se také sna­ží­me oslo­vo­vat léka­ře, aby naši služ­bu dopo­ru­čo­va­li. Část kli­en­tů se o nás dozví na soci­ál­ních sítích. Někte­ří rodi­če k nám při­jdou ješ­tě před vyšet­ře­ním u oční­ho léka­ře. Pros­tě mají oba­vy, že se jejich dítě nebu­de vyví­jet správ­ně, i když je tře­ba pedi­atr ubez­pe­ču­je, že mimin­ko všech­no dože­ne samo. Tak­že ze stra­chu, aby něco neza­ne­dba­li, nás oslo­ví. Ale těch­to dětí je málo.

Teď k té dru­hé čás­ti otáz­ky : my umí­me pro­vést tzv. funkč­ní vyšet­ře­ní zra­ku, tedy zjis­tit roz­sah vidě­ní a odchyl­ky od nor­má­lu. Samo­zřej­mě je při tom tře­ba brát ohled na věk a men­tál­ní doved­nos­ti. Pod­le výsled­ku a potře­by pod­po­ry se pak rodi­na roz­hod­ne, jest­li vyu­ži­je našich služeb.

Co když vás kon­tak­tu­je rodi­na, jejíž dítě má jiné potí­že než zrakové ?

Pokud k nám při­jde kli­ent, kte­rý nepo­tře­bu­je zrov­na naši pod­po­ru zamě­ře­nou zrak, ale má jiné pro­blémy, pře­dá­me mu kon­takt na vhod­nou orga­ni­za­ci rané péče zamě­ře­nou na jeho potí­že. Když je to dítě s těž­kou kom­bi­no­va­nou vadou, je na zvá­že­ní, jest­li pro­blém ve zpra­co­vá­ní vizu­ál­ní­ho vje­mu je neu­ro­lo­gic­ké­ho nebo men­tál­ní­ho půvo­du. Někte­ré pak pře­dá­vá­me tře­ba spo­leč­nos­ti DOREA, kte­rá se věnu­je dětem s kom­bi­no­va­ným a men­tál­ním postižením.

Jak vypa­dá vyšet­ře­ní zra­ku u vás ?

Při vyšet­ře­ní pou­ží­vá­me růz­né svě­tel­né hrač­ky, kon­trast­ní pomůc­ky a pozo­ru­je­me reak­ce dítě­te. Při­způ­so­bu­je­me se při tom vývo­jo­vé fázi dítě­te, jeho aktu­ál­ním schop­nos­tem a doved­nos­tem. Máme také spe­ci­a­li­zo­va­né tes­ty, pomo­cí kte­rých zjis­tí­me, jak dítě zrak vyu­ží­vá a co zra­kem doká­že vní­mat. Toto vyšet­ře­ní ale neslou­ží ke sta­no­ve­ní diagnózy.

Jaký je váš obvyk­lý malý klient ?

Nej­čas­tě­ji je to dítě do jed­no­ho roku, zpra­vi­dla se sta­no­ve­nou dia­gnó­zou nebo s dopo­ru­če­ním buď od pedi­at­ra nebo oční­ho léka­ře. Dítě tře­ba nefi­xu­je zra­kem před­mě­ty, nere­a­gu­je na pod­ně­ty… zkrát­ka to vypa­dá, že něco není v pořád­ku. Vel­ká sku­pi­na našich kli­en­tů jsou děti s těž­kým kom­bi­no­va­ným posti­že­ním. V péči máme také před­čas­ně naro­ze­né děti, kte­ré potře­bu­jí cel­ko­vou pod­po­ru. Hlav­ní smy­sl, kte­rý pou­ží­va­jí, je zrak, pro­to se zra­ko­vou sti­mu­la­cí sna­ží­me pod­po­řit jejich vývoj. V těch­to pří­pa­dech je to hod­ně pre­ven­tiv­ní služ­ba, obvykle od půl roku až jed­no­ho roku věku dítěte.

Máte v péči také pěs­toun­ské děti ?

Máme a kaž­dý rok při­bu­dou tak tři, čty­ři. Pokud to jsou děti v pře­chod­né pěs­toun­ské péči, tak se sna­ží­me, aby když pak dítě pře­chá­zí do dlou­ho­do­bé pěs­toun­ské péče nebo osvo­je­ní, nás nová rodi­na kon­tak­to­va­la a pod­po­ra roz­vo­je dítě­te, pokud je to ješ­tě zapo­tře­bí, pokračovala.

Jak to vypa­dá, když při­jí­má­te nové­ho klienta ?

Na začát­ku navští­ví­me rodi­nu v domá­cím pro­stře­dí, vysvět­lí­me jí, jak naše pod­po­ra vypa­dá, dosta­nou mate­ri­á­ly, kte­ré si můžou pro­číst. Rodi­če pak zvá­ží, jest­li naši služ­bu chtě­jí vyu­žít. Pokud ano, při­je­dou k nám a my pro­ve­de­me již zmi­ňo­va­né funkč­ní vyšet­ře­ní zra­ku. Díky tomu zjis­tí­me, zda­li dítě spa­dá do naší cílo­vé sku­pi­ny a my mu máme co nabíd­nout nebo ne. Pak si popo­ví­dá­me o tom, co by rodi­na potře­bo­va­la, co je trá­pí. Pokud se roz­hod­nou při­jmout naše služ­by, sesta­ví­me indi­vi­du­ál­ní plán, pode­pí­še­me spo­lu smlou­vu a při­dě­lí­me poradkyni.

Jsme terén­ní služ­ba, tak­že klí­čo­vé porad­ky­ně jez­dí do rodin. My z Brna máme rodi­ny po celém Jiho­mo­rav­ském kra­ji, čás­teč­ně ve Zlín­ském a také v kra­ji Vyso­či­na. Frek­ven­ce návštěv je jed­nou za měsíc.

Dosta­ne rodi­na něja­ký „domá­cí úkol“, co mají se svým dítě­tem trénovat ?

Jed­na část naší prá­ce je pod­po­řit vývoj dítě­te a dru­há nau­čit mamin­ku, jak si s dítě­tem hrát, aby se roz­ví­je­lo. Vysvět­lí­me také, na co si dát pozor. Máme k tomu růz­né pomůc­ky a hrač­ky, kte­ré může­me rodi­ně zapůj­čit. Někdy to jsou cel­kem běž­ně dostup­né věci, kte­ré se dají kou­pit v hrač­kář­ství, jin­dy spe­ci­ál­ní, vyro­be­né na míru. My to všech­no mamin­ce uká­že­me a pak je na ní, kdy, jak čas­to a po jak dlou­hou dobu si s dítě­tem tou­to for­mou hra­je a při tom mys­lí na to, že ta hra je účelová.

Malé děti neu­dr­ží dlou­ho pozor­nost, tak­že je dob­ré zařa­dit do den­ní­ho ryt­mu jen pár minut hry a vší­mat si, kdy už je dítě una­ve­né. Samo­zřej­mě s při­bý­va­jí­cím věkem se hra může pro­dlu­žo­vat. Někte­ré dítě potře­bu­je tře­ba více času, aby se zača­lo sou­stře­dit. Jiné potře­bu­je urči­té pod­mín­ky, tře­ba přítmí a kon­trast­ní hrač­ky nebo světýlka.

Také máme mezi kli­en­ty děti nevi­do­mé, kte­ré potře­bu­jí tré­no­vá­ní jiných schop­nos­tí než vidě­ní. Máme hry, kte­ré vedou k eduka­ci a pří­pra­vě na škol­ku, na to, že se budou učit Braillo­vo písmo. Učí se tře­ba pou­ží­vat lupu, aby si umě­ly zvět­šit obráz­ky a běž­né písmo. A také je při­pra­vu­je­me na pou­ží­vá­ní bílé hole.

Asi je téměř pra­vi­dlem, že rodi­če těž­ko nesou posti­že­ní své­ho dítěte.

Sou­čás­tí naší prá­ce také je pod­po­řit rodi­če, aby tuto obtíž­nou situ­a­ci zvlád­li. Posky­tu­je­me tedy i psy­cho­so­ci­ál­ní pomoc. Někdy je to jen popo­ví­dá­ní s tou mamin­kou, kte­rá obvykle trá­ví s dítě­tem nej­víc času, může být tro­chu v izo­la­ci, trá­pí ji, jak se bude dítě vyví­jet, co s ním bude dál… K tomu jsme nápo­moc­ni při výbě­ru spe­ci­ál­ních pomů­cek pro dítě, výbě­ru škol­ky, vyři­zo­vá­ním pří­spěv­ků na péči apod.

Dá se říci, jak dlou­ho vaše pod­po­ra trvá ?

Pokud s námi rodi­na začne spo­lu­pra­co­vat brzy, tře­ba v půl roce dítě­te, tak se čas­to stá­vá, že ve třech, čtyřech letech může­me služ­bu ukon­čit, dítě tře­ba nastou­pí do škol­ky a rodi­na může žít cel­kem běž­ný život.

Posky­tu­je­te také odleh­čo­va­cí službu ?

Odleh­čo­va­cí služ­bu posky­tu­je­me jen v někte­rých regi­o­nech, napří­klad v Kar­lo­vých Varech a okolí. 

Co se děje na setká­ních rodin, kte­ré pořádáte ?

Prů­běž­ně zjiš­ťu­je­me v rodi­nách, co by uví­ta­li. Sku­pi­no­vá setká­ní jsou zpra­vi­dla zamě­ře­ná tema­tic­ky, tře­ba na can­nis tera­pii, pořá­da­li jsme maso­pust­ní kar­ne­val, miku­láš­skou besíd­ku, setká­ní v mul­ti­sen­zo­ric­ké míst­nos­ti, růz­né vyrá­bě­ní… Obvykle se sejde kolem dese­ti rodin.

Vel­mi se nám osvěd­či­ly víken­do­vé poby­ty, kte­ré pořá­dá­me dva­krát do roka. Čas­to je to prv­ní spo­leč­ná ces­ta rodi­ny od chví­le, co se dítě naro­di­lo. Máme při­pra­ve­ný pro­gram pro rodi­če, pro star­ší sou­ro­zen­ce, jako tře­ba muzi­ko­te­ra­pii, can­nis tera­pii, pla­vá­ní apod., ale sna­ží­me se, aby rodi­na měla také čas na sebe a uži­la si pří­jem­né tři dny. Čas­to se na těch­to akcích nava­zu­jí mezi rodi­na­mi přá­tel­ské vztahy.

Před pěti lety, zrov­na v době covi­du, nás oslo­vi­la mamin­ka, kte­ré se naro­di­la hol­čič­ka s těž­kou zra­ko­vou vadou. Pro­ved­li jsme rodi­nu dlou­hým pro­ce­sem od kri­ze k při­je­tí zdra­vot­ní­ho sta­vu dítě­te. Pod­po­ro­va­li jsme hol­čič­ku, aby se udr­že­ly ale­spoň zbyt­ky zra­ku, poz­dě­ji jsme ji pomoh­li umís­tit do mateř­ské ško­ly, zajis­tit asi­s­ten­ta a v září bude nastu­po­vat do běž­né základ­ní ško­ly. Mys­lí­me si, že ji bude zvlá­dat úpl­ně výborně.

Je vaše pod­po­ra placená ?

Není, naše služ­by posky­tu­je­me zdarma.

Jaké vzdě­lá­ní a výcvi­ky mají vaše pracovnice ?

Pod­le záko­na o soci­ál­ních služ­bách musí mít vyso­ko­škol­ské vzdě­lá­ní nebo vyš­ší odbor­nou ško­lu v oblas­ti soci­ál­ní prá­ce nebo spe­ci­ál­ní peda­go­gi­ky. Nepo­ža­du­je­me výcvi­ky v psy­cho­te­ra­pii, ale musí umět posky­to­vat rodi­ně sys­te­mic­kou prá­ci a kri­zo­vou inter­ven­ci. Samo­zřej­mě pokud by situ­a­ce v rodi­ně vyža­do­va­la tera­pii u psy­cho­lo­ga, dopo­ru­ču­je­me dal­ší odbor­ní­ky. V prů­bě­hu prá­ce se pak naše pra­cov­ni­ce dále dovzdělávají.

Jste v kon­tak­tu se stej­ně zamě­ře­ný­mi orga­ni­za­ce­mi v zahraničí ?

Jsme sou­čás­tí evrop­ské orga­ni­za­ce EURLYAID a spo­lu­pra­cu­je­me s Per­kins Scho­ol for the Blind v USA. Před dvě­ma lety jsme pořá­da­li mezi­ná­rod­ní kon­fe­ren­ci, abychom moh­li sdí­let poznatky i zku­še­nos­ti z oblas­ti rané péče a potě­ši­lo nás zjiš­tě­ní, že jsme ve srov­ná­ní s evrop­ský­mi orga­ni­za­ce­mi na vyni­ka­jí­cí úrovni.

Jaká orga­ni­za­ce rané péče půso­bí ve vašem oko­lí a na co se spe­ci­a­li­zu­je, může­te najít na strán­kách Aso­ci­a­ce rané péče Čes­ké repub­li­ky Člen­ské orga­ni­za­ce | ARP ČR, MAPA POSKYTOVATELŮ RANÉ PÉČE 

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu