Hranice péče | Mezioborová konference zaměřená na sociálně-právní ochranu a péči o zranitelné, pořádaná ke 30. výročí Sdružení pěstounských rodin z. s. | 3.- 4. dubna v Praze. Více informací.

Blog

Zákony pro děti díl III.

07. listopadu 2024 Lenka Pospíšilová 8 minut čtení
Zákony pro děti díl III.

Kaž­dá pěs­toun­ská rodi­na je spe­ci­fic­ká, nicmé­ně exis­tu­je něko­lik typic­kých situ­a­cí, na kte­ré dojde snad v kaž­dé. Čás­ti z nich se bude­me věno­vat v tom­to roz­ho­vo­ru s advo­ká­tem Mgr. Mar­ti­nem Kor­ne­lem, Ph.D., spe­ci­a­lis­tou na rodin­né prá­vo. Mno­zí z vás řeší absen­ci dokla­dů při­ja­té­ho dítě­te, někte­ré děti se chtě­jí jme­no­vat stej­ně jako vaše rodi­na, pro­blémy býva­jí se zdra­vot­ní­mi zákro­ky. A co teď s tím ?

Mat­rič­ní a jiné dokla­dy dítěte 

Mnoh­dy se sta­ne, že se dítě dosta­ne do pěs­toun­ské péče, a nemá rod­ný list, pro­to­že bio­lo­gic­ká rodi­na ho zkrát­ka ztra­ti­la. Co mohou pěs­touni v tako­vé situ­a­ci dělat ? A při­nes­la nove­la mat­rič­ní­ho záko­na plat­ná od led­na 2024 něja­kou změnu ?

V § 25 záko­na o mat­ri­kách sto­jí, že mat­rič­ní doklad, což je i rod­ný list, má mat­ri­ka vydat tako­vé oso­bě, kte­rá pro­ká­že, že je to nezbyt­né pro uplat­ně­ní jejích práv před orgá­ny Čes­ké repub­li­ky, a tam by měl pěs­toun spa­dat. Je oso­bou, kte­ré bylo dítě svě­ře­no do péče.

Je tedy ten doku­ment, kte­rý mat­ri­ka vysta­ví, nový rod­ný list s novým čtyř­čís­lím za lomít­kem nebo to může být opis se sta­rým čtyřčíslím ? 

Může být vysta­ven opis, což je zce­la dosta­teč­né pro všech­ny úče­ly. Není důvod vysta­vo­vat při svě­ře­ní do pěs­toun­ské péče „nový“ RL.

A pla­tí to i v pří­pa­dě, že je dítě zatím svě­ře­no na před­běž­né opatření ?

Ano. Nevím, jest­li se tomu mat­ri­ky v pra­xi brá­ní, ale ve chví­li, kdy má pěs­toun vyko­na­tel­né roz­hod­nu­tí sou­du o svě­ře­ní dítě­te do péče opat­ře­né pří­sluš­nou dolož­kou, je to jas­ný zákon­ný pod­klad pro to, aby mu byl rod­ný list vydán. U před­běž­ných opat­ře­ní je to prá­vě dokon­ce ješ­tě před tzv. práv­ní mocí.

Jsou poruč­ní­ci z hle­dis­ka záko­nů v jiné pozici ?

Pokud jde o rod­ný list, pla­tí totéž, co pro pěs­tou­na. Obec­ně je okruh práv a povin­nos­tí poruč­ní­ka výraz­ně šir­ší, ale v tom­to pří­pa­dě není rozdíl.

Co je tře­ba udě­lat pro vysta­ve­ní ces­tov­ní­ho pasu dítě­ti v pěs­toun­ské péči ?

To je poměr­ně jed­no­du­ché. Od roku 2021 se změ­ni­la práv­ní úpra­va a Zákon o ces­tov­ních dokla­dech říká jas­ně, že u dětí do pat­nác­ti let může podat žádost pěs­toun a nepo­tře­bu­je k tomu žád­ný sou­hlas rodi­čů, sou­du, pros­tě nic dal­ší­ho. Vez­mou rod­ný list, roz­hod­nu­tí sou­du, že jsou pěs­tou­ny dítě­te, s dolož­kou naby­tí práv­ní moci a mohou se s dítě­tem vypra­vit na pří­sluš­ný úřad, kte­rý vysta­vu­je ces­tov­ní doklady.

Jak je to potom s vyces­to­vá­ním ? S pěs­tou­ny to asi bude bez potí­ží, ale co v situ­a­ci, kdy tře­ba babič­ka pěs­toun­ské rodi­ny chce vzít děti k moři nebo ško­la jede na výměn­ný pobyt ?

U krát­ko­do­bých cest to není pro­blém a roz­ho­do­vá­ní o nich pat­ří mezi běž­né zále­ži­tos­ti, kte­ré má pěs­toun v kom­pe­ten­ci. V Evro­pě by nemě­ly nastat žád­né potí­že, ale v někte­rých vzdá­le­něj­ších zemích na jiných kon­ti­nen­tech mohou při vstu­pu na jejich úze­mí vyža­do­vat písem­ný sou­hlas zákon­né­ho zástup­ce. I kdy­by dítě mělo s sebou pře­klad soud­ní­ho roz­hod­nu­tí do ang­lič­ti­ny, písem­ný sou­hlas pěs­tou­na, může v kraj­ní situ­a­ci dojít k tomu, že na letiš­ti řek­nou : pěs­toun není rodič, nám to nesta­čí a mohou chtít, aby se dítě vrá­ti­lo. Jsou to napros­to výji­meč­né situ­a­ce, ale sto­pro­cent­ně vylou­čit se neda­jí. Kaž­dá země má jiná pra­vi­dla a je pro­to dob­ré, ješ­tě před ces­tou si ově­řit poža­dav­ky kon­krét­ní země buď na jejím zastu­pi­tel­ském úřa­du nebo na našem Minis­ter­stvu zahra­nič­ních věcí. Zvláš­tě pokud ces­tu­jí do něja­ké exo­tič­těj­ší země, aby nena­sta­la potíž ve smys­lu, že pěs­toun ces­tu­je s dítě­tem, jehož rodi­čem samo­zřej­mě není.

A ješ­tě k té ces­tě napří­klad s babič­kou – pěs­toun peču­jí­cí o dítě nemu­sí samo­zřej­mě o něj pečo­vat 24/7, ale pokud ho chce svě­řit jiné oso­bě, měla by to být spíš výjim­ka. Dovo­le­ná by neměl být pro­blém, ale dlou­ho­do­běj­ší pře­dá­ní do jiné péče by pro­blém roz­hod­ně byl.

Změ­na příjmení 

Může pěs­toun požá­dat o změ­nu pří­jme­ní dítě­te ? Čas­to tato situ­a­ce nastá­vá při nástu­pu do ško­ly, kdy si dítě pře­je, jme­no­vat se stej­ně, jako rodi­na, ve kte­ré žije.

S pří­jme­ním je pro­blém. Pod­le posled­ní nove­ly záko­na o mat­ri­kách (§ 72 odst. 4) změ­na jmé­na stej­ně jako změ­na pří­jme­ní v sou­vis­los­ti s pěs­toun­skou péčí mož­ná není. Změ­nu jmé­na a pří­jme­ní obec­ně může žádat zákon­ný zástup­ce, typic­ky tedy rodič. Může to sice být v tom­to kon­tex­tu i pěs­toun, ale zákon výslov­ně říká, že změ­nu na pří­jme­ní poruč­ní­ka, popří­pa­dě poruč­ní­ků, pří­jme­ní pěs­tou­na, popří­pa­dě pěs­tou­nů soud nepo­vo­lí. Ten důvod je poměr­ně jed­no­du­chý pěs­toun­ská péče ze své pova­hy má být náhrad­ní rodin­nou péči, a byť by byla dlou­ho­do­bá, je dočas­né pova­hy, na roz­díl od pří­bu­zen­ské­ho pouta.

Exis­tu­je mož­nost mít dvě pří­jme­ní – původ­ní a pěs­toun­ské rodiny ?

To není mož­né také z výše zmí­ně­né­ho důvo­du. Obec­ně dvě pří­jme­ní jsou v čes­ké práv­ní úpra­vě potíž. Lze to v pří­pa­dě dítě­te, kte­ré se naro­dí rodi­či, kte­rý sám dvě pří­jme­ní má a dítě se nena­ro­di­lo do man­žel­ství. Nebo při uza­vře­ní sňat­ku, pokud si člo­věk pone­chá původ­ní pří­jme­ní a „při­dá“ manželovo.

Zdra­vot­ní péče a lékař­ské zákroky 

Jaká opráv­ně­ní má pěs­toun ve zdra­vot­ních zále­ži­tos­tech svě­ře­né­ho dítě­te ? Napří­klad ohled­ně plá­no­va­ných ope­ra­cí nebo očko­vá­ní ? Čas­to jsou bio­lo­gič­tí rodi­če ve zdra­vot­ní péči o své děti vel­mi lax­ní, děti pak sko­ro žád­ná očko­vá­ní nema­jí a v zása­dě je to rodi­čům jed­no, ale na dru­hou stra­nu mohou chtít dělat pěs­tou­nům potí­že v situ­a­ci, kdy je jejich sou­hlas vyžadován.

Kla­sic­ké pra­vi­dlo zní, že pěs­toun je opráv­něn roz­ho­do­vat o běž­né lékař­ské péči. Ovšem soud­ní pra­xe říká, že napří­klad očko­vá­ní, a to i ta povin­ná, jsou neběž­nou zále­ži­tos­tí, tak­že se vyža­du­je sou­hlas zákon­né­ho zástup­ce. Není-li tako­vý sou­hlas, roz­ho­du­je soud. Tako­vé roz­hod­nu­tí může už být sou­čás­tí roz­hod­nu­tí o svě­ře­ní dítě­te do péče pěs­tou­na. Není to obvyk­lé, ale je to možné.

A ješ­tě dopl­ním, že záro­veň má pěs­toun ve vzta­hu k lékař­ské péči o nezle­ti­lé dítě řadu práv a povin­nos­tí, kte­ré ply­nou pří­mo ze záko­na (pře­de­vším záko­na o zdra­vot­ních služ­bách), napří­klad vol­ba posky­to­va­te­le zdra­vot­ní péče, infor­ma­ce o zdra­vot­ním sta­vu, pří­tom­nost v pří­pa­dě hospi­ta­li­za­ce apod.

Ješ­tě bych se vrá­ti­la k tomu dopl­ně­ní sou­hla­su se zdra­vot­ní­mi zákro­ky do roz­hod­nu­tí o svě­ře­ní dítě­te do péče. Může o něj pěs­toun požádat ?

Roz­hod­ně to může sou­du navrh­nout. Ale jak říkám, tako­vý bian­co sou­hlas, že pěs­toun může o tako­vých­to zdra­vot­ních zále­ži­tos­tech roz­ho­do­vat, není pří­liš běž­ný. Ve chví­li, kdy pěs­toun nemá sou­hlas rodi­če, může požá­dat soud, aby ad hoc v kon­krét­ní situ­a­ci ten rodi­čov­ský sou­hlas nahradil.

To ale může doce­la dlou­ho trvat a očko­vá­ní mají své lhů­ty, stej­ně jako u mno­hých ope­ra­cí může hro­zit, že poz­dě­ji už nebu­dou mít pro dítě tako­vý pří­nos, jako kdy­by byly pro­ve­de­ny včas.

Je to tak. Kdo ale pro­vá­dí očko­vá­ní, je lékař, tak­že v koneč­ném důsled­ku zále­ží na tom, jest­li to očko­vá­ní pro­ve­de nebo ne. Pokud pěs­toun při­jde s dítě­tem na očko­vá­ní a lékař nebu­de vyža­do­vat písem­né dolo­že­ní sou­hla­su bio­lo­gic­ké­ho rodi­če, tak se může stát, že očko­vá­ní pro­běh­ne, i kdy­by rodič nesou­hla­sil. Ne všich­ni léka­ři jsou dosta­teč­ně pou­če­ni, co by měli v tako­vé situ­a­ci vyžadovat.

S plá­no­va­ný­mi zákro­ky je to podob­né. O plá­no­va­né ope­ra­ci by neměl pěs­toun roz­ho­do­vat sám. Pokud je to akut­ní zákrok, zvláš­tě při ohro­že­ní živo­ta, je mož­né ho pro­vést bez sou­hla­su zákon­né­ho zástup­ce. Lékař v tako­vé situ­a­ci má vyhod­no­tit, jest­li je sou­hla­su zapo­tře­bí, a pak ho může dát dostup­ná oso­ba, což je tře­ba pěs­toun. V oprav­du kri­tic­ké situ­a­ci ho ani není třeba.

Křest a pří­sluš­nost k církvi

Jak se dívá zákon na mož­nost pěs­tou­na nechat dítě pokřtít, zapsat ho do někte­ré církve nebo vůbec při­vést do něja­ké for­mu­jí­cí komunity. 

Vyzná­ní a vol­ba nábo­žen­ství je význam­ná zále­ži­tost. V pří­pa­dech, kdy se bio­lo­gič­tí rodi­če neshod­nou na tom, v jaké víře má být dítě vycho­vá­vá­no, má roz­ho­do­vat soud. Podob­ně je to v situ­a­ci, kdy tako­vý krok chtě­jí udě­lat pěs­touni. Vede­ní k něja­ké­mu nábo­žen­ství je vol­ba a pra­vo­moc rodi­čů a měli by s tím sou­hla­sit. Pěs­touni, pokud nema­jí jejich sou­hlas, by to vlast­ně dělat nemě­li. Křest bych tedy urči­tě nedo­po­ru­čo­val bez sou­hla­su rodi­če. Pra­vi­del­něj­ší návště­va kos­te­la je hra­nič­ní situ­a­ce, pro­to­že to už je vede­ní k něja­ké­mu vyzná­ní. A je to něco, co může být poru­še­ním povin­nos­tí pěs­tou­na. V extrém­ním pří­pa­dě může hro­zit ode­brá­ní dítě­te z pěs­toun­ské péče, ale nemám pově­do­mí, že by se něja­ký spor o vede­ní k víře nato­lik vyhro­til, že by k tomu došlo. Je to spí­še teo­re­tic­ká varianta.


Mgr. Mar­tin Kor­nel, Ph.D.

Advo­ká­tem je od roku 2011, nyní půso­bí ve Frank Bold Advo­ká­ti a zastu­pu­je kli­en­ty pře­de­vším v rodin­ných věcech, vel­mi čas­to s mezi­ná­rod­ním prv­kem. V roce 2013 dokon­čil dok­tor­ské stu­di­um na Práv­nic­ké fakul­tě Masa­ry­ko­vy uni­ver­zi­ty v Brně, kde nadá­le půso­bí jako odbor­ný asi­s­tent a vyu­ču­je občan­ské a rodin­né právo.

Pra­vi­del­ně vystu­pu­je na odbor­ných kon­fe­ren­cích v ČR i v zahra­ni­čí. Je auto­rem ane­bo spo­lu­au­to­rem něko­li­ka desí­tek odbor­ných člán­ků a monografií.

Sdílet článek na sociálních sítích:
Lenka Pospíšilová
redaktorka blogu